– Vi var ikke i nærheten av å nærme oss hverandre, og vi finner oss ikke i å bli behandlet på denne måten, sa leder i LO Stat, Tone Rønoldtangen, da streiken var et faktum.
Klokka 04.10 torsdag morgen ble det klart at LO, Unio og YS tar ut 10 000 statsansatte i streik. Det har ikke vært streik i staten på 28 år .
Akademikerne har imidlertid ikke brutt forhandlingene, og her er det fortsatt kontakt mellom partene.
– Vi fikk på langt nær et tilbud på linje med frontfaget, og vi er skikkelig skuffa. Det er flere grunner til at vi nå går ut i streik, men rammebetingelsene er hovedgrunnen, sier Tone Rønoldtangen, leder i LO Stat.
3378 medlemmer i LO Stat går nå ut i streik, og Rønoldtangen forteller at streikelysten er stor.
Pål Arnesen, leder i YS Stat, mener at YS-medlemmene har vært trofaste mot frontfaget i en årrekke, men at de nå er taperne.
– Dette har vært en ytterst krevende prosess, og vi har fått svært lite gehør for kravene våre. Det føles urettferdig, sier Arnesen.
YS Stat tar ut 1300 medlemmer i streik i første omgang.
Riksmekler Kari Gjesteby sier at partene ikke kom nærme nok til å få framlagt en skisse til løsning.
– Det var ikke grunnlag for å fortsette. Det var ikke tilstrekkelige moment å forhandle om, og det går i hovedsak på penger. Det ble ikke lagt fram noe forslag til løsning fra min side, sier hun.
– Regjeringen gir oss dårligere lønnsvekst enn ansatte i privat sektor, hevder Arne Johannessen. Forhandlingslederen for Unio, og leder for Politiets Fellesforbund, forteller at det nesten ikke har vært bevegelse mellom partene.
– Vi er selvsagt svært lite fornøyde med både prosess og utfall. Jeg vil likevel rose riksmekleren for god innsats hele veien, sier Johannessen. Han omtaler streik i staten som en sensasjon.
– Frykten er stor for at vi skal bli arbeidsledige etter 9. september. Hvis Høyre kommer til makta står arbeidsplassene våre i fare, sier Ronny Øksnes, Sjømannsforbundets hovedtillitsvalgt i Color Line.
Petter Northug eller egne ansatte? For Coop er valget åpenbart enkelt. Les mer
1.400 ansatte i kooperasjonen kan gå til streik fra onsdag hvis ikke LO Samfo blir enige om lønnsoppgjøret deres.