...
Overvekt er en stadig større del av årsaken til at stadig flere sjømenn blir satt på land. Foto: Terje Akerhaug, Dagsavisen

Over 500 sjøfolk satt på land

Oslo (ANB-NTB): Overvekt er en stadig større del av årsaken til at stadig flere sjømenn blir satt på land.

Publisert 24.02.2010 kl 08:06 Oppdatert 24.02.2010 kl 08:18

Tips en venn på e-post:

Norske sjøfolk kan ikke ha en kroppsmasseindeks (BMI) høyere enn 35 hvis de vil beholde sertifikatet for å tjenestegjøre på norske skip. I fjor ble 511 personer satt på land. Udyktighetserklæringene skyldes i økende grad overvekt, skriver Aftenposten.

– Helsetilstanden blant sjøfolk blir dårligere. Det ser vi også internasjonalt, sier leder Alf Magne Horneland i Senter for maritim medisin.

Dårlig hørsel og syn, livsstilssykdommer og psykiske lidelser er også en del av årsaken til at 20 prosent flere ble fratatt denne retten i 2009, sammenlignet med 2008.

Sjøfartsdirektoratet har også i flere år registrert økende overvekt blant sjøfolk, men er ikke enig i at oppgangen i hyrenekt bare skyldes at norske sjøfolk har blitt usunne. En annen grunn er at legene er blitt strengere.

– Helsen blant dem som er om bord, er ikke blitt dårligere. Tvert imot. Mange rederier har de siste årene lagt vekt på trim, kosthold og ernæring. Når udyktighetserklæringene øker, er det en garanti for at de som er om bord, tilfredsstiller kravene, sier underdirektør for arbeids- og levekår Torbjørn Husby.

Selv om regelverket er kategorisk, får mange sjømenn også dispensasjon fra BMI-kravene. (ANB-NTB)

Mest lest nå

Helga Pedersen, nestleder i Arbeiderpartiet og partiets parlamentariske leder. (Foto: Sissel M. Rasmussen)

Nekter å bøye seg for vikarmotstand

Helga Pedersen synes det fint at lokale Arbeiderpartilag diskuterer EUs vikarbyrådirektiv, men avviser at debatten kan få partiet til å snu i striden om direktivet skal bli norsk lov. Les mer

Tre ble alvorlig skadd i en fallulykke på Kværner Verdal.

A-tilsynet: Krana knakk

– Den øvre delen av krana har knekt slik at kurven falt ned. Det er Arbeidstilsynets foreløpige forklaring på gårsdagens ulykke ved Kværner Verdal der tre arbeidere ble alvorlig skadd. Les mer

Monica Nkechi Okpe var tillitsvalgt ved DHL-terminalen på Uleven i Oslo fram til hun fikk avskjed i fjor vår. (Foto: Sissel M. Rasmussen)

Intet nytt fra DHL

Ingen nye forhold som underbygde avskjeden av Monica Nkechi Okpe ble lagt fram av DHL da Arbeidsretten startet forhandlingene tirsdag. Les mer

Fagansvarlig Anne-Grete Martinussen i Idébanken. (Foto: Siren Vefall)

Nytt IA-verktøy for tillitsvalgte

Idébanken presenterte i dag et temahefte som skal hjelpe tillitsvalgte med pådriverrollen for et inkluderende arbeidsliv. Les mer


REDAKSJONEN:

Ansvarlige redaktører:
Hanne S. K. Nielsen
Svein-Yngve Madssen
Redaksjonssekretær:
Einar Fjellvik

KONTAKT:

Besøk: Møllergata 39 (7. etasje)
Post: Postboks 231 Sentrum, 0103 Oslo
Telefon: 23 06 33 59/23 06 33 54
E-post: Redaksjonen
Annonser: Steinar Grønbekk

REDAKTØRANSVAR:

Frifagbevegelse.no er medlem av Fagpressen
og redigeres i tråd med
Redaktørplakaten
Vær Varsom-plakaten
Tekstreklame-plakaten
Formålsparagraf og etiske retningslinjer

UTGIVER:

Stiftelsen LO Media
Møllergata 39 (7. etasje),
Postboks 231 Sentrum, 0103 Oslo
Tlf.: 23 06 33 66
Daglig leder:
Tore Ryssdalsnes

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.