HK-leder Sture Arntzen er skeptisk til at arbeidsgiverne må betale mer av sykelønna. I neste omgang kan arbeidstakerne stå for tur.
.
.
* Arbeidslivets storebror
* Milliarder på kistebunnen
* LOs glemte kunstskatter
* Storstreiker gjennom tidene
* Miniportretter av samtlige LO-ledere
* LO-quiz
| Publisert 19.11.2009 kl 11:37 Oppdatert 23.11.2009 kl 10:58 |
Statsminister Jens Stoltenberg presenterte i går eksempler på tiltak som han mener kan redusere sykefraværet. Ett av dem er å øke arbeidsgivernes økonomiske bidrag til sykelønnsordningen, ved at de må betale ti eller tjue prosent av de langtidssykmeldtes lønn. Kutt i arbeidsgiveravgiften kan være en mulig motytelse fra staten. Utspillet får ikke Handel og Kontors leder til å juble.
Vil ramme flere
Sture Arntzen frykter at om arbeidsgivernes bidrag til sykelønnsordningen
økes, vil de være skeptiske til å ansette folk med kroniske sykdommer eller
livsstilsykdommer. Dessuten er han redd for at kutt i sykelønnsordningen nå,
vil ramme arbeidstakerne i neste omgang.
– Når de begynner der er det fort gjort å gå løs på andre, er Arntzens analyse.
Regjeringens Soria Moria-erklæring slår imidlertid fast at arbeidstakernes rettigheter i ordningen ikke skal røres – i den inneværende perioden.
Andre tiltak bedre
– Vi bør heller analysere årsakene til det høye sykefraværet. Det finnes flere
gode tiltak som vil være bedre egnet enn dette til å få ned fraværet, sier
Arntzen til HK-Nytt.
Han framholder likevel at finansieringen av sykelønnsordningen skal drøftes mellom partene i arbeidslivet og myndighetene. Arntzen forutsetter at avtalen om et inkluderende arbeidsliv, som akkurat nå er gjenstand for forhandlinger, vil bli forlenget selv om partene ikke blir enige om nye tiltak for å redusere sykefraværet.
Sture Arntzen er mest opptatt av at arbeidstakernes rettigheter i sykelønnsordningen ikke røres. Uten fredning av disse, vil verken Arntzen eller resten av fagbevegelsen være med på å diskutere et eventuell nytt solidaritetsalternativ, sier han.
Vil diskutere
Kim Nordlie, direktør i arbeidsgiverforeningen HSH, er ikke prinsipielt
fremmed for å diskutere arbeidsgivernes bidrag til sykelønna.
– Vi kan godt være med på en omfordeling av kostnadene, slik Jens Stoltenberg sier, men det er et spørsmål om beregning. Vi kan ikke være med på en ordning som småbedriftene taper på, sier han til HK-Nytt.
Norlie mener beregninger som er presentert i dagens aviser ikke vil komme disse til gode, og poengterer at regnestykket for alle bedrifter må gå opp.
Han deler imidlertid Sture Arntzens bekymring for kronisk syke og funksjonshemmede.
– Statsministeren feilinformerer
Norlie mener Jens Stoltenberg feilinformerer om arbeidsgivernes bidrag til
sykelønnsordningen.
– Arbeidsgiverne betaler mye mer av sykefraværet enn lønna de første 16 dagene, sier Norlie og ramser opp ulike poster han til sammen mener beløper seg til 40 prosent av kostnadene.
Om utgiftene til vikarer og opplæring av dem tas med, anslår han at arbeidsgiverne i dag allerede betaler 55 prosent av kostnadene i sykelønnsordningen.
HSH vil legge fram flere forlag til nye tiltak i IA-avtalen, og Nordlie er sikker på at en ny avtale vil komme på plass før fristen går ut 1. mars.
Tone Rønoldtangen stråler av glede og strekker armene i været. Klokken 13:57 ble rekken av mannlige ledere i LO Stat brutt. Les mer
Nettstedet LabourStart har utlyst en åpen konkurranse om den beste videoen fra arbeidslivet. En video fra ungdomsutvalget i Industri Energi er allerede tilmeldt konkurransen. Les mer
NFU går til sak mot Sandnes, som samlokaliserer 24 utviklingshemmede og psykisk syke. – Kommunene kan ikke omgå regelverket, sier helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen. Les mer
I dag ble det enighet om å heve garantilønna til de ansatte innenfor kooperasjonen med 3,78 kroner i timen. Det er det samme tillegget som HK-medlemmene innenfor HSH fikk i slutten av forrige uke. Les mer
– LO beklager sterkt at norske selskaper ikke fikk kontrakten om byggingen av Goliat-plattformen, sier LO-leder Roar Flåthen. – En trist dag for norsk leverandørindustri, mener Arve Bakke i Fellesforbundet. Les mer
Klikk på forsiden for å lese den siste trykte utgaven av HK-Nytt.
Klikk her for å se tidligere utgaver av det trykte HK-Nytt.
.
Den norske regjeringen er positiv til å delta med en andel på 575 millioner kroner i en ny SAS-emisjon, men stiller klare vilkår for deltakelsen.
09.02.2010 - 08:53Mener flere bør få startlån 09.02.2010 - 06:49
Bønder skal gi mer omsorg 08.02.2010 - 21:58
Leksefjerningsforslag møter motstand 08.02.2010 - 17:14
Vil ha leksehjelp på ungdomsskolen 08.02.2010 - 17:14
Siste kommentarer