LO - en likestillingssinke?

Arbeiderbevegelsen har kjempet fram mange rettigheter for norske kvinner, men LO har fortsatt lite å skryte av når det gjelder rekruttering av kvinner i tillitsvalgtapparatet. Må det være sånn?

Nina Hanssen (Aktuell)
Publisert 08.03.2010 kl 10:12 Oppdatert 08.03.2010 kl 10:14

Tips en venn på e-post:

...

Det er 8.mars og tid for å se hvor langt vi har kommet i kampen for likestilling. Klassekampen presenterer i dagens utgave tall som viser at menn fortsatt har makta i fagbevegelsen. Verst i klassen er LO, der bare tre av ti lokale tillitsvalgte er kvinner. Dette til tross for at halvparten av medlemmene i landsorganisasjonen er kvinner. Noen unntak finnes i LO. Det er kun FO som har flertall av kvinner blant lokale tillitsvalgte, men også HK og Fagforbundet har mange kvinner i sitt apparat. Aller verst er det i Lokomotivmannsforbundet der 100 prosent av de tillitsvalgte er menn, men heller i toppsjiktet av LO er det mange kvinner. I YS og Akademikerne er det 54 prosent og 56 prosent menn, mens UNIO har hele 65 prosent kvinnelige tillitsvalgte i sin organisasjon.

Dette er statistikk som LO bør ta innover seg når de i dag feirer at det er 100 år siden den første internasjonale kvinnedagen ble markert. Det skjedde i 1908 i New York der kvinner kjempet for stemmerett. Det var først to år etterpå at dagen ble vedtatt som i internasjonal kvinnedag, etter forslag fra den tyske sosialdemokraten Clara Zetkin på kvinnekongressen i København.

Det er flere grunner til å markere en egen kvinnedag. Blant annet som en anerkjennelse av at det å sikre sosial fremgang og frihet krever aktiv deltakelse, likestilling og utvikling av kvinner, er en viktig grunn. Men også for det å anerkjenne kvinners bidrag til styrking av internasjonal fred og sikkerhet.

Sammenlignet med kvinner i andre land, har vi kommet et stykke på vei, men hvis vi skal se med kritisk øyne på likestillingen her hjemme, er resultatet ikke fullt så imponerende.

Ikke bare går rekrutteringen til politiske verv trått. Vi har fortsatt vi et kjønnsdelt arbeidsmarked, fortsatt er det store lønnsforskjeller mellom kvinner og menn og vi ser heller ingen økning av kvinner i topplederstillinger. Ifølge en gjennomgang Teknisk Ukeblad har gjort har bare 21 kvinner fått plass i konsernledelsen i landets 20 største teknologiselskaper. De er omgitt av 131 menn. Tre av de ti største selskapene har ikke kvinner i konsernledelsen i det hele tatt.

I en bok som lanseres i dag oppsummerer Ingunn Yssen og Marie Simonsen, likestillingskampen i Norge i dag på denne måten: – Vi er tilbake på 70-tallet. Forfatterne advarer kvinner mot konsekvensene av å få barn. Kvinner med barn kommer dårligere ut på alle indekser både når det gjelder lønn, levekår og lykke, hevder de. Dette har vi hørt fra både Likelønnskommisjonen og Mannspanelet. Mennene løper fra oss på arbeidsmarkedet i det øyeblikket vi føder barn. Ekspertene mener at lengre permisjoner og reduserte stillinger fører til dårligere lønns- og karrieremuligheter i arbeidslivet. Jo flere barn, jo lenger bak på lønnsstatistikken havner mammaen. Da hjelper det heller ikke at mammaene har like høy utdanning og samme yrkeserfaring som sine mannlige kolleger.

Altså er det fortsatt grunn til å markere 8.mars i Norge, selv om høyresiden mener dagen er avleggs. Men for å få til endringer, må vi starte med oss selv og vår egen organisasjon.

I 2008 gav Fafo ut en rapporten ”Kvinner i fagbevegelsen 2008-representasjon i LO og forbundene” som slo fast at to typer verv fortsatt er mannsdominerte. Det var forbundsledervervet og ledervervene i forbundenes grunnorganisasjon.

Dette er viktige posisjoner i likestillingsperspektiv. Ledervervene lokalt er posisjoner som ofte ligger til grunn for representasjon på landsmøter og LOs kongress og dermed også rekrutteringen til mer sentrale verv. Avveiningen mellom arbeid, forpliktelser hjemme og frivillige verv, gjør at kvinner kvier seg til å si ja til slike verv, beskriver Fafo-rapporten. Særlig er det en utfordring for kvinner med små barn. Må man som kvinne være barnløs eller ha voksne barn for å gjøre karriere i LO?

Nei, slik bør det ikke være. Det er viktig at LO, som landets største og viktigste arbeidstakerorganisasjon nå tar seg selv i nakken og ser på kultur og årsaken til at kvinnene i dag overlater til mennene å styre klubbene på arbeidsplassene. Kvinner må oppmuntre hverandre til å ta verv og støtte opp kvinner som tar denne utfordringen.

For selv etter 100 år med markering, er ikke likestillingskampen vunnet!

Den har så vidt begynt.

...

Bred LO-støtte til økt skatt

En rekke LO-forbundsledere støtter økte skatter for de med høy lønn. Men Industri Energi vil ikke øke skattenivået. Les mer

Foto: Sissel M. Rasmussen

Jobbet timene tross krise

Selv med utstrakt bruk av deltid under finanskrisen, jobbet den gjennomsnittlige europeeren omtrent like mange arbeidstimer i 2009 som i 2008. Les mer

...

Stor vilje til skatteøkning

Flere profilerte politikere i regjeringspartiene tar til orde for økte skatter, men vil ikke vente i seks år. Les mer

...

Tøffe lønnsforhandlinger i industrien

Industrien i Sverige er på bedringens vei, men i lokale lønnsforhandlinger møter klubber liten vilje til lønnsøkning. Les mer

...

Over en halv milliard i EU

Folk fortsetter å innvandre til EU-landene. EUs befolkning er nå på over en halv milliard. Innvandring sto for over 60 prosent av økningen i befolkningstallet det siste året. Men i enkelte land ser arbeidsinnvandringen ut til å normalisere seg. Les mer

LO-Aktuelt i PDF-format

...

Klikk på forsiden for å laste ned siste utgave i PDF-format.

* Eldre utgaver

* Om LO-Aktuelt

* Kontakt/abonnement

LES OGSÅ:

Høyt sykefravær på Vinmonopolet

Ansatte i Vinmonopolet har det høyeste sykefraværet på en rangering av 70 av de 100 største norske bedriftene, ifølge Finansavisen.

Arbeidsløsheten ned i Tyskland 29.07.2010 kl 08:15

Svenske akademikere til Norge 27.07.2010 kl 13:08

Frykter for Tine-jobber 29.07.2010 kl 08:13

Sikres arbeidsløshetstrygd 23.07.2010 kl 08:28

13 døde i gruve i Kina 23.07.2010 kl 08:30

9 av 10 får skoletilbud 22.07.2010 kl 10:12

Fengsel for AOF-bedrageri 21.07.2010 kl 10:32

...
Klikk her for å komme til Labourstarts norkse nyhetsside
Klikk her for å  komme til Labourstarts internasjonale nyhetsside

FAGBLADER PÅ NETT:

Arbeidslivet i bilder:

Sommerpatruljen i Egersund

...

Vektermarking ved Stortinget

...

Møte med Jølster

...

For mange er Jølster i Sogn og Fjordane ein kommune dei køyrer gjennom på veg til andre stadar. For andre er bygda paradis på jord. ?Stiftinga Fritt Ord lyste i 2006 ut midlar for å blåse liv i norsk ­dokumentarfotografi. Fotograf Oddleiv Apneseth ynskte å dokumentere eit samfunn gjennom eit år. Den naturlege staden for eit slikt prosjekt var heimkommunen Jølster.

Les mer

Streikende demonstrerte

150-200 Streikende og støttespillere møtte opp til demonstrasjonen utenfor Næringslivets Hus på Majorstua i Oslo 26. mai. Åtte fagforeninger hadde med fane.

Mellom 150 og 200 streikende transportarbeidere møtte fram til demonstrasjonen utenfor NHO-bygget i formiddag.

Se alle bildene

Godsstreiken

Klubbleder Monika Okpe informerer streikevaktene om at ledelsen vil sende hjem alle vikarer med en gang og så lenge streiken vil vare. Blokaden kan heves.

Velferdsarbeidere

...

Det begynte på stiftelsesmøtet i 1920. I dag består Fagforbundet av 312.000 medlemmer og 110 forskjellige yrker. Historien viser slit, yrkesstolthet og en stødig kamp for offentlige fellesgoder.

Les mer

Bibliotek til begjær

...

KONTAKT:

Besøk: Møllergata 39 (7. etasje)
Post: Postboks 231 Sentrum, 0103 Oslo
Telefon: 23 06 33 59/23 06 33 54
Faks: 23 06 11 11
E-post:Redaksjonen
Ansatte i FriFagbevegelse.no
Annonser:Steinar Grønbekk

REDAKSJONEN:

Ansvarlige redaktører:
Hanne S. K. Nielsen
Svein-Yngve Madssen
Redaksjonssekretær:
Einar Fjellvik

REDAKTØRANSVAR:

Frifagbevegelse.no er medlem av Fagpressen
og redigeres i tråd med
Redaktørplakaten
Vær Varsom-plakaten
Tekstreklame-plakaten
Formålsparagraf og etiske retningslinjer

UTGIVER:

Stiftelsen LO Media
Møllergata 39 (7. etasje),
Postboks 231 Sentrum, 0103 Oslo
Tlf.: 23 06 33 66
Daglig leder:
Tore Ryssdalsnes

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.