Postens terminal på Robsrud utenfor Oslo er i ferd med å ta form. I 2010 vil giganten romme 2000 arbeidsplasser.
|
Vibeke Liane
E-post
|
|
| Publisert 29.08.2008 kl 10:39 Oppdatert 06.11.2009 kl 13:32 |
Ansatte på Distribusjon, Transport og Produksjon skal jobbe tett. Om to år vil over halvparten av all brevpost i Norge gå gjennom terminalen. Tre millioner sendinger vil hver dag strømme gjennom bygget.
Lastebilene med post og pakker skal sluses inn på eget område. Postproduksjonen, eller sorteringen av posten, skal foregå maskinelt i en u-formet linje. Deretter vil den bli fordelt til lastebiler som skal til andre deler av landet, og bilene til postbudene som leverer post i nærområdet. Driften i bygget blir nesten døgnkontinuerlig.
Frykter deltidsjobber
Gigantbyggets innredning åpner for nye måter å organisere arbeidet. I tiden framover skal representanter for ledelsen og de ansatte diskutere seg fram til bemanningsprofiler og hvor i produksjonen de ulike yrkesgruppene skal jobbe. Kabalen er ennå ikke ferdig.
– Ansatte i postproduksjonen, sjåførene i transport og postbudene kommer til å jobbe tettere når de samles under samme tak. Vi kommer til å få en organisering som er ny i verdenssammenheng, påstår produksjonsdirektør Finn Hungnes i Posten Distribusjonsnett.
Han tror de ansatte vil få en bedre forståelse av hvor avhengige de er av hverandre for at posten skal komme fram.
– Da blir vi mer effektive. Vi har hatt mange møter med de ulike yrkesgruppene og fagforeningene, og kan ikke se at det er noe kontroversielt med det vi gjør, sier Hungnes.
Regiontillitsvalgt Erling Wold i Postkom sitter sentralt i forhandlingene.
– Industrialiseringen av produksjonen kan føre til at folk bli overflødige. Vi frykter at dette føre til deltidsarbeidsplasser, hvis de ansatte ikke får mulighet til å jobbe mer variert. Derfor er det hyggelig at Hungnes sier at de ansatte i de forskjellige produksjonsenhetene skal jobbe tettere. En jobb i Posten skal være en jobb å leve av, sier Wold.
Finn Hungnes og Tonje Jonassen
Et eget samfunn
Hungnes viser Posthornet rundt i det 73 000 kvadratmeter store terminalen.
Hungnes slår stolt ut med hendene. Byggeplassen yrer av liv.
– Grunnflaten tilsvarer fem internasjonale fotballbaner. Og best av alt, vi er i rute, sier han.
300 mennesker er på anlegget samtidig. De ser ut som dukker. Anleggsmaskinene minner om leketøy. Innen den første snøen faller skal bygget være tett.
– Vanligvis har jeg vært med på å legge ned terminaler. Nå bygger vi en god og moderne arbeidsplass, hvor teknologien er i verdensklasse. Det er flott å være med på. Jeg gleder meg til å lede driften, og å fortsette å være en del av maskineriet, fremholder Hungnes.
Inne på byggeplassen møter vi Tonje Jonassen. Hun er nyutdannet sivilingeniør innen bygg, og har assistert byggelederen siden juni.
– Jeg jobbet her i fjor også. Det er den første byggeplassen jeg har vært på. Det er utrolig stort å få være med på, sier Jonassen og peker ut på tegningene hvor vi befinner oss.
Miljøvennlig bygg
Hungnes vil ikke fortelle hvor mye terminalen er anslått til å koste.
– Det pleier vi ikke å gå ut med, men det er i milliardklassen, såpass kan jeg si. Og vi ligger på budsjett, smiler Hungens fornøyd.
Han framhever miljøsidene ved bygget. Nærmere 100 energibrønner som går 200 meter ned i bakken skal forsyne postterminalen med «varm» og «kald» energi. En teknologi som skal redusere utslippet av CO2 med 97 prosent.
– Det vil redusere byggets energibehov med seksti prosent. Hvor mye vi sparer på prosjektet avhenger av utviklingen av energiprisen framover. Men vi får en forutsigbar pris over en lang periode på mellom seks og syv millioner kroner i året, forteller Hungnes.
En rekke LO-forbundsledere støtter økte skatter for de med høy lønn. Men Industri Energi vil ikke øke skattenivået. Les mer
Selv med utstrakt bruk av deltid under finanskrisen, jobbet den gjennomsnittlige europeeren omtrent like mange arbeidstimer i 2009 som i 2008. Les mer
Flere profilerte politikere i regjeringspartiene tar til orde for økte skatter, men vil ikke vente i seks år. Les mer
Industrien i Sverige er på bedringens vei, men i lokale lønnsforhandlinger møter klubber liten vilje til lønnsøkning. Les mer
Folk fortsetter å innvandre til EU-landene. EUs befolkning er nå på over en halv milliard. Innvandring sto for over 60 prosent av økningen i befolkningstallet det siste året. Men i enkelte land ser arbeidsinnvandringen ut til å normalisere seg. Les mer
Postkoms medlemmer har i mange år opplevd omstillinger nærmest som en vedvarende nedbemanningsprosess. Ingen arbeidsområder har vært unntatt. Kommentar av Odd Chr. Øverland
Nye innlegg fra Arbeidersamfunnet | ||
Tradisjonsrike Flekken feriehjem utenfor Kristiansand er restaurert og har fått selskap av to nye hytter. Les mer
I april blir det trekning på de to første av til sammen fem Spania-leiligheter som skal leies ut gjennom Postkoms Medlemssenter. Tre ligger på den spanske solkysten og to på Gran Canaria. Les mer
Postkom har kjøpt leilighet nr. 2 i Oslo sentrum. Utleie starter 2. februar, men to uker før for medlemmene i Troms og Finnmark krets. Les mer
Onkel Toms hytte er navnet på hytta som Agder krets har i flott fjellterreng på Hovden i Setesdal, midt i den norske fjellheimen. Les mer
Bjørnali på Golsfjellet har mye å by på av naturopplevelser og aktiviteter året rundt. – Dette er virkelig et av de bedre stedene å tilbringe ei ferieuke, sier Jan Iverin i Buskerud krets. Les mer
Sagstua er en uoppdaget perle for altfor mange av Postkoms medlemmer. Hytta ligger ved Saltenfjorden, en kort kjøretur fra Saltstraumen. Les mer
Det er ingen grunn til at Fjellmyra skal stå tom vinterstid. Her er det som regel gode snøforhold, fint skiterreng og alpinanlegg innen rekkevidde. Les mer
Når høsten er på sitt vakreste, er Freskelia på Venabygdsfjellet et ypperlig sted å tilbringe noen feriedager. Les mer
Siste kommentarer fra Arbeidersamfunnet