Fra 1.mars skal alle som omfattes av den nye ordningen med «arbeidsavklaringspenger» sende inn meldekort til Nav hver 14. dag. De som er varig uføre, skal ikke sende meldekort. Takk og pris. Som om de stakkars Nav-ansatte ikke har nok å gjøre. Det er ikke de som har funnet på dette, det er jeg sikker på.
| Sissel M. Rasmussen (LO-Aktuelt) | |
| Publisert 05.02.2010 kl 11:45 Oppdatert 08.02.2010 kl 14:51 |
Det er ingen ende på hva Nav-ansatte får i fanget av politikere og byråkraters gode tanker, som de skal gjennomføre. Ikke før er fristen gått ut, det var fra 1.januar at alle Nav-kontor skulle være slått sammen og klare til å ta imot sine «nye kunder». Med brask og bram lovte de service og én dør inn.
En jente jeg kjenner skrev på bloggen sin om sitt møte med det nye Nav her om dagen. Hun brukte en og en halv time for å få bestille en rådgivningstime og få et søknadsskjema. Da hun spurte personen som tok imot henvendelsene om hva slags dokumentasjon hun trengte for å søke om kommunal bolig, ble hun sendt videre - i og for seg greit nok - men neste beskjed i neste skranke - var at hun måtte sende en henvendelse på e-post.
For øvrig er hun midlertidig uføretrygdet og spurte litt diskré, om hvordan hun skulle forholde seg til de nye reglene med å sende inn meldekort hver 14ende dag? Det er jo som sagt én dør inn, og vår jente hadde ikke kommet noe videre inn andre dører. Det viser seg at denne Nav-ansatte ikke fikk med seg kurset om disse meldekortene, så hun roper tvers over rommet til en annen saksbehandler (og til alle andre som sitter der i kø): «Du, hvordan var det med disse korta og uføretrygda?!» Og takk for den, tenkte vår jente og lurte på hvordan det var med taushetsplikta. Kanskje var den Nav-ansatte stresset, hadde det for travelt til å gå bort å spørre sin kollega, hva vet vel jeg, annet enn at min bekjente ikke følte seg særlig godt ivaretatt.
Navs kapasitet er allerede sprengt, med alle som skal inn på det nye systemet med arbeidsavklaringspenger fra 1.mars. Det er kvalifiseringsprogram, oppfølging av sykemeldte, arbeidsevnevurdering. Nå må de i tillegg behandle rundt 95 000 nye meldekort, hver 14.dag. Alle de 60 000 som får attføringspenger i dag, sender allerede. Pluss over 130 000 til, de som får dagpenger, attføringspenger, tiltaksdeltakere og andre arbeidssøkere uten ytelse fra Nav.
Tenk på alle dem som fører feil, som ringer og lurer på hva de skal skrive hvor, som glemmer å fylle ut et viktig felt, som prøver å ringe for å få forklart hva de har gjort feil, når pengene ikke kommer, fordi feilen på meldekortet utgjør grunnlaget for hva du får utbetalt. Du får også utbetalt penger annenhver uke, i stedet for månedlig. Bare det må vel føre til dobbelt så mye jobb for noen, selv om det selvfølgelig legges inn i rutinene.
Selv skulle jeg få igjen det overskytende etter å ha nådd frikortgrensa for i fjor. Det betyr nå å sende inn skjema, ferdig fylt ut med kontonummer. Det gikk minst tre uker, og så fikk jeg et utbetalingskort i posten. Da jeg ringte Nav for å spørre om hvorfor, siden de jo måtte ha mitt kontonummer fra tidligere, og at jeg hadde nå fylt det ut på nytt, fikk jeg til svar at siden de hadde fått nytt system, var alt det gamle slettet. Jeg måtte skrive brev, med mitt kontonummer og be om at det ble registrert på nytt, og så sende det i posten til Nav lokalt. Om de ikke hadde noe slags arkivsystem eller noe? Da svarte den lokale Nav-damen – rimelig frustrert – «Jeg hører at du er misfornøyd, men det er altså det jeg kan tilby deg å gjøre nå».
Spørsmålet er hvordan skal det gå etter 1.mars.
«Vi (?) er prinsipielt imot enhver pålagt og ufrivillig avtale. Basert på dette stiller vi oss totalt avvisende til deres henvendelse», svarte Gjøvik-firma på krav om tariffavtale. Nå trappes presset opp. Les mer
Det er dommen kommunalt ansatte barnevernere feller over det statlige barnevernet, Bufetat. 7 av 10 sier de blir overprøvd av statens barnevernere. Les mer
Staten må styrke samarbeidet med arbeidstakerorganisasjonene om IA-avtalen, fastslår seniorrådgiver i FAD. NSB-direktør etterlyser større engasjement fra de tillitsvalgte. LO Stats landskonferanse
Streiken blant 1,3 millioner offentlig ansatte har splintret den nasjonale enheten fotball-VM skapte i Sør-Afrika og svekket den statsbærende alliansen mellom ANC, fagbevegelsen og kommunistpartiet. Les mer
I dag starter de offisielle forhandlingene mellom Israel og palestinerne i Washington DC. Men selv om det er fredsprisvinnner og president Barack Obama som er vert, er det få som tror at partene vil lykkes med en ny fredsavtale.
Lederen i den finske landsorganisasjonen, Lauri Lyly, kom i helgen med et uvanlig utspill. Han vil kutte antall kommuner fra over 400 til under 100. Les mer
Sier opp alle ansatte ved ventemottaket i Lier 03.09.2010 kl 08:22
LO skeptisk til røykeforbud 02.09.2010 kl 07:57
Litt lysere framtidsutsikter 01.09.2010 kl 14:49
Anker ikke likelønnssak 01.09.2010 kl 14:22
Solidaritetsmarkering 01.09.2010 kl 10:26
Satsar på 50.000 i NTL 01.09.2010 kl 11:43
1 av 10 uten jobb i Euro-landene 31.08.2010 kl 14:23
Storstreik kan bli avsluttet 31.08.2010 kl 13:53
Norsk psykiatrisk forening (Npf) krever 400 nye spesialiststillinger i psykiatrien i løpet av de neste fem årene.
Problem transforming sheet: jar:file:/var/jetty/componada/Jetty_0_0_0_0_9002_componada.webapp.war__componada.webapp__.bdff6g/webapp/WEB-INF/lib/templator-jar-1.6.jar!/xslt/component_xhtml2html.xsl root cause: org.xml.sax.SAXParseException: The entity name must immediately follow the '&' in the entity reference.