Oslo (ANB-NTB): Arbeiderpartiet faller kraftig, mens Frp kan registrere oppgang på en ny meningsmåling.
Ap faller 4,2 prosentpoeng til 31,3 prosent på den siste Sentio-målingen for mars i Dagens Næringsliv. Dermed reverseres trenden i den forrige målingen der det ble registrert en oppgang på 5 prosentpoeng for partiet.
Anders Todal Jenssen, som er professor i statsvitenskap, tror den siste målingen er riktigere enn februar-målingen. Han tror at det er den siste tidens debatt om islam og innvandring som har vært til skade for partiet.
På høyresiden viser målingen en framgang på 2 prosentpoeng for Frp til 23,5 prosent, og en tilbakegang på 1,1 prosentpoeng til 19,8 prosent for Høyre.
Også dette tror Todal Jenssen kan ha sammenheng med islam- og innvandringsdebatten.
For de andre regjeringspartiene viser målingen en markert framgang for SV, med 1,3 prosentpoeng til 7,8 prosent, og tilbakegang for Sp, med 0,6 prosentpoeng til bare 4,6 prosent. Rødt har 2,5 prosent.
KrF får en oppslutning på 5 prosent etter en oppgang på 0,6 prosentpoeng, og Venstre er så vidt over sperregrensa på 4 prosent etter en liten framgang på 0,1 prosentpoeng.
Om målingen hadde vært valg, hadde Høyre og Frp fått 77 mandater, mens de tre rødgrønne partiene hadde fått 75.
Høyre, Frp, KrF og Venstre sammen hadde fått 92 mandater. Rødt ville vært inne med to mandater. (ANB-NTB)
Helga Pedersen synes det fint at lokale Arbeiderpartilag diskuterer EUs vikarbyrådirektiv, men avviser at debatten kan få partiet til å snu i striden om direktivet skal bli norsk lov. Les mer
– Den øvre delen av krana har knekt slik at kurven falt ned. Det er Arbeidstilsynets foreløpige forklaring på gårsdagens ulykke ved Kværner Verdal der tre arbeidere ble alvorlig skadd. Les mer
Ingen nye forhold som underbygde avskjeden av Monica Nkechi Okpe ble lagt fram av DHL da Arbeidsretten startet forhandlingene tirsdag. Les mer
Idébanken presenterte i dag et temahefte som skal hjelpe tillitsvalgte med pådriverrollen for et inkluderende arbeidsliv. Les mer