Veolia mistet kontrakt

Det franske selskapet Veolia skal ikke lenger drive t-banen i Stockholm. Palestina-venner jubler, og håper at selskapets omstridte Israel-engasjement får konsekvenser også her i landet.

Mest lest på FriFagbevegelse.no:

STILLING LEDIG:

VERKTØYKASSE FOR FAGFORENINGSFOLK:

Lenkesamling; arbeidsmiljø
Lenkesamling; inkluderende arbeidsliv
Lenkesamling; lønn
Lenkesamling; offentlig informasjon
Lenkesamling; norsk politikk
...

Andre fagblader:

Kjent med LO

* Arbeidslivets storebror

* Milliarder på kistebunnen

* LOs glemte kunstskatter

* Storstreiker gjennom tidene

* Miniportretter av samtlige LO-ledere

* LO-quiz

BESØK SPESIALSIDEN

Per Flakstad
Publisert 04.03.2009 kl 13:12 Oppdatert 24.06.2009 kl 09:20

Tips en venn på e-post:

...
OMFATTENDE: Veolia har et omfattende engasjement i det offentlige Norge innenfor renovasjon og transport. Datterselskapene Veolia Miljø og Veolia Transport Norge omsetter for flere milliarder kroner i året. Foto: Illustrasjonsfoto.

Jerusalem light rail

  • Den første linjen skal gå mellom Pisgat Ze'ev og Mt. Hertzl via Jaffa Road.
  • Den blir 13,8 km lang med 24 stasjoner som er plassert nord–sør, med Gamlebyen omtrent midt i systemet.
  • Planene er at linjen deretter skal forlenges både sørover, mot nordvest og østover.
  • Alle linjene vil til slutt forbinde jødiske bosettinger med sentrale institusjoner i sentrum og knytte de israelske strukturene nærmere sammen.

Veolia Norge omsetter for flere milliarder kroner. Lokalpolitikere i mange kommuner mener at offentlig sektor ikke bør ha noe å gjøre med et selskap som samarbeider med en stat som driver en okkupasjon i strid med FNs konvensjoner. Stein Guldbrandsen, som er medlem av Fagforbundets arbeidsutvalg, deler denne oppfatningen, og ønsker en offentlig debatt rundt lokale myndigheters samarbeid med Veolia når det gjelder blant annet transport og renovasjon.

Omstridt prosjekt i Israel
Direktør i AB Stockholms Lokaltrafik, Ingemar Ziegler, sier i en pressemelding at det kun er økonomiske og kvalitetsmessige kriterier som ligger til grunn for å skifte driftsselskap for t-banen.

Samtidig har det vært en heftig debatt om Veolias engasjement i et omstridt israelsk prosjekt i forkant av avgjørelsen. Mange tror derfor at det ikke bare ligger kommersielle hensyn bak at kontrakten verdt ca. 35 milliarder kroner nå går til det Hong Kong-baserte selskapet MTR.

I kjølvannet av de siste krigshandlingene i Gaza, har Veolia opplevd et økende press fordi selskapet har fått en langtidskontrakt på å drifte «Jerusalem Light Railway», en bybane mellom Vestbredden og Jerusalem som har vært under planlegging i mange år.

Prosjektet har fått mye internasjonal kritikk fordi det etter manges mening forsterker Israels okkupasjon av palestinske landområder ved å forbinde folkerettsstridige jødiske bosettinger med hverandre, og med Jerusalem.

Selv om mange av kritikerne innrømmer at en bybane ville løse Jerusalems store trafikkproblemer, mener de likevel at byggingen må stanses og utsettes så lenge det pågår en okkupasjon av palestinsk land.

Ønsker debatt
– Etter min vurdering er det liten tvil om at bybane-prosjektet i Israel bidrar til å forsterke Israels ulovlige okkupasjon. Jeg hører at det kun er kommersielle grunner til at Veolia mistet kontrakten i Stockholm, men etter den offentlige debatten om selskapets etikk, eller mangel på etikk, er det likevel naturlig å tro at Veolias engasjement i Israel bidro til Landstingets konklusjon, sier Stein Guldbrandsen.

Veolia er også tungt inne i det offentlige Norge. Selskapet Veolia Miljø har vunnet en rekke renovasjonsanbud i norske kommuner, og hadde en omsetning på drøyt tre milliarder kroner i 2007. Veolia Transport drifter en rekke bussruter over hele landet, og har også driften av noen ferger og Gråkallbanen i Trondheim.

– Jeg setter spørsmålstegn ved om kommunale og fylkeskommunale myndigheter skal inngå kontrakter med selskap som arbeider for land som driver ulovlig okkupasjon, sier Stein Guldbrandsen.

Han mener det er viktig med en offentlig debatt om kommunenes forhold til Veolia, og i tillegg mener han brukerne av Veolias tjenester må legge press på selskapet for å påvirke det til å trekke seg ut av det omstridte israelske bybane-prosjektet.

Boikott
Politikere på venstresiden har lenge kritisert selskapets Israel-engasjement, og bedt om at det boikottes.

I Oslo har finanskomiteen gått inn for å endre innkjøps- og anbudsreglementet slik at hovedstaden ikke skal kunne inngå økonomiske avtaler med selskaper som driver virksomhet som er straffbare etter folkeretten.

– Oslo bystyre må ta FNs resolusjoner på alvor og avvikle alt økonomisk samkvem med Veolia så lenge selskapet i strid med FN-vedtak utfører arbeid for den israelske okkupasjonsmakten, mener Erling Folkvord fra Rødt. Han tok initiativet til forslaget, som ble fremmet av Arbeiderpartiet, SV og Venstre. Med disse partienes støtte vil det også være sikret flertall når saken skal opp i bystyret 4. mars.

I akershuskommunen Ski har Rødt fremmet et tilsvarende forslag. Det skal utredes av rådmannen og kommer tilbake til kommunestyret som egen sak.

Vi er en norsk bedrift
Sosialistisk ungdom i Stavanger er blant dem som ønsker å boikotte Veolia. Det har fått kommunikasjonssjef i Veolia Transport Norge, Grethe Skundberg, til å reagere:

– Det er viktig å være engasjert, men jeg syns det er trist at de vurderer noe slikt. Vi er en bedrift i Norge med norske ansatte og som følger norske lover. Vi har ingenting å gjøre med det som skjer andre steder, sier hun.

Stein Guldbrandsen mener denne argumentasjonen blir for enkel:

– Veolia Norge, som eier datterselskapene Veolia Miljø og Veolia Transport Norge, er hundre prosent eid av det franske Veolia-konsernet. Ved å legge press på de norske selskapene, legger vi også press på eieren deres, sier han.

Veolia-konsernet har allerede støtt på problemer på grunn av sitt engasjement i Israel. I august 2006 måtte selskapet etter vedvarende press fra solidaritetsbevegelsen og den irske fagbevegelsen kansellere en kontrakt der t-baneførere i irske Veolia skulle lære opp israelske vognførere på den planlagte bybanen.

Drøyt to måneder senere annonserte ASN Bank i Haag at banken ville avslutte sitt forhold til Veolia Transport, og trekke alle sine investeringer ut av selskapet inntil det respekterte alle FN-resolusjoner. Banken annonserte at den vil gjøre det samme med alle selskaper som tjener penger på den israelske okkupasjonen av palestinsk land.

...

Har nektet tariffavtale i to år

«Vi (?) er prinsipielt imot enhver pålagt og ufrivillig avtale. Basert på dette stiller vi oss totalt avvisende til deres henvendelse», svarte Gjøvik-firma på krav om tariffavtale. Nå trappes presset opp. Les mer

...

– For byråkratisk

Det er dommen kommunalt ansatte barnevernere feller over det statlige barnevernet, Bufetat. 7 av 10 sier de blir overprøvd av statens barnevernere. Les mer

...

Fnyser av «gubbevelde»

LO-toppene står steilt mot hverandre om påstått gubbevelde i LO. Les mer

...

Vil ha tillitsvalgte på banen

Staten må styrke samarbeidet med arbeidstakerorganisasjonene om IA-avtalen, fastslår seniorrådgiver i FAD. NSB-direktør etterlyser større engasjement fra de tillitsvalgte. LO Stats landskonferanse

Streikende utenfor Helen Joseph?s Hospital i Johannesburg holder moralen oppe ved å synge kampsanger. (Foto: Olav André Manum)

Storstreik splitter Sør-Afrika

Streiken blant 1,3 millioner offentlig ansatte har splintret den nasjonale enheten fotball-VM skapte i Sør-Afrika og svekket den statsbærende alliansen mellom ANC, fagbevegelsen og kommunistpartiet. Les mer

KONTAKT:

Besøk: Møllergata 39 (7. etasje)
Post: Postboks 231 Sentrum, 0103 Oslo
Telefon: 23 06 33 59/23 06 33 54
Faks: 23 06 11 11
E-post:Redaksjonen
Ansatte i FriFagbevegelse.no
Annonser:Steinar Grønbekk

REDAKSJONEN:

Ansvarlige redaktører:
Hanne S. K. Nielsen
Svein-Yngve Madssen
Redaksjonssekretær:
Einar Fjellvik

REDAKTØRANSVAR:

Frifagbevegelse.no er medlem av Fagpressen
og redigeres i tråd med
Redaktørplakaten
Vær Varsom-plakaten
Tekstreklame-plakaten
Formålsparagraf og etiske retningslinjer

UTGIVER:

Stiftelsen LO Media
Møllergata 39 (7. etasje),
Postboks 231 Sentrum, 0103 Oslo
Tlf.: 23 06 33 66
Daglig leder:
Tore Ryssdalsnes

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.