Nærmere 700 demonstrerte utenfor Christiansborg i går og overleverte protestbrev til regjeringen og hvert enkelt medlem av Folketinget, samt tusenvis av protestunderskrifter til helseministeren.
Nærmere 700 demonstrerte utenfor Christiansborg i går og overleverte protestbrev til regjeringen og hvert enkelt medlem av Folketinget, samt tusenvis av protestunderskrifter til helseministeren. Foto: Ole Martin Larsen

Spirende velferdsopprør i Danmark

København : En rekke fagforeninger demonstrerte i går mot store nedskjæringer på sykehusene. - Dette er bare startskuddet, sier fagforeningsleder.

Av Ole Martin Larsen
Publisert 03.03.2010 kl 05:59 Oppdatert 03.03.2010 kl 05:59

Tips en venn på e-post:

Etter demonstrasjonen utenfor Christiansborg gikk en delegasjon inn for å levere protestbrev til regjeringen og hvert enkelt medlem av Folketinget, samt tusenvis av protestunderskrifter til helseministeren.

Mot helsepolitikken
Aksjonen var den første i København, etter at det gjennom hele januar og februar har vært lokale demonstrasjoner og underskriftsinnsamlinger mot regjeringens helsepolitikk. Sykehus over hele landet har fått beskjed om at de ikke får ekstra midler når budsjettene er brukt opp. Resultatet er oppsigelser og at ledige stillinger ikke blir besatt.

Et eksempel er Herlev sykehus et par mil vest for København, der 500 av 4000 stillinger skal vekk. I dag står Rigshospitalet i København for tur.

Kutter i offentlig sektor
Og etter sykehusene kommer resten av den offentlige sektor. Regjeringen varslet i forrige uke at det skal spares 24 milliarder kroner over de neste tre årene. Nøyaktig hvor det skal spares, er foreløpig ukjent - det vil først bli konkretisert ut over våren, når kommunene skal forhandle økonomiske rammer med regjeringen.

Kommunene som tidligere kunne regulere kommuneskatten selv, er satt i økonomisk tvangstrøye etter at regjeringen innførte sitt såkalte skattestopp i 2002: Ingen skatt eller avgift får øke verken i kroner eller prosenter, uten at en annen skatt eller avgift settes tilsvarende ned.

Helseordførerne fra de tre opposisjonspartiene til venstre var blant talerne ved gårsdagens demonstrasjon. Johanne Schmidt-Nielsen fra Enhedslisten holdt dagens tordentale:

- Mangler ikke arbeidsvilje
- Statsministeren sier at nå må danskene ha arbeidsklærne på for å få bukt med den økonomiske krisa. Det er det mest uforskammede jeg har hørt på lenge! Danskene mangler verken arbeidsklær eller arbeidsvilje, de mangler arbeidsplasser!

- Finansministeren sier at nå skal alle offentlige institusjoner gå gjennom sine utgifter med lusekam. Vis meg det sykehus, sykehjem, den skole eller barnehage som ikke har gått gjennom utgiftene med lusekam flere ganger de siste årene! Regjeringen sier at nå skal det effektiviseres. Det betyr at færre skal utføre det samme - eller helst mer arbeid, sa Schmidt-Nielsen.

Skatt og velferd
Hun mener at det nå må stå klart for alle at den borgerlige regjeringen har løyet systematisk, når den siden 2001 har hevdet at det er mulig å senke skattenivået og samtidig bevare den offentlige velferden.

- Det nåværende hullet i statskassen tilsvarer noenlunde de skattelettelsene man har gitt til de rikeste. Og mens de offentlige sykehusene lider, har de private sykehusene penger nok, etter at staten gjennom flere år har gitt dem overpris og skattefordeler. Det er nå vi for alvor ser hva regjeringens liberale prosjekt går ut på, sa Johanne Schmidt-Nielsen.

Arrangørene har møtt en del kritikk, fordi demonstrasjonen er arrangert på så kort varsel at fagforeningene ikke har hatt tid til å mobilisere. Bare rundt 500-700 deltok i går. Lars Petersen, formann for Socialpædagogisk Landsforbund Hovedstaden sier på vegne av arrangørene at demonstrasjonen er "starten på en bølge av aktiviteter mot regjeringens nedskjæringer".

...

Bred LO-støtte til økt skatt

En rekke LO-forbundsledere støtter økte skatter for de med høy lønn. Men Industri Energi vil ikke øke skattenivået. Les mer

Foto: Sissel M. Rasmussen

Jobbet timene tross krise

Selv med utstrakt bruk av deltid under finanskrisen, jobbet den gjennomsnittlige europeeren omtrent like mange arbeidstimer i 2009 som i 2008. Les mer

...

Stor vilje til skatteøkning

Flere profilerte politikere i regjeringspartiene tar til orde for økte skatter, men vil ikke vente i seks år. Les mer

...

Tøffe lønnsforhandlinger i industrien

Industrien i Sverige er på bedringens vei, men i lokale lønnsforhandlinger møter klubber liten vilje til lønnsøkning. Les mer

...

Over en halv milliard i EU

Folk fortsetter å innvandre til EU-landene. EUs befolkning er nå på over en halv milliard. Innvandring sto for over 60 prosent av økningen i befolkningstallet det siste året. Men i enkelte land ser arbeidsinnvandringen ut til å normalisere seg. Les mer

LO-Aktuelt i PDF-format

...

Klikk på forsiden for å laste ned siste utgave i PDF-format.

* Eldre utgaver

* Om LO-Aktuelt

* Kontakt/abonnement

LES OGSÅ:

Høyt sykefravær på Vinmonopolet

Ansatte i Vinmonopolet har det høyeste sykefraværet på en rangering av 70 av de 100 største norske bedriftene, ifølge Finansavisen.

Arbeidsløsheten ned i Tyskland 29.07.2010 kl 08:15

Svenske akademikere til Norge 27.07.2010 kl 13:08

Frykter for Tine-jobber 29.07.2010 kl 08:13

Sikres arbeidsløshetstrygd 23.07.2010 kl 08:28

13 døde i gruve i Kina 23.07.2010 kl 08:30

9 av 10 får skoletilbud 22.07.2010 kl 10:12

Fengsel for AOF-bedrageri 21.07.2010 kl 10:32

...
Klikk her for å komme til Labourstarts norkse nyhetsside
Klikk her for å  komme til Labourstarts internasjonale nyhetsside

FAGBLADER PÅ NETT:

Arbeidslivet i bilder:

Sommerpatruljen i Egersund

...

Vektermarking ved Stortinget

...

Møte med Jølster

...

For mange er Jølster i Sogn og Fjordane ein kommune dei køyrer gjennom på veg til andre stadar. For andre er bygda paradis på jord. ?Stiftinga Fritt Ord lyste i 2006 ut midlar for å blåse liv i norsk ­dokumentarfotografi. Fotograf Oddleiv Apneseth ynskte å dokumentere eit samfunn gjennom eit år. Den naturlege staden for eit slikt prosjekt var heimkommunen Jølster.

Les mer

Streikende demonstrerte

150-200 Streikende og støttespillere møtte opp til demonstrasjonen utenfor Næringslivets Hus på Majorstua i Oslo 26. mai. Åtte fagforeninger hadde med fane.

Mellom 150 og 200 streikende transportarbeidere møtte fram til demonstrasjonen utenfor NHO-bygget i formiddag.

Se alle bildene

Godsstreiken

Klubbleder Monika Okpe informerer streikevaktene om at ledelsen vil sende hjem alle vikarer med en gang og så lenge streiken vil vare. Blokaden kan heves.

Velferdsarbeidere

...

Det begynte på stiftelsesmøtet i 1920. I dag består Fagforbundet av 312.000 medlemmer og 110 forskjellige yrker. Historien viser slit, yrkesstolthet og en stødig kamp for offentlige fellesgoder.

Les mer

Bibliotek til begjær

...

KONTAKT:

Besøk: Møllergata 39 (7. etasje)
Post: Postboks 231 Sentrum, 0103 Oslo
Telefon: 23 06 33 59/23 06 33 54
Faks: 23 06 11 11
E-post:Redaksjonen
Ansatte i FriFagbevegelse.no
Annonser:Steinar Grønbekk

REDAKSJONEN:

Ansvarlige redaktører:
Hanne S. K. Nielsen
Svein-Yngve Madssen
Redaksjonssekretær:
Einar Fjellvik

REDAKTØRANSVAR:

Frifagbevegelse.no er medlem av Fagpressen
og redigeres i tråd med
Redaktørplakaten
Vær Varsom-plakaten
Tekstreklame-plakaten
Formålsparagraf og etiske retningslinjer

UTGIVER:

Stiftelsen LO Media
Møllergata 39 (7. etasje),
Postboks 231 Sentrum, 0103 Oslo
Tlf.: 23 06 33 66
Daglig leder:
Tore Ryssdalsnes

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.