...
Brevet er undertegnet av tidligere forbundsleder Torgeir Berget, de to tidligere generalsekretærene Frode Gross og Arnljot Muren, tidligere forbundsstyremedlem Arild A. Johansen og tidligere forbundssekretær Erik Olsen. De to førstnevnte er også æresmeldemmmer i Maskinistforbundet Foto: Faksimile

«Pensjonistopprør» i Maskinistforbundet

Fem tidligere forbundstopper tar til orde for å samle de tre sjømannsforbundene i LO. Ikke aktuell politikk, svarer generalsekretær Hilde Gunn Avløyp.

Einar Fjellvik
Einar Fjellvik, FriFagbevegelse.no Profil E-post
Publisert 04.07.2012 kl 07:41 Oppdatert 06.07.2012 kl 10:19

Tips en venn på e-post:

I et brev til forbundet tar de fem – en tidligere forbundsleder, to tidligere generalsekretærer, et tidligere forbundsstyremedlem og en tidligere forbundssekretær, til orde for å slå sammen dagens tre fagforbund for sjøfolk til en slagkraftig organisasjon. For å skaffe seg innflytelse over skipsfartspolitikken tar de fem til orde for at et samlet sjømannsforbund søker seg mot LO:

«Det er vel ingen som helst tvil om at den eneste hovedorganisasjonen som har noen innflytelse å snakke om i skipsfartspolitikken er LO. Da burde logikken tilsi at også DNMF setter gamle fordommer tilside og begynner å tenke på det som er til de seilende medlemmers beste. Det er ingen som helst tvil om at hvis DNMF ønsker innflytelse i skipsfartspolitikken, framstår LO som det eneste realistiske alternativet», skriver de fem.

Innlegget er trykt i sin helhet i siste utagve av fagbladet Maritim Logg.

Ingen støtte

Generalsekretær Hilde Gunn Avløyp i Det Norske Maskinistforbund sier til FriFagbevegelse.no at hun ikke har noe behov for å blåse liv i diskusjonen om forbundssammenslåing og LO-tilknytning på grunnlag av brevet fra de fem pensjonistene.

- Dette har ingen støtte blant de yrkesaktive medlemmene i forbundet, forsikrer hun.

- Jeg får ofte spørsmål fra medlemmene om hvordan det går med diskusjonen om sammenslåing av forbundene, men det er ikke ett yrkesaktivt medlem som etterlyser en overgang fra YS til LO. Tvert imot er skepsisen til LO meget stor blant maskinistene, sier Avløyp.

Generalsekretæren mener de fem brevskriverne henger fast i gammelt tankegods:

- Dette brevet er et uttrykk for at noen ikke har forlatt sine gamle tanker. De ønsker DNMF inn i LO for å oppnå politisk makt i en situasjon der Arbeiderpartiet har regjeringsmakt, men det er ikke i seg selv noe grunnlag for å ta opp igjen debatten om sammenslåing av sjømannsorganisasjonene, sier hun.

Langdryg prosess

Et tettere samarbeid, eventuelt en sammenslåing, av de tre fagforbundene for sjøfolk har vært diskutert gjennom mange år.

I dag er sjøfolkene delt mellom det LO-tilsluttede Norsk Sjømannsforbund, det YS-tilsluttede Det Norske Maskinistforbund og det frittstående Norsk Sjøoffisersforbund. Det sistnevnte diskuterer for tiden om man skal melde forbundet inn i LO. Det er ventet at saken blir avgjort ved uravstemning i løpet av høsten.

I 2001 strandet et forsøk på å slå sammen Maskinistforbundet og Sjøoffisersforbundet etter at et knapt flertall av maskinistene stemte nei.

Tre år senere flyttet likevel alle de tre sjømannsforbundene sammen i «Maritimt Hus» i Oslo. I 2005 formaliserte de samarbeidet ved å opprette et eget samarbeidsforum, og siden 2008 har de tre forbundene utgitt felles fagblad, «Maritim Logg».

Tre vanskelige punkter

Ifølge Hilde Gunn Avløyp er det tre årsaker til at sammenslåingsdebatten aldri har kommet lengre enn dette:

  • De tre forbundene har ulike løsninger når det gjelder frikjøp av den landsmøtevalgte forbundsledelsen.
  • Spørsmålet om hvilken hovedorganisasjon et sammenslått forbund eventuelt skal være tilsluttet.
  • Maskinistforbundet har hatt en organisasjonsstruktur som ikke har passet sammen med de to andre forbundene.

- Vår organisasjonsstruktur ble endret på vårt siste landsmøte. Da blir det opp til de tre sjømannsorganisasjonene å vurdere om det gir grunnlag for å ta opp igjen diskusjonen om sammenslåing. Skulle det skje, får vi vurdere spørsmålet om hovedorganisasjon når den tid kommer, sier Hilde Gunn Avløyp.

En meningsmåling som ble gjennomført blant medlemmene i de tre fagforbundene i 2007 konkluderte med at 73 % av de spurte mente organisasjonene burde jobbe for en sammenslåing. 90 % av de som var positive til sammenslåing, sa den burde finne sted innen fem år.

Leder i Sjømannsforbundet, Jacqueline Smith, direktør Hans Sande i Sjøoffiserforbundet og generalsekretær Hilde Gunn Avløyp i Maskinistforbundet. (Foto: Omar Jørgensen)
De tre sjømannsorganisasjonene - her representert ved forbundsleder Jacqueline Smith i Sjømannsforbundet, direktør Hanse Sande i Sjøoffisersforbundet og generalsekretær Hilde Gunn Avløyp i Maskinistforbundet - har i åresvis diskutert en sammenslåing, men foreløpig står maskintelegrafen på «dead slow». Foto: Omar Jørgensen

Sjøfolkenes fagforbund:

Norsk Sjømannsforbund
  • Stiftet i 1910 under navnet Norsk Matros- og Fyrbøter Union. Innmeldt i LO fra starten.
  • Slo seg i 1933 sammen med Norsk Stuert og Kokkforbund og fikk sitt nåværende navn.
  • Organiserer sjøfolk i utenriks- og innenriksfart og i havfiskeflåten. De største yrkesgruppene er matroser og skipsmekanikere.
  • Har i dag 10,200 medlemmer.
Det Norske Maskinistforbund
  • Stiftet i 1902 som partipolitisk uavhengig fagforbund.
  • Tilsluttet YS siden 1989.
  • Organiserer ca 6.500 maskinister og annet teknisk personell til sjøs og på land.
Norsk Sjøoffisersforbund
  • Stiftet i 1995 da Styrmandsforeningen (stiftet 1910) og Skibsførerforbundet (stiftet 1889) slo seg sammen.
  • Organiserer offiserer og ledere om bord i skip i fraktefart og fiskeri, utenriks og offshore, i handelsflåten og i fergefarten.
  • Forbundet er frittstående, men diskuterer tilslutning itl LO.
  • Forbundet har ca 8.000 medlemmer.

På forsiden nå


...

Vurderer å flagge ut –
1.400 jobber kan bli borte

– Frykten er stor for at vi skal bli arbeidsledige etter 9. september. Hvis Høyre kommer til makta står arbeidsplassene våre i fare, sier Ronny Øksnes, Sjømannsforbundets hovedtillitsvalgt i Color Line.

Eva Ler Nilsen er ansvarlig redaktør for HK-Nytt.

«Litt ditt» - eller litt Northug sitt?

Petter Northug eller egne ansatte? For Coop er valget åpenbart enkelt. Les mer

...

Coop-ansatte klare til streik

1.400 ansatte i kooperasjonen kan gå til streik fra onsdag hvis ikke LO Samfo blir enige om lønnsoppgjøret deres.

REDAKSJONEN:

Ansvarlige redaktører:
Hanne K. Nielsen
Svein-Yngve Madssen
Redaksjonssekretær:
Einar Fjellvik
Journalist:
Simen Aker Grimsrud

KONTAKT:

Besøk: Storgata 33 A (2. etg)
Post: Postboks 8964 Youngstorget, 0028 Oslo
Telefon: 23 06 83 60
E-post: Redaksjonen
Annonser: Redaksjonen

REDAKTØRANSVAR:

Frifagbevegelse.no er medlem av Fagpressen
og redigeres i tråd med
Redaktørplakaten
Vær Varsom-plakaten
Tekstreklame-plakaten
Formålsparagraf og etiske retningslinjer
FriFagbevegelse.no har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til

UTGIVER:

Stiftelsen LO Media
Storgata 33 A
Post: Postboks 8964 Youngstorget, 0028 Oslo
Tlf.: 23 06 83 60
Daglig leder: Tore Ryssdalsnes

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.