–Totalforbund mot å røyke i arbeidstida er trakassering og på grensen av mobbing av røykere, fastslår nestleder Geir Mosti i Fagforbundet. – Kommunene bør heller tilby de ansatte kurs i avvenning.
.
.
* Arbeidslivets storebror
* Milliarder på kistebunnen
* LOs glemte kunstskatter
* Storstreiker gjennom tidene
* Miniportretter av samtlige LO-ledere
* LO-quiz
|
Odd Harald Røst, FriFagbevegelse.no
E-post
|
|
| Publisert 05.01.2010 kl 12:40 Oppdatert 05.01.2010 kl 14:49 |
Sørum kommune i Akershus og Alta kommune i Finnmark har innført totalforbud mot å røyke i arbeidstida. Forbudet gjelder også i spisepausen når den er betalt av arbeidsgiver.
– Hvilken lovhjemmel støttet kommunene seg til når de vedtok å innføre totalforbudet, spør Geir Mosti og gir selv svaret:
– Det er i hvert fall ikke arbeidsmiljøloven. Den sier derimot at arbeidsgiver skal legge forholdene til rette for arbeidstakerne, slik at de opplever en trivelig arbeidsdag i godt miljø. Dette gjelder også røykere.
Røykere i Stressless
– Hørte om tilsvarende forbud i privat sektor da du var tillitsvalgt i LO?
– Jeg har ikke hørt om tilsvarende forbud bortsett fra der hvor bruk av åpen ild kan medføre fare. Jeg besøker mange arbeidsplasser, også i industrien, og opplevde det største røykerommet jeg har sett hos Ekornes på Sunnmøre. Der satt røykerne i stresslessene og kunne virkelig nyte sine pauser.
Umulig å håndheve
– Er Fagforbundet beredt til å forsvare medlemmer som kan få
advarsel dersom de blir tatt i ulovlig røyking?
– Etter mitt syn er forbudet umulig å håndheve. Hva vil skje hvis jeg røyker i min egen bil på vei til møte i Oslo? Den røykingen skjer jo i arbeidstida. Selvsagt vil Fagforbundet stille opp, vi skal ivareta interessene også til røykerne. Det samme bør kommunene gjøre.
Gi røykerne kurstilbud
–Tror du at advarsler etterfulgt av oppsigelse vil komme?
– Hvis det likevel skulle skje, er dette trakassering på grense til mobbing. Forbundet tar saken, men slike tilfeller bør ikke komme så langt som til rettsapparatet. Personlig synes jeg kommunene skal hjelpe dem som gjerne vil slutte, blant annet ved å tilby avvenningskurs. Det er positivt at antall røykere går ned, men totalforbud i arbeidstid er ikke rette midlet, svarer Geir Mosti i Fagforbundet.
Nei til forbud
Da røykeforbud i offentlig rom ble innført i 2004, støttet daværende Hotell-
og Restaurantarbeiderforbundet røykfrie serveringssteder.
– Praktiseringen av røykeloven og gjennomføringen av den har gått over all forventning. Både kritikken og motviljen har forstummet. Mange land har innført tilsvarende bestemmelser. Vi har ikke kjennskap til virksomheter innenfor hotell og restaurant som har innført forbud for de ansatte å røyke i arbeidstida, sier Claes Delph, forbundssekretær i Fellesforbundet.
Går ut over styringsretten
– Hvordan stiller forbundet seg til et slikt totalforbud?
– Jeg er helt enig med arbeidsrettsadvokater som sier at det ikke er grunnlag for å nedlegge et forbud. Jeg deler også synspunktet om at innføring av slikt forbud går ut over arbeidsgivers styringsrett, svarer Claes Delph.
En rekke LO-forbundsledere støtter økte skatter for de med høy lønn. Men Industri Energi vil ikke øke skattenivået. Les mer
Selv med utstrakt bruk av deltid under finanskrisen, jobbet den gjennomsnittlige europeeren omtrent like mange arbeidstimer i 2009 som i 2008. Les mer
Flere profilerte politikere i regjeringspartiene tar til orde for økte skatter, men vil ikke vente i seks år. Les mer
Industrien i Sverige er på bedringens vei, men i lokale lønnsforhandlinger møter klubber liten vilje til lønnsøkning. Les mer
Folk fortsetter å innvandre til EU-landene. EUs befolkning er nå på over en halv milliard. Innvandring sto for over 60 prosent av økningen i befolkningstallet det siste året. Men i enkelte land ser arbeidsinnvandringen ut til å normalisere seg. Les mer
Ansatte i Vinmonopolet har det høyeste sykefraværet på en rangering av 70 av de 100 største norske bedriftene, ifølge Finansavisen.
Arbeidsløsheten ned i Tyskland 29.07.2010 kl 08:15
Svenske akademikere til Norge 27.07.2010 kl 13:08
Frykter for Tine-jobber 29.07.2010 kl 08:13
Sikres arbeidsløshetstrygd 23.07.2010 kl 08:28
13 døde i gruve i Kina 23.07.2010 kl 08:30
9 av 10 får skoletilbud 22.07.2010 kl 10:12
Fengsel for AOF-bedrageri 21.07.2010 kl 10:32
Flere profilerte politikere i regjeringspartiene tar til orde for økte skatter, men vil ikke vente i seks år.
Frp kritisk til sykehjemssatsinga
For mange er Jølster i Sogn og Fjordane ein kommune dei køyrer gjennom på veg til andre stadar. For andre er bygda paradis på jord. ?Stiftinga Fritt Ord lyste i 2006 ut midlar for å blåse liv i norsk dokumentarfotografi. Fotograf Oddleiv Apneseth ynskte å dokumentere eit samfunn gjennom eit år. Den naturlege staden for eit slikt prosjekt var heimkommunen Jølster.
Les mer
Mellom 150 og 200 streikende transportarbeidere møtte fram til demonstrasjonen utenfor NHO-bygget i formiddag.
Se alle bildene
Det begynte på stiftelsesmøtet i 1920. I dag består Fagforbundet av 312.000 medlemmer og 110 forskjellige yrker. Historien viser slit, yrkesstolthet og en stødig kamp for offentlige fellesgoder.
Les mer
Siste kommentarer