BRØT FORHANDLINGER: Den internasjonale transportarbeiderføderasjonen i Norge og de tre sjømannsorganisasjonene anklager Rederiforbundet for å støtte sosial dumping ved å bryte forhandlinger om ny modellavtale for bekvemmelighetsflaggede offshore service-fartøy. Rederiforbundet kaller påstandene urimelige. (Illustrasjonsfoto)
BRØT FORHANDLINGER: Den internasjonale transportarbeiderføderasjonen i Norge og de tre sjømannsorganisasjonene anklager Rederiforbundet for å støtte sosial dumping ved å bryte forhandlinger om ny modellavtale for bekvemmelighetsflaggede offshore service-fartøy. Rederiforbundet kaller påstandene urimelige. (Illustrasjonsfoto) Foto: Roy Ervin Solstad

Hevder Rederiforbundet støtter sosial dumping

Sjømannsorganisasjonene og ITF reagerer kraftig på at Norges Rederiforbund brøt forhandlingene om ny modellavtale for bekvemmelighetsflaggede offshore service-fartøy.

Roy Ervin Solstad, Maritim logg E-post
Publisert 15.12.2009 kl 14:47 Oppdatert 15.12.2009 kl 14:47

Tips en venn på e-post:

Pål Tangen, Norges Rederiforbund
Pål Tangen, Norges Rederiforbund Foto: Roy Ervin Solstad

Mandag satte partene seg ved forhandlingsbordet for å få på plass en ny modellavtale for norsk-eide bekvemmelighetsflaggede offshore servicefartøy som opererer på norsk sokkel og i resten av verden.

Tidligere hadde man avtaler for hvert rederi, mens en modellavtale gjør at Rederiforbundet blir forhandlingspart, noe som gjør at den samme avtalen gjelder for samtlige rederier. Dermed hindres konkurransevridning mellom rederier som er omfattet av den samme avtalen, samtidig som det forenkler forhandlingene for både rederne og sjømannsorganisasjonene.

Tre bokstaver
Ifølge tariffansvarlig i Norsk Sjømannsforbund, Geir Hagerupsen var forhandlingene over på 20 minutter.

– Det første vi tok opp var kravet om at det skulle innføres et norsk kontinentalsokkeltillegg for skipene når de opererer på sokkelen og mellom norske havner, men da ble vi fort enige om at det ikke var grunnlag for å forhandle videre. Rederiforbundet sa tvert nei til et sånt tillegg, forteller Hagerupsen.

Sjømannsorganisasjonene argumenterte både med konkurransevridning og rekruttering av norske sjøfolk, uten å få gehør for sine synspunkter hos motparten.

– Det virket som det eneste mandatet forhandlerne til Rederiforbundet hadde, var tre bokstaver: N, E og I, sukker han oppgitt.

Dyrt tillegg
I den modellavtalen som utløper allerede ved årsskiftet har en matros rundt 2.000 amerikanske dollar i måneden i hyre. Kravet fra sjømannsorganisasjonene lå fire ganger så høyt.

– Det er mye penger, veldig mye penger. For en matros ville kontinentalsokkeltillegget blitt på 6.000 dollar i måneden. Vi mener dette er en gavepakke til norske rederier, fordi det gjør at de som har skip uten norsk flagg og uten norsk besetning ikke vil få konkurransefordel av sine lave lønninger når de opererer på norsk sokkel. Det ville de dessverre ikke høre på, forteller Hagerupsen.

Utløper fra nyttår
Bruddet betyr at samtlige norskeide bekvemmelighetsflaggede skip, også kalt FOC-skip (Flags of Convenience-skip), som operer på kontinentalsokkelen vil være uten tariffavtale fra 1. januar 2010.

ITF-koordinator i Norge, Nils Kristian Pedersen mener dette helt klart strider mot det etiske regelverk som operatører i Nordsjøen i en årrekke har hatt og at skipene dermed risikerer å miste oppdrag. Det er heller ikke uvanlig at skip som seiler uten gyldig tariffavtale holdes igjen av fagorganiserte verden over.

– Vi hadde et håp om at vi skulle få til en avtale, siden NR allerede har inngått tilsvarende avtale for flyttbare innretninger. Slik situasjonen er nå må vi invitere hvert enkelt rederi til forhandlingsbordet for å inngå avtale for hvert enkelt skip. I Norge skal norske lønns- og arbeidsvilkår gjelde. Uansett, fastslår Nils Kristian Pedersen.

Ekstremt skuffet
Formann i ITFs offshoregruppe, Norrie McVicar, deltok som observatør under forhandlingene. Han er ekstremt skuffet over Norges Rederiforbund, og er ikke redd for å kalle en spade en spade.

– Rederiforbundet signaliserer en holdning som medfører økt sosial dumping i norsk offshoresektor. Dette får også store konsekvenser for resten av verden, sier McVicar.

Kan boikottes
Nils Kristian Pedersen bekrefter at ITF kommer til å gå ut på bred front, og gi beskjed om at de båtene som seiler, gjør det uten avtale.

– ITF har satt i verk boikottaksjoner mot skip uten tariffavtaler tidligere, men nå må vi først gå rundene med rederiene. I løpet av dagen og morgendagen vil vi sende ut invitasjoner om forhandlinger til aller rederiene. For de rederiene som stiller seg positive til forhandlinger, vil det være aktuelt å forlenge tariffavtalen som utløper 31. desember på grunn av at det skal forhandles, men hvor lenge har vi ikke tatt stilling til, understreker han.

Han håper at forhandlingene med de ulike rederiene kan være unnagjort innen utgangen av januar 2010.

Ikke overrasket
Allerede i sommer ble det signalisert i møter mellom ITF og Norges Rederiforbund at det kunne komme krav om kontinentalsokkeltillegg når modellavtalene skulle reforhandles.

– Sett i lys av de reaksjonene jeg fikk da, så kommer ikke NR sitt nei i forhandlingene nå som noen overraskelse, innrømmer den norske ITF-koordinatoren.

Å gi seg, er uansett ikke noe alternativ for Pedersen.

– Som sjømannsorganisasjoner er vi nødt til å ta den kampen nå. Vi samarbeider med NR om rekruttering, men hvis redernæringa virkelig ønsker rekruttering av norske sjøfolk, må man ha norske skip under norsk flagg der det er mulig. Vi kan ikke samarbeide med Rederiforbundet bare for galleriet. Vi må ha reelle resultater, fastholder Nils Kristian Pedersen i ITF.

– Urimelige påstander
Forhandlingsleder i Norges Rederiforbund, Pål Tangen avviser at rederne støtter sosial dumping.

– Vi har en krystallklar holdning som motstander av sosial dumping. Vi har i en årrekke vært pådriver for gode, ordnede tarifforhold og viktige sosiale rettigheter for ansatte i både norsk og internasjonal skipsfart, påpeker Tangen.

Modellavtalene for ikke-norske offshore service-fartøy har vært inngått mellom ITF og de norske sjømannsorganisasjonene på den ene siden, og Norges Rederiforbund, NR siden 2004.

Ikke rett medisin
Pål Tangen er ikke glad for at det ble brudd i forhandlingene. Han minner samtidig om at næringen opplever vanskelige tider i forbindelse med finanskrisen.

– Rederiforbundet beklager at det ikke lyktes partene å komme frem til enighet i revisjonene av avtalen for ansatte på disse fartøyene. Næringen står midt oppe i en særdeles krevende markedssituasjonen hvor vi burde ha en felles interesse av et stabilt og omforent avtaleverk, sier han.

Tangen advarer samtidig mot det han opplever som et ønske om proteksjonisme fra sjømannsorganisasjonene og ITF.

– Proteksjonisme er ikke rett medisin mot utfordringene fra den internasjonale finanskrisen. Norsk skipsfart, også offshorevirksomheten, vil stå først i rekken av de som taper på en slik strategi. Ved å stenge utenlandske offshorefartøyer ute fra norsk sokkel settes den betydelige internasjonale virksomheten til norske offshoreselskaper på andre lands sokler på spill, understreker han.

– Ikke sosial dumping
Forhandlingslederen i Norges Rederiforbund framhever også den norske regjeringens definisjon av sosial dumping.

– Der heter det at det anses som sosial dumping både hvis utenlandske arbeidstakere utsettes for brudd på helse-, miljø- og sikkerhetsregler og tilbys lønn som er uakseptabelt lav, så dette er overhode ikke et spørsmål om sosial dumping, poengterer Tangen som reagerer knallhardt mot uttalelsene fra sjømannsorganisasjonene.

– Påstandene om sosial dumping er helt urimelige, men vi ønsker ikke å spekulere i hvilke motiver organisasjonene har for å velge slike grunnløse påstander i sin argumentasjon, avslutter han.

...

Har nektet tariffavtale i to år

«Vi (?) er prinsipielt imot enhver pålagt og ufrivillig avtale. Basert på dette stiller vi oss totalt avvisende til deres henvendelse», svarte Gjøvik-firma på krav om tariffavtale. Nå trappes presset opp. Les mer

...

– For byråkratisk

Det er dommen kommunalt ansatte barnevernere feller over det statlige barnevernet, Bufetat. 7 av 10 sier de blir overprøvd av statens barnevernere. Les mer

...

Fnyser av «gubbevelde»

LO-toppene står steilt mot hverandre om påstått gubbevelde i LO. Les mer

...

Vil ha tillitsvalgte på banen

Staten må styrke samarbeidet med arbeidstakerorganisasjonene om IA-avtalen, fastslår seniorrådgiver i FAD. NSB-direktør etterlyser større engasjement fra de tillitsvalgte. LO Stats landskonferanse

Streikende utenfor Helen Joseph?s Hospital i Johannesburg holder moralen oppe ved å synge kampsanger. (Foto: Olav André Manum)

Storstreik splitter Sør-Afrika

Streiken blant 1,3 millioner offentlig ansatte har splintret den nasjonale enheten fotball-VM skapte i Sør-Afrika og svekket den statsbærende alliansen mellom ANC, fagbevegelsen og kommunistpartiet. Les mer

Mest lest på FriFagbevegelse.no:

5 SISTE FRA ARBEIDSLIVET:

Storstreik splitter Sør-Afrika ...

Streiken blant 1,3 millioner offentlig ansatte har splintret den nasjonale enheten fotball-VM skapte i Sør-Afrika og svekket den statsbærende alliansen mellom ANC, fagbevegelsen og kommunistpartiet.

02.09.2010 - 10:11

Viste solidaritet med UPS–arbeidere 02.09.2010 - 10:00

Litt lysere framtidsutsikter 01.09.2010 - 14:49

Anker ikke likelønnssak 01.09.2010 - 14:22

Utfordrer EU-domstolen 01.09.2010 - 15:05

5 SISTE FRA FAGBEVEGELSEN:

Solidaritetsmarkering ...

I dag, 1. september, arrangeres solidaritetsmarkeringer over hele verden for de UPS-ansatte i Tyrkia. I Oslo demonstreres det utenfor UPS-terminalen i Ulvenveien 75 klokka 15.00.

01.09.2010 - 10:26

Kan bli historisk TV-streik 05.08.2010 - 11:08

Kan bli historisk TV-streik 05.08.2010 - 15:39

ITF utvikler klimapolitikken 09.08.2010 - 10:13

- Kvinneyrkene i front 14.07.2010 - 10:44

5 SISTE - POLITIKK:

Obama alene, neppe nok for Palestina ...

I dag starter de offisielle forhandlingene mellom Israel og palestinerne i Washington DC. Men selv om det er fredsprisvinnner og president Barack Obama som er vert, er det få som tror at partene vil lykkes med en ny fredsavtale.

02.09.2010 - 11:47

Storstreik splitter Sør-Afrika 02.09.2010 - 10:11

Viste solidaritet med UPS–arbeidere 02.09.2010 - 10:00

Finland: LO-leder vil slå sammen kommuner 02.09.2010 - 09:51

Litt lysere framtidsutsikter 01.09.2010 - 14:49

Bibliotek til begjær

...

Stylist med vinkelslipar

...

Skuddsikkert

i Molde

...

Krig og elendighet er levebrødet for Rofi Industrier AS.

Se bildene her

I Postens tjeneste

Lite inne. Bilen er det moderne kontoret for Laila Jamissen.

Se hele galleriet med bilder fra norske arbeidsplasser

KONTAKT:

Besøk: Møllergata 39 (7. etasje)
Post: Postboks 231 Sentrum, 0103 Oslo
Telefon: 23 06 33 59/23 06 33 54
Faks: 23 06 11 11
E-post:Redaksjonen
Ansatte i FriFagbevegelse.no
Annonser:Steinar Grønbekk

REDAKSJONEN:

Ansvarlige redaktører:
Hanne S. K. Nielsen
Svein-Yngve Madssen
Redaksjonssekretær:
Einar Fjellvik

REDAKTØRANSVAR:

Frifagbevegelse.no er medlem av Fagpressen
og redigeres i tråd med
Redaktørplakaten
Vær Varsom-plakaten
Tekstreklame-plakaten
Formålsparagraf og etiske retningslinjer

UTGIVER:

Stiftelsen LO Media
Møllergata 39 (7. etasje),
Postboks 231 Sentrum, 0103 Oslo
Tlf.: 23 06 33 66
Daglig leder:
Tore Ryssdalsnes

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.