Likelønnskommisjonen foreslår at regjeringen legger inn tre milliarder ekstra lønnskroner i offentlig sektor. FO vil ha mer.
Regjeringen bør sprøyte inn penger i lønnsoppgjøret for å krympe lønnsgapet mellom privat sektor og kvinnedominerte, offentlige arbeidsplasser, ifølge Likelønnskommisjonen. FO er enig, men vil øke denne kvinnepotten.
FO anmoder LO om å vurdere størrelsen på den foreslåtte potten, for at det skal inntreffe «en kraftig bevilgning til formålet», ifølge høringsuttalelsen fra FOs arbeidsutvalg.
Forbundet viser til forliket om AFP (avtalefestet pensjon) som ble inngått som følge av trepartssamarbeidet, mellom regjeringen og partene i arbeidslivet. Et tilsvarende samarbeid er veien å gå for å oppnå likelønn i kvinnedominerte deler av offentlig sektor.
Hele 70 prosent av offentlig sektor er nå befestet av kvinnelige ansatte. Ifølge Likelønnskommisjonen, bør yrkesgrupper hvor mer en to tredjedeler (63 prosent) av de ansatte er kvinner, få ta del i et ekstraordinært lønnsløft, den såkalte kvinnepotten.
Med og uten utdanning
For FO er det viktig at kvinnedominerte yrker med krav om høgskoleutdanning
tilgodeses. Disse får i dag dårlig avkastning på utdanninga si, ifølge
forbundet. I dag får de med treårig helse- og sosialfaglig høgskoleutdanning
langt lavere lønn enn offentlig ansatte ingeniører med treårig høgskole.
FO trekker samtidig fram tilsvarende skjevhet mellom mannlige og kvinnelige fagarbeidere uten høyere utdanning. Forbundet går derfor inn for lønnsløft for alle kvinnedominerte grupper i offentlig sektor.
Her er FO på linje med Fagforbundet, som tidligere denne uka gikk ut med kritikk mot det de anser som en Likelønnskommisjon med vekt på utdanningsgruppene.
Skjeve tariffoppgjør
FO trekker fram de lokale tilleggene i privat sektor som viktig årsak til
lønnsforspranget. Offentlig ansatte, fortrinnsvis kvinner, er som regel
prisgitt sentrale oppgjør. Dette «fører systematisk til at offentlig sektor
blir liggende etter», skriver FO. Derfor krever forbundet at et
ekstraordinært lønnsløft i det offentlige ikke utløser noe kompensasjonskrav
fra privat sektor.
«Det er derfor tvingende nødvendig at det i LO skapes en omforent holdning om at mannsdominerte områder i privat sektor må tre tilbake i uttellingen av lønn, slik at de kvinnedominerte områdene både i privat og offentlig sektor kan ta etter og komme på samme nivå som mannsdominerte områder», fastslår høringsuttalelsen
Deltid må inn
Deltidsarbeidende kvinner ble ikke berørt som tema av Likelønnskommisjonen.
FO ber LO ta med det som eget tema når LO skal legge fram en felles
uttalelse innen 1. oktober.
FO støtter Likelønnskommisjonens øvrige forslag til tiltak, med noen justeringer.
Jobber du med rusproblemer og er FO-medlem? Da har du fått din egen faggruppe. Les mer