Oslo (ANB): Likestillingsombud Sunniva Ørstavik utfordrer landets ordførere til å la det gå sport i likestilling.
.
.
* Arbeidslivets storebror
* Milliarder på kistebunnen
* LOs glemte kunstskatter
* Storstreiker gjennom tidene
* Miniportretter av samtlige LO-ledere
* LO-quiz
|
Kirsti Falch-Nilsen
E-post
|
|
| Publisert 04.03.2010 kl 20:04 Oppdatert 10.03.2010 kl 09:30 |
Likestillingsombudet vil at ordførerne skal bli sitt ansvar bevisst når det gjelder likestilling.
– Nå er det på tide at de tar et tak for å bedre arbeidsvilkårene for kvinnene her i landet, sier Sunniva Ørstavik til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
– Ordførerne er med på å opprettholde en urett som jeg mener de ikke vil ha, sier ombudet.
For veldig mye er ikke som det skal rundt om i landets kommuner.
– Det er langt, langt igjen for det likestilte kommune-Norge. Det handler blant annet om lønn, heltidsjobb kontra deltid og ufrivillig deltid. På disse områdene er kommunene rett og slett altfor dårlige, sier Ørstavik.
Hun forteller om kommuner som skryter av at de har likestilling fordi de har like mange kvinnelige som mannlige arbeidstakere.
– Men det hjelper veldig lite når det viser seg at de fleste kvinnene jobber som lavtlønte renholdere, mens mennene har sjefsjobbene. Det holder ikke, sier Ørstavik.
Men det er ikke like ille landet over; noen kommuner skiller seg positivt ut.
– I Sør-Varanger er det likelønn, og gjennomsnittslønnen for kvinner er faktisk litt høyere enn for menn, sier Ørstavik. Hun mener fellesnevneren for de kommunene som gjør det bra, er at de tar likestilling på alvor.
– De vil faktisk at det skal være likt for alle, at man skal få likt betalt for å gjøre den samme jobben. Retten til heltid, og retten til makt, ledelse og innflytelse er akkurat like stor for kvinner som for menn. Det bør også kommunene oppdage snart, sier likestillingsombudet.
Ørstavik har tro på at ordførerne vil følge oppfordringen.
– Jeg vet at de kan hvis de vil, det ser vi på de kommunene som har fått dette til. Her er det lov å herme etter hverandre, sier Ørstavik. Hun lover å hjelpe kommunene som føler de trenger det.
– Nå har kommunene fått utfordringen, og jeg håper de vil være sporty at de tar den. Så er det bare for ordførerne å ta kontakt dersom de står fast.
– Det kan bli mange telefoner?
– Ja, og det håper jeg virkelig at det blir. Det hadde blitt en slags 8. mars-julegave for meg, sier likestillingsombud Sunniva Ørstavik. (ANB)
En rekke LO-forbundsledere støtter økte skatter for de med høy lønn. Men Industri Energi vil ikke øke skattenivået. Les mer
Selv med utstrakt bruk av deltid under finanskrisen, jobbet den gjennomsnittlige europeeren omtrent like mange arbeidstimer i 2009 som i 2008. Les mer
Flere profilerte politikere i regjeringspartiene tar til orde for økte skatter, men vil ikke vente i seks år. Les mer
Industrien i Sverige er på bedringens vei, men i lokale lønnsforhandlinger møter klubber liten vilje til lønnsøkning. Les mer
Folk fortsetter å innvandre til EU-landene. EUs befolkning er nå på over en halv milliard. Innvandring sto for over 60 prosent av økningen i befolkningstallet det siste året. Men i enkelte land ser arbeidsinnvandringen ut til å normalisere seg. Les mer
Ansatte i Vinmonopolet har det høyeste sykefraværet på en rangering av 70 av de 100 største norske bedriftene, ifølge Finansavisen.
Arbeidsløsheten ned i Tyskland 29.07.2010 kl 08:15
Svenske akademikere til Norge 27.07.2010 kl 13:08
Frykter for Tine-jobber 29.07.2010 kl 08:13
Sikres arbeidsløshetstrygd 23.07.2010 kl 08:28
13 døde i gruve i Kina 23.07.2010 kl 08:30
9 av 10 får skoletilbud 22.07.2010 kl 10:12
Fengsel for AOF-bedrageri 21.07.2010 kl 10:32
Flere profilerte politikere i regjeringspartiene tar til orde for økte skatter, men vil ikke vente i seks år.
Frp kritisk til sykehjemssatsinga
For mange er Jølster i Sogn og Fjordane ein kommune dei køyrer gjennom på veg til andre stadar. For andre er bygda paradis på jord. ?Stiftinga Fritt Ord lyste i 2006 ut midlar for å blåse liv i norsk dokumentarfotografi. Fotograf Oddleiv Apneseth ynskte å dokumentere eit samfunn gjennom eit år. Den naturlege staden for eit slikt prosjekt var heimkommunen Jølster.
Les mer
Mellom 150 og 200 streikende transportarbeidere møtte fram til demonstrasjonen utenfor NHO-bygget i formiddag.
Se alle bildene
Det begynte på stiftelsesmøtet i 1920. I dag består Fagforbundet av 312.000 medlemmer og 110 forskjellige yrker. Historien viser slit, yrkesstolthet og en stødig kamp for offentlige fellesgoder.
Les mer
Siste kommentarer