KrF og takhøyden

Det er fullt mulig å både være kristen og delta i den politiske debatten. Det avhenger av hvilket parti man tar debatten i.

Odd Arne Olafsen/LO Media

Publisert 08.02.2010 kl 11:07 Oppdatert 08.02.2010 kl 11:07

Tips en venn på e-post:

Noe av det siste jeg fikk med meg i dag morges sammen med hastekaffen før avgang til jobben, var KrF-leder Høybråtens rimelig tydelige støtte til sin 2. nestleder Inger Lise Hansens friske utspill om enkeltsaker som per dato bryter med partiets ganske ferske prinsipprogram. Partilederen er ikke enig i standpunktene hennes, men ber om takhøyde i eget parti for at hun vil ha en debatt om vanskelige temaer. Så langt er det et godt tegn. Men det spørs om det hjelper noe særlig.

Det er de mest dogmatiske og konservative krefter i KrF som har tatt sterkest avstand fra Hansens utspill om støtte til homofile ekteskap, hennes avstand til Israels murbygging mot palestinerne, hennes avslappete forhold til kristenkravet for å være aktiv i partiet, samt et tydelig ja til norsk EU-medlemskap. Det er ikke bare i KrF disse tankene skaper debatt, men motreaksjonene gir sterkere utslag i dette partiet. Mens andre partier helt sikkert hadde tatt debatten på strak arm, er det grunnleggende krefter i KrF som ikke en gang vil snakke om disse spørsmålene.

Her ligger ikke bare Inger Lise Hansens problem, men en nesten håpløs utfordring for et hvilket som helst menneske som påtar seg lederrollen i KrF. Motkreftene i partiet er så grunnleggende og sterke, at debattene ikke en gang vil vitalisere partiorganisasjonen, men heller forsterke frontene enda mer. Avstanden mellom full politisk debattåpenhet og den tydelige geografisk befestede konservatismen er så stor at utgangspunktet for debatt om vanskelige spørsmål nærmest er dødfødt.

Inger Lise Hansen blir neppe den siste aktive KrF-politiker som risikerer å bli skviset ut over sidelinja for sin åpenhet. Selv om viljen og hensikten var god nok, valgte hun på mange måter feil parti å innby til debatt i. Temaene hun tar opp er for vanskelige for de sterkest troende i partiet. Problemet er grunnleggende, og på mange måter et håpløst utgangspunkt for å øke takhøyden. Det viser de mange sterke motreaksjonene innen KrFs rekker, selv om støttespillerne også har gitt lyd fra seg.

Det foregår friske debatter om vanskelige temaer også i andre partier. Det er heller ikke ukjent at friske debattanter i andre partier både har vært nøytralisert og frosset ut av egne rekker. Likevel virker takhøyden totalt sett mye romsligere. Det er lov å ha en annen mening enn det flertallet har bestemt. Å ikke våge å ta vanskelige debatter, er noe av det verste et hvilket som helst politisk parti kan gi seg i kast med. Det har de fleste andre forstått og praktisert brukbart.

Til Inger Lise Hansens fordel er det et faktum at det finnes mange bekjennende kristne også i andre partier. De bærer meg seg grunnleggende kristne verdier i sitt politiske virke og føler seg bekvemme med å få delta i åpne debatter om de temaene de er opptatt av – både hverdagslige og mer kompliserte. Kanskje har de sett arenaer som virker mer imøtekommende og romslige også for de spørsmål som krever en bredere og mer åpen diskusjon før de tar sine standpunkter. Kanskje føler de seg mer bekvemme med politiske meningsfeller som i alle fall er villige til å ta debatten. Selv om både Høybråten og Hareide har gitt armlengders invitasjon til å støtte Hansens ønske om debatt, står dessverre armkutterne i kø for å stanse initiativet – uten å ta debatten. Det er et elendig utgangspunkt for nye målinger av takhøyden i KrF.

Fellesforbundets leder Arve Bakke og direktør i Norsk Industri utveksler håndtrykk i forbindelse med forhandlingsstart for frontfagene på Hotel Opera

Krever lengre arbeidsdag

– De viktigste kravene ved dette oppgjøret for arbeidsgiverne er å få til økt fleksibilitet, sa direktør i Norsk Industri Stein Lier Hansen ved åpningen av frontfagsforhandlingene. Les mer

Overrasket over statsråd

Har Arbeiderpartiet skiftet mening om likelønn, under NTL-leder Turid Lilleheie etter TV-debatt i går kveld.

Les hele saken
Det er «game over» for PDAer for heismontørene i Reber Schindler sier forteller klubbleder Tor Moen.

Ledelsen på gli

PDA-bråket i Reber Schindler fortsetter, men heismontørene får fortsette å føre timelister manuelt inntil videre. Les mer

Næringslivets hus er pusset opp for mange millioner kronder, men Fellesforbundet vil ikke møte arbeidsgiveren til tarifforhandlingene der.

NHO-huset ikke godt nok

Når forhandlingene om frontfagene åpner i dag skjer det ikke i arbeidsgiverforeningens lokaler. De holder ikke mål. Les mer

Hæren trues med milliardkutt

Finansministeren vil kutte hærens budsjett med en milliard neste år. «Helt uaktuelt», sier Offisersforbundets leder, Peter A. Moe. Les mer

LO-Aktuelt i PDF-format

Klikk på forsiden for å laste ned siste utgave i PDF-format.

* Eldre utgaver

* Om LO-Aktuelt

* Kontakt/abonnement

Ann Fredriksen er journalist i LO.Aktuelt.

Uføre latsabber?

Nav er i gang med å avklare om uføre kan bringes tilbake til arbeidslivet. Men svært få vil tilbake i jobb. Kanskje vil det lønne seg å la dem være i fred? Les mer

Arkiv - Dagens kommentar

Meninger om tariff 2010:

Lad kanonene

Journalister er lønnstapere. Har et konsern som A-pressen skylda? Les mer

Nytt temahefte:

LES OGSÅ:

Skjeberg-bedrift forsvinner 11.03.2010 kl 13:00

25 000 færre i industrien 11.03.2010 kl 12:39

Ideal til Sverige 10.03.2010 kl 15:25

Bygg og anlegg vil ansette 09.03.2010 kl 12:01

– Frp er for seint ute

Statsminister Jens Stoltenberg (Ap) vil heller følge opp eldreforliket som allerede er inngått, enn å forplikte seg med Frp.

13.03.2010 - 17:01

Vil ha forlik om eldrepolitikken 13.03.2010 - 13:44

– Vil kutte 5-10 milliarder 13.03.2010 - 13:13

Advarer mot kutt i psykisk helsetilbud 13.03.2010 - 12:45

Kraftig fall for Ap 13.03.2010 - 11:02

Klikk her for å komme til Labourstarts norkse nyhetsside
Klikk her for å  komme til Labourstarts internasjonale nyhetsside

500 - Internal server error

Error message:
Transformation ended in error for request URI: /componada/component/show-esi/normal/section/medium/www.frifagbevegelse.no/475759/2657180/sec/element250/_/ when using style sheet component_xhtml2html.xsl. Masked exception is:
Problem transforming sheet: jar:file:/var/jetty/componada/Jetty_0_0_0_0_9002_componada.webapp.war__componada.webapp__.bdff6g/webapp/WEB-INF/lib/templator-jar-1.6.jar!/xslt/component_xhtml2html.xsl

root cause:
org.xml.sax.SAXParseException: The reference to entity "M" must end with the ';' delimiter.

FAGBLADER PÅ NETT:

Norske arbeidsplasser i bilder:

Bibliotek til begjær

Stylist med vinkelslipar

Skuddsikkert i Molde

Engler i natta

Hekta på kjøtt

KONTAKT:

Besøk: Møllergata 39 (7. etasje)
Post: Postboks 231 Sentrum, 0103 Oslo
Telefon: 23 06 33 59/23 06 33 54
Faks: 23 06 11 11
E-post:Redaksjonen
Ansatte i FriFagbevegelse.no
Annonser:Steinar Grønbekk

REDAKSJONEN:

Ansvarlige redaktører:
Hanne S. K. Nielsen
Svein-Yngve Madssen
Redaksjonssekretær:
Einar Fjellvik
Journalist:
Odd Harald Røst

REDAKTØRANSVAR:

Frifagbevegelse.no er medlem av Fagpressen
og redigeres i tråd med
Redaktørplakaten
Vær Varsom-plakaten
Tekstreklame-plakaten
Formålsparagraf og etiske retningslinjer

UTGIVER:

Stiftelsen LO Media
Møllergata 39 (7. etasje),
Postboks 231 Sentrum, 0103 Oslo
Tlf.: 23 06 33 66
Daglig leder:
Tore Ryssdalsnes

Redaktøransvar