Mona Bjørn Foto: Nikita Solenov

Trondheim sier nei på søndag

Partiet Rødt i Trondheim har fått bystyret med på å kreve at Stortinget endrer forskriftene til loven som regulerer søndagshandelen.

Mest lest på FriFagbevegelse.no:

STILLING LEDIG:

VERKTØYKASSE FOR FAGFORENINGSFOLK:

Lenkesamling; arbeidsmiljø
Lenkesamling; inkluderende arbeidsliv
Lenkesamling; lønn
Lenkesamling; offentlig informasjon
Lenkesamling; norsk politikk

Andre fagblader:

Kjent med LO

* Arbeidslivets storebror

* Milliarder på kistebunnen

* LOs glemte kunstskatter

* Storstreiker gjennom tidene

* Miniportretter av samtlige LO-ledere

* LO-quiz

BESØK SPESIALSIDEN

Eva Ler Nilsen, HK-Nytt

Publisert 19.06.2009 kl 14:49 Oppdatert 07.10.2009 kl 16:54

Tips en venn på e-post:

– Dette er en seier. Det er også et viktig signal til regjeringen om at flertallet i Trondheim stiller det samme kravet som det HK gjør, sier Mona Bjørn i Rødt til HK-Nytt.

HK-krav
Det var i går kveld at bystyret i Trondheim behandlet det såkalte verbalforslaget fra Rødt. 53 av representantene i bystyret stemte for at kommunen skal oppfordre Stortinget til å vedta en forskrift til helligdagslovgivningen som pålegger virksomheter at 90 prosent av omsetningen må være planter, blomster og hageartikler dersom de skal kunne holde åpent på søndager. I dag sier loven at bedrifter som ”i det vesentligste” selger slike artikler kan ha søndagsåpent.

– Ordlyden i det vi nå skal sende til Stortinget, er i tråd med det Handel og Kontor har krevd i lang tid, sier Mona Bjørn.

Skuffet over Sp
Uttalelsen vil nå bli sendt til både regjering og storting. Mona Bjørn håper det gjør inntrykk på de sentrale politikerne at flertallet i landets tredje største by vil stramme inn i søndagshandelen. Hun er glad for at partiene i hennes hjemby vil gjøre arbeidslivet bedre for dem som jobber i bransjen.

– Ja, jeg er veldig glad for vedtaket. Særlig fordi jeg vet at det betyr enormt mye for de ansatte i butikkene at vi prøver å gjøre noe. Men jeg synes det er verdt å legge merke til at Senterpartiet ikke støtter oss i denne saken, sier Bjørn til HK-Nytt.

Flere på banen
Søndagsåpne hagesentre har opptatt HKs medlemmer i årevis, men forslag om endringer har så langt ikke ført til at regjeringen har tatt noen grep for å stramme inn. Mona Bjørn, som selv er aktiv tillitsvalgt i HK, synes flere skulle bruke det lokale politiske apparatet til å øke presset på myndighetene.

– Jeg vil faktisk oppfordre andre HK-medlemmer som enten er aktive politikere selv eller som kjenner noen de kan snakke med, om å få fremmet likelydende forslag til uttalelser som vi har gjort i Trondheim. Da vil vi sammen øke presset. Det er spesielt viktig nå fram mot valget, sier Mona Bjørn.

Hun skulle gjerne sett at alle rødgrønne kommuner og fylkeskommuner sendte inn lignende uttalelser.

Ikke gi opp
Handel og Kontor har hatt denne saken høyt oppe på dagsordenen i lang tid. Men ansvarlig statsråd Trond Giske har hele tiden vegret seg mot å gjøre endringer i lovverket som regulerer søndagshandelen. Det kan ikke Mona Bjørn forstå.
– Dette er en vinnersak. Jeg skjønner ikke at regjeringen ikke tar tak i den, sier hun.

Mona Bjørn tror HK-medlemmene vil slutt vil vinne kampen om søndagen og hindre utglidning i lovverket.
– Det nytter ikke å gi opp. Vi har de samme faner og paroler oppe helt til vi får det som vi vil, sier hun.

Fellesforbundets leder Arve Bakke og direktør i Norsk Industri utveksler håndtrykk i forbindelse med forhandlingsstart for frontfagene på Hotel Opera

Krever lengre arbeidsdag

– De viktigste kravene ved dette oppgjøret for arbeidsgiverne er å få til økt fleksibilitet, sa direktør i Norsk Industri Stein Lier Hansen ved åpningen av frontfagsforhandlingene. Les mer

Overrasket over statsråd

Har Arbeiderpartiet skiftet mening om likelønn, under NTL-leder Turid Lilleheie etter TV-debatt i går kveld.

Les hele saken
Det er «game over» for PDAer for heismontørene i Reber Schindler sier forteller klubbleder Tor Moen.

Ledelsen på gli

PDA-bråket i Reber Schindler fortsetter, men heismontørene får fortsette å føre timelister manuelt inntil videre. Les mer

Næringslivets hus er pusset opp for mange millioner kronder, men Fellesforbundet vil ikke møte arbeidsgiveren til tarifforhandlingene der.

NHO-huset ikke godt nok

Når forhandlingene om frontfagene åpner i dag skjer det ikke i arbeidsgiverforeningens lokaler. De holder ikke mål. Les mer

Hæren trues med milliardkutt

Finansministeren vil kutte hærens budsjett med en milliard neste år. «Helt uaktuelt», sier Offisersforbundets leder, Peter A. Moe. Les mer

STORTINGSVALGET

PAPIR PÅ NETT:

HK-Nytt 9/09

Klikk på forsiden for å lese den siste trykte utgaven av HK-Nytt.

Klikk her for å se tidligere utgaver av det trykte HK-Nytt.

.

NYHETSARKIV:

SISTE NYTT FRA ANB:

Slukker lyset for klimaet

Jevnaker: Regjeringen støtter aktivt opp om Earth Hour-kampanjen 27. mars. Da skal lyset over hele verden slukkes i én time.

14.03.2010 - 15:41

Renta viktigst for regjeringen 14.03.2010 - 14:19

Sp krever stillingskutt i staten 14.03.2010 - 12:19

Skrekkmåling for KrF 14.03.2010 - 11:03

– Frp er for seint ute 13.03.2010 - 17:01

STARTSIDE:

KONTAKT:

Besøk: Møllergata 39 (7. etasje)
Post: Postboks 231 Sentrum, 0103 Oslo
Telefon: 23 06 33 59/23 06 33 54
Faks: 23 06 11 11
E-post:Redaksjonen
Ansatte i FriFagbevegelse.no
Annonser:Steinar Grønbekk

REDAKSJONEN:

Ansvarlige redaktører:
Hanne S. K. Nielsen
Svein-Yngve Madssen
Redaksjonssekretær:
Einar Fjellvik
Journalist:
Odd Harald Røst

REDAKTØRANSVAR:

Frifagbevegelse.no er medlem av Fagpressen
og redigeres i tråd med
Redaktørplakaten
Vær Varsom-plakaten
Tekstreklame-plakaten
Formålsparagraf og etiske retningslinjer

UTGIVER:

Stiftelsen LO Media
Møllergata 39 (7. etasje),
Postboks 231 Sentrum, 0103 Oslo
Tlf.: 23 06 33 66
Daglig leder:
Tore Ryssdalsnes

Redaktøransvar