I dag startet meklingen mellom EL & IT og Norsk Industri på kabeloverenskomsten. Frist for å komme til enighet er klokken 24.00
Kabeloverenskomsten har 27 medlemmer som alle jobber i bedriften Nexas. Medlemmene er kabelmontører som reiser over hele verden med store montasjeprosjekter.
- Dette er folk som har høy kompetanse og som har en spennende jobb. Dessverre møtte vi en motvillig motpart under forhandlingene, og må ta turen om meklingsmannen, sier forhandlingsleder Jan Olav Andersen.
EL & IT krever en rekke generelle forbedringer på overenskomsten. Er ikke forhandlingsviljen større i dag, kan det derfor ende med streik. Fristen for å komme frem til en løsning er midnatt.
- En eventuell streik vil ikke få så store konsekvenser for deg og meg, men for bedriften vil det naturlig nok merkes. Det kan bety at store prosjekter stopper opp, sier Andersen, som også tror det kan bli spennende for forbundet å holde trådene i en streik der medlemmene er spredt rundt i hele verden.
- Men de har en god klubb, og de er beredt på å streike om det er eneste løsning, sier han.
Uansett hvordan det går i natt, vil EL & IT ikke la stolene hos riksmeklingsmannen bli kalde før de tropper opp igjen. Det er nemlig også brudd i energioverenskomsten for kommunale energiverk. EL & IT og KS Bedrift vil derfor starte mekling 7. september.
Når det gjelder IKT-avtalen som det var så mye brudulje om før sommeren, er situasjonen foreløpig uavklart. Etter at EL & IT vant i arbeidsretten og dermed har fått anerkjent IKT-avtalen som en fungerende avtale, har de to partene startet nye samtaler. Noen konklusjoner om hvordan fremtiden til avtalen blir, er imidlertid ikke avklart ennå.
Klokka 9 i morges kom Arbeidsretten i gang med behandlingen av DHLs avskjedssak mot Monica Nkechi Okpe. Les mer
– På politisk kvarter i NRK i dag kunne det jo virke som Frp vil kaste hele arbeidslivspolitikken sin på båten, men jeg tror ikke det, sier LO-sekretær Trine Lise Sundnes. Les mer
Fellesforbundet vil vurdere å varsle streik for reisebedriftene i offshorebransjen dersom de ikke vinner fram med rettferdighetskrav i tarifforhandlingene. Les mer
Om kort tid avgjør Stortinget om EUs vikarbyrådirektiv skal bli en del av norsk lov. Arbeiderpartiet må lytte til sine venner i fagbevegelsen og benytte reservasjonsretten mot et direktiv som vil svekke arbeidstakernes rettigheter. Les mer