Det norsk-italienske oljeselskap ENI har utelukket tilbudsalliansen Aker Solutions, Aibel og Samsung fra å by på byggingen av Goliat-plattformen. – Uforståelig, mener LO-klubbene i Aker Solutions ASA.
* Arbeidslivets storebror
* Milliarder på kistebunnen
* LOs glemte kunstskatter
* Storstreiker gjennom tidene
* Miniportretter av samtlige LO-ledere
* LO-quiz
| Publisert 30.06.2009 kl 16:38 Oppdatert 06.11.2009 kl 13:34 |
I starten av mars inviterte ENI til anbudskonkurranse om utbyggingen av Goliat-feltet i Barentshavet. Tilbydere ble samtidig oppfordret til å danne sterke konsortier fordi utbyggingen ansees som en krevende oppgave, forteller Arve Toft, konserntillitsvalgt-nestleder i Aker Solutions ASA, til magasinett.org.
Aker Solutions, Aibel og sør-koreanske Samsung inngikk derfor en allianse for å by på kontrakter i forbindelse med Goliat-feltet. Det finnes totalt seks tilbydere, sier Toft.
Endret spillereglene
For noen dager siden kom beskjeden fra oljeselskapet ENI som ingen hadde
ventet: Kontraktsalliansen Aker Solutions, Aibel og Samsung er FOR sterk. De
tre blir ekskludert fra anbudskonkurransen samlet, men kan by hver for seg.
– Per i dag er vi ut av gamet. For at vi skal bli invitert inn igjen i anbudsrunden, må det skje en holdningsendring hos ENI, understreker Arve Toft.
Trakk seg fra anbudsrunden
Som en konsekvens av det trakk begge de norske aktørene i alliansen, Aker
Solutions ASA og Aibel, seg fra anbudsrunden fordi de anser det som for
risikabelt å by på byggingen hver for seg, forteller Arve Toft.
«Ved å ekskludere tilbudsalliansen mellom Aker Solutions, Aibel og Samsung har ENI i realiteten sendt byggingen av plattformen til Korea. Det er uforståelig og uakseptablet at ENI plutselig endrer spillereglene og avskjærer vår særdeles kompetente og leveringsdyktige allianse fra å tilby en sikker gjennomføring av utbyggingen», skriver LO-klubbene i Aker Solutions ASA i en pressemelding.
Sikre arbeid ved norske verft
– Byggingen av Goliat-plattformen skulle sikre arbeid ved norske verft fra
2011. Det er svært viktig å fylle ordrebøkene, særlig med tanke på hvilken
periode verftene er inne i nå, understreker Arve Toft.
«Det norske innholdet har litt etter litt effektivt blitt spilt ut over sidelinjen. Først ved valg av konsept (Sevan) som utelukket bygging av understellet i Norge. Ved å forkaste alliansen som inkluderer de to resterende norske aktørene, Aker Solutions og Aibel, sørger ENI nå for at heller ikke bygging av topside og sammenstilling kan utføres i Norge», skriver LO-klubbene videre.
Spiller leverandørene ut mot hverandre?
ENI prøver nå å spille enkeltleverandører ut mot hverandre for å spekulere i
en vanskelig periode med ordretørke for leverandørindustrien. I tillegg
legges det opp til kontraktsformat som påfører leverandører helt urimelig
risiko, mener LO-klubbene i Aker Solutions som teller mellom fem og seks
tusen medlemmer.
«Slik vi ser det, er dette klart i strid med det etablerte standard kontraktsregimet og med petroleumslovens intensjoner om å sikre at norsk industri får reelle konkurransevilkår», argumenterer klubbene videre.
Prestisjeprosjekt
Tildelingen av lisensen for utbygging av Goliatfeltet var en tillitserklæring
til det italienske oljeselskapet ENI. Goliat er et prestisjeprosjekt for
hele oljeindustrien, og vil ha avgjørende betydning for troen på olje- og
gassaktivitetenes betydning for utviklingen i nord, mener de tillitsvalgte.
Hilsen til Statoil
«Dersom kystbefolkningen ser at lite og ingenting faller tilbake til norske
arbeidsplasser, er det stor fare for økende motstand mot videre utbygging i
nordområdene. Det bør spesielt statseide Statoil merke seg som også sitter
med en andel på 35 prosent i Goliatfeltet», påpeker Aker Solutions-klubbene.
Ber myndighetene gripe inn
ENI og Statoil som har fått tildelt muligheten til å forvalte landets
nasjonale ressurser på Goliat-feltet, må opptre ansvarlig i forhold til den
tillit de er vist. Plutselige endringer i spillereglene er et grovt brudd på
dette. Ansvarlige myndigheter må straks gripe inn og sikre at forsvarlige
bransjestandarder på kontraktssiden, samt petroleumslovens formål om
nasjonal verdiskaping og sysselsetting ved utnyttelse av ressursgrunnlaget
blir ivaretatt, krever LO-klubbene i Aker Solutions.
– De viktigste kravene ved dette oppgjøret for arbeidsgiverne er å få til økt fleksibilitet, sa direktør i Norsk Industri Stein Lier Hansen ved åpningen av frontfagsforhandlingene. Les mer
Har Arbeiderpartiet skiftet mening om likelønn, under NTL-leder Turid Lilleheie etter TV-debatt i går kveld.
Les hele saken
PDA-bråket i Reber Schindler fortsetter, men heismontørene får fortsette å føre timelister manuelt inntil videre. Les mer
Når forhandlingene om frontfagene åpner i dag skjer det ikke i arbeidsgiverforeningens lokaler. De holder ikke mål. Les mer
Finansministeren vil kutte hærens budsjett med en milliard neste år. «Helt uaktuelt», sier Offisersforbundets leder, Peter A. Moe. Les mer
Statsminister Jens Stoltenberg (Ap) vil heller følge opp eldreforliket som allerede er inngått, enn å forplikte seg med Frp.
13.03.2010 - 17:01Vil ha forlik om eldrepolitikken 13.03.2010 - 13:44
– Vil kutte 5-10 milliarder 13.03.2010 - 13:13
Advarer mot kutt i psykisk helsetilbud 13.03.2010 - 12:45
Kraftig fall for Ap 13.03.2010 - 11:02
Problem transforming sheet: jar:file:/var/jetty/componada/Jetty_0_0_0_0_9002_componada.webapp.war__componada.webapp__.bdff6g/webapp/WEB-INF/lib/templator-jar-1.6.jar!/xslt/component_xhtml2html.xsl root cause: org.xml.sax.SAXParseException: The reference to entity "M" must end with the ';' delimiter.
Siste kommentarer