25 svenske gruvearbeidere har gjennom flere år jukset til seg lønn for flere millioner kroner.
Det er ved LKABs gruver i Kiruna jukset er avdekket. Gjennom flere år skal en ansatt ha stemplet inn for hele arbeidslaget i helgene, mens resten holdt seg hjemme og bare innkasserte lønn.
- Dette handler om alvorlig misbruk av arbeidstiden, og vi ser veldig alvorlig på det, sier personaldirektør Grete Solvang-Stoltz i LKAB til SVT Nordnytt.
Hun sier gruveselskapet fortsatt trenger noe tid på å vurdere hvilken straff de involverte skal få.
Fagforeningen forsøker nå å begrense straffereaksjonene mot de ansatte.
- Det gjør vi alltid. Vi kan ikke frikjenne folk, men det kan finnes løsninger gjennom forhandlinger, sier lederen i gruvearbeiderforeningen, Jan Thelin.
Frp-styrte Os kommune tar eldreomsorgen tilbake i egenregi. Kommunens eget tilbud var bedre på både pris og kvalitet.
Sverige er det OECD- land der de økonomiske forskjellene har økt mest fra 1995. Det sosiale forfallet har gått så langt at arbeidsledige, sinte unge menn brenner biler. Les mer
– Her var det jubel da vi fikk beskjeden, forteller Inger Sten, talskvinne for de åtte HKerne som streiket i nær fire uker før den sveitsisk-eide bedriften undertegnet tariffavtalen.