Arbeidsgiveren må ha «saklig grunn» for å si deg opp.
| EF | |
| Publisert 29.05.2009 kl 10:39 Oppdatert 29.05.2009 kl 10:39 |
Arbeidsmiljølovens § 15 sier at bedriften ikke kan si deg opp uten at det er «saklig begrunnet i virksomhetens, arbeidsgivers eller arbeidstakers forhold.»
Loven sier også at dersom oppsigelsen skyldes driftsinnskrenkning eller rasjonaliseringstiltak, er den ikke saklig begrunnet «dersom arbeidsgiver har et annet passende arbeid i virksomheten å tilby arbeidstaker».
Du har også rett til å få utlevert en skriftlig begrunnelse for oppsigelsen for å kunne vurdere om den er saklig begrunnet.
Mener du oppsigelsen er usaklig, kan du kreve å få drøfte dette i et forhandlingsmøte med bedriften, og du har også rett til å få prøvet saken din for en domstol. Reglene om dette finner du i arbeidsmiljølovens § 17. Både tillitsvalgte og Arbeidstilsynet kan gi deg råd om dine rettigheter og muligheter.
Ved utgangen av februar hadde NAV registrert 83 400 helt arbeidsløse, en vekst på 800 personer siste måned. – En moderat vekst, sier statsråd Hanne Bjurstrøm. Les mer
Arbeidsløsheten vil fortsette å øke, til over 100 000. Først i 2013 er det håp om bedring. Les mer
Ledigheten økte med 700 personer i januar, justert for sesongvariasjoner. 85 100 er registrert som helt ledige hos NAV. Ledigheten er nå på 3,3 prosent av arbeidsstyrken. Les mer
Storbanker spår gode tider i år og neste år, men arbeidsløsheten biter seg fast på et unorsk høyt nivå. Les mer
Nav venter at 80 000 vil være registrert som helt arbeidsløse ved Nav-kontorene de to neste årene. Les mer
Sjekk de viktigste reglene du kan bruke for å ivareta dine rettigheter når bedriften nedbemanner eller permitterer.
| Oppsigelser skal drøftes på forhånd |
| Hvem må gå? |
| Sluttpakker |
| Hva er «saklig grunn»til oppsigelse? |
| Permittering |
| Dagpenger |
| Ventelønn |
| Arbeidsinnvandrere |
|
Arbeidsstyrken(august 09): |
73,3 % |
|
Sysselsatte(august 09): |
71,0 % |
|
Helt arbeidsløse(februar 10): |
83 436 |
|
På tiltak (februar 10): |
21 822 |
|
Legemeldt sykefravær |
6,9 % |
|
Egenmeldt sykefravær |
0,7 % |
|
Person på uføreytelser |
343 277 |
Kilder: Nav, SSB
![]() |
Bygg og anlegg: 14 053 helt arbeidsløse. Det er 26 % flere enn for ett år siden. |
|
| - | ||
![]() |
Industri: 11 509 helt arbeidsløse. Arbeidsløsheten har økt med 19 % på ett år. |
|
| - | ||
![]() |
Uten bakgrunn 8 918 av de helt arbeidsløse er uten yrkesbakgrunn eller har ikke oppgitt noen yrkesbakgrunn. |
| - | ||
![]() |
Helse, pleie, omsorg: 5 374 ledige jobber hos Nav i januar. Det er 2 % færre ledige jobber enn for ett år siden. |
|
| - | ||
![]() |
Reiseliv/transport: 3 321 ledige jobber hos Nav. Det er 6 % flere enn for ett år siden. |
|
| - | ||
![]() |
Butikk, salg: 3 210 ledige jobber. Det er 4 % flere enn i januar i fjor. |
Diagrammet viser brutto arbeidsløshet (helt arbeidsløse + på tiltak) i Norge fra 1985 til i dag.
Diagrammet viser antall registrerte helt arbeidsløse i prosent av arbeidsstyrken i hver enkelt fylke i januar 2010. (Kilde: Nav)
|
Av de 83 436 registrerte helt arbeidsløse i august var 65,5 % menn. |
|
34,1 % av de arbeidsløse var unge under 30 år. |
|
41,4 % av de arbeidsløse var langtidsledige (uten arbeid i et halvt år eller lengre). |
|
22,2 % av de arbeidsløse var helt eller delvis permitterte. |
Last ned alle hovedtallene om arbeidsmarkedet i februar fra Nav.