Fram til i fjor fikk fiskerne sin sikkerhetsopplæring ombord i opplæringsbåten  MS «Kongsnes». Så overtok Redningsselskapet mens Fiskeridepartementet skulle bruke våren i år til å utrede ny,  permanent opplæringsordning. Det ble for kort tid for departementet. (Foto: Ingrid Aas)
Fram til i fjor fikk fiskerne sin sikkerhetsopplæring ombord i opplæringsbåten MS «Kongsnes». Så overtok Redningsselskapet mens Fiskeridepartementet skulle bruke våren i år til å utrede ny, permanent opplæringsordning. Det ble for kort tid for departementet. Foto: Ingrid Aas

Fiskernes sikkerhet ut på hasteanbud

En endelig avklaring på hvordan sikkerhetsopplæringen for fiskerne skal skje i fremtiden lar vente på seg. Dårlig politisk håndverk, mener Sjømannsforbundet.

Roy Ervin Solstad E-post
Publisert 03.07.2012 kl 08:14 Oppdatert 03.07.2012 kl 08:14

Tips en venn på e-post:

Det ble mye oppstyr i fjor da opplæringsbåten MS «Kongsnes» ikke fikk fornyet kontrakten sin utover 2011. I stedet overtok Redningsselskapet opplæringen, men videreførte konseptet med ambulerende drift. Dermed kunne fiskerne fremdeles få sikkerhetsopplæring i nærheten av der de bodde.

Vurderer rapport

Meningen var at våren skulle benyttes til å evaluere sikkerhetsopplæringen, samt å få på plass en ny ordning basert på evalueringen. Fullt så langt kom imidlertid aldri Fiskeridepartementet. Nylig mottok departementet den faglige vurderingen fra Sjøfartsdirektoratet som departementet bestilte som grunnlag for å vurdere om framtidens sikkerhetsopplæring for fiskere bør foregå på de landbaserte sikkerhetssentrene eller om dagens ambulerende sikkerhetsopplæring bør videreføres. Den rapporten er nå til vurdering i departementet.

Får ansvaret

I slutten av september vil en konvensjon vedtatt av FNs sjøfartsorganisasjon, IMO, tre i kraft i Norge. Ifølge Fiskeridepartementet stiller den også krav til innholdet i sikkerhetsopplæringa for fiskere.

– I tillegg innebærer ikrafttredelse av konvensjonen at ansvaret for blant annet fagplanen for sikkerhetsopplæring for fiskere og revidering og tilsyn av sikkerhetsopplæringen tillegges Sjøfartsdirektoratet, påpeker fiskeridepartementet i en epost til Maritim Logg.

Ny forskrift

Det samme direktoratet har nedsatt en arbeidsgruppe med representanter for berørte organisasjoner (deriblant Fiskarlaget, Sjømannsforbundet og Fiskebåtredernes forbund) som skal utarbeide en fagplan og kursstruktur i tråd med retningslinjer fra IMO. Går alt som planlagt vil arbeidsgruppens anbefaling overleveres Sjøfartsdirektoratet i august/september 2012. Resultatet av arbeidet vil danne grunnlaget for en forskrift som skal fastsettes med virkning fra 1. januar 2013.

Anbud

På bakgrunn av dette mener Fiskeridepartementet at en eventuell omlegging av organiseringen av sikkerhetsopplæringen for fiskere bør samkjøres med innføringen av den nye forskriften, noe som betyr at en eventuell omlegging ikke vil skje før tidligst fra nyttår.

Resultatet er at dagens ambulerende sikkerhetsopplæring skal videreføres også i 2. halvår 2012, noe som igjen innebærer at opplæringen sendes ut på en rask anbudsrunde for å få inngått ny kontrakt for årets seks siste måneder.

Dårlig håndverk

Fiskeriansvarlig i Sjømannsforbundet, Ann Jorunn Olsen er fornøyd med at opplæringen videreføres også ut 2012, men mener hele saken vitner om dårlig politisk håndverk fra departementet.

– Vi stiller oss fortsatt undrende til at ikke fiskerorganisasjonenes krav om en videre drift av MS «Kongsnes» ut 2012 ble tatt hensyn til. Man ville da både hatt en garanti for at det var en tilstrekkelig og god ordning, mens arbeidet med å etablere en ny ordning pågikk. Samtidig ville man fått evalueringen av den ambulerende ordningen utført om bord MS «Kongsnes». Det ville gitt en korrekt og tilstrekkelig evaluering for å velge en fremtidig løsning, noe vi føler ikke er blitt gjort i denne prosessen, sier Ann Jorunn Olsen.

Ann Jorunn Olsen, forbundsstyremedlem og fiskeriansvarlig i Sjømannsforbundet. (Foto: Roy Ervin Solstad)
Fiskeriansvarlig i Sjømannsforbundet, Ann Jorunn Olsen, er forundret over at Fiskeridepartementet ikke har tatt hensyn til fiskerorganisasjonenes ønske om å la MS «Kongsnes» fortsette med sikkerhetsopplæringen mens ny organisering utredes. Foto: Roy Ervin Solstad
Fram til i fjor sommer var MS «Kongsnes» den eneste flytende sikkerhetsopplæringsinstitusjonen  for fiskere her i landet. (Foto: Ingrid Aas)
Fram til i fjor sommer var MS «Kongsnes» den eneste flytende sikkerhetsopplæringsinstitusjonen for fiskere her i landet. Foto: Ingrid Aas

På forsiden nå


...

Nå skal de Atea-ansatte prøve å bli venner igjen

EL & IT-medlemmene i Atea er tilbake på jobb etter 18 dagers streik. Nå skal sårene leges mens partene venter på avgjørelsen i Rikslønnsnemda.

Jan-Erik Østlie er journalist i LO-Aktuelt.

Lønn etter privat avtale

I globaliseringens tid der alle produkter skal koste minst mulig, skaper vi mange tapere. Og en mengde kynikere. Les mer

...

Coop-ansatte klare til streik

1.400 ansatte i kooperasjonen kan gå til streik fra onsdag hvis ikke LO Samfo blir enige om lønnsoppgjøret deres. Les om bakgrunnen for konflikten

Se hvilke butikker som blir rammet hvis det blir streik

Jostein Sjaavaag, klubbleder ved Södra Cells cellulosefabrikk på Tofte i Hurum. (Foto: Håvard Sæbø)

Ny galgenfrist for Tofte cellullose

- De ansatte er ved godt mot, men de er drittlei ventetiden, sier klubbleder Jostein Sjaavaag.

REDAKSJONEN:

Ansvarlige redaktører:
Hanne K. Nielsen
Svein-Yngve Madssen
Redaksjonssekretær:
Einar Fjellvik
Journalist:
Simen Aker Grimsrud

KONTAKT:

Besøk: Storgata 33 A (2. etg)
Post: Postboks 8964 Youngstorget, 0028 Oslo
Telefon: 23 06 83 60
E-post: Redaksjonen
Annonser: Redaksjonen

REDAKTØRANSVAR:

Frifagbevegelse.no er medlem av Fagpressen
og redigeres i tråd med
Redaktørplakaten
Vær Varsom-plakaten
Tekstreklame-plakaten
Formålsparagraf og etiske retningslinjer
FriFagbevegelse.no har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til

UTGIVER:

Stiftelsen LO Media
Storgata 33 A
Post: Postboks 8964 Youngstorget, 0028 Oslo
Tlf.: 23 06 83 60
Daglig leder: Tore Ryssdalsnes

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.