Aktuell: – Dette høres ut som et svært godt utgangspunkt, sier LO Stat-leder Morten Øye, etter å ha fått opplest over telefon de viktigste nyhetene for statssektoren i den nye regjeringserklæringen.
Øye har sittet hele dagen i konferanse i Østfold, og presiserer derfor at han ikke har lest dokumentet og ikke har inngående kjennskap til det som står der.
Mye positivt
Han får lest opp de viktigste punktene i erklæringen
av Aktuells journalist, som blant annet kan fortelle at tjenestemannsloven
skal reverseres, at konkurranseutsettingen av persontrafikk i NSB og
privatiseringen av Jernbaneverket stoppes, at Posten skal beholdes som et
100 prosent statlig AS og at velferdstjenester som utdanning, helse og
omsorg skal skjermes for konkurranse og privatisering i den videre
omstillingen av offentlig sektor.
Innfrir forventinger
– Dette høres unektelig bra ut. Det du
forteller tyder på at de aller fleste forventningene vi har hatt både før og
etter valget ser ut til å bli innfridd, sier Øye.
Aller mest glad er han for at endringene i tjenestemannsloven blir reversert og at ventelønna blir gjeninnført. Han er også fornøyd med at skattefradraget for fagforeningskontingenten blir fordoblet.
Frivillig utflytting?
Det punktet som i størst grad bekymrer
Øye, er forslaget om å utrede hvorvidt noen av dagens statlige
arbeidsplasser i framtida vil kunne flyttes ut av Oslo.
– Står det noe om frivillighet i dokumentet, spør Øye spontant, før han legger til:
– Vi er motstandere av alle slike utflyttinger som ikke utelukkende baserer seg på frivillighet, og jeg må vel innrømme at vi også er litt skeptiske til hvordan en eventuell frivillighet vil arte seg. Det er ikke å stikke under en stol at vi frykter at det kan bli en del ”frivillig tvang” rundt slike utflyttinger, men jeg må se nærmere på formuleringene i dokumentet før jeg kan uttale meg bastant om dette, sier han.
Glad for Posten og NSB
Ellers er gode toner for Øye å høre at
Posten skal forbli et 100 prosent statlig AS og at NSB ikke skal utsettes
for konkurranse på flere persontrafikkstrekninger samt at Jernbaneverket
ikke skal privatiseres slik dagens regjering har foreslått.
Når det gjelder Posten er Øye usikker på om regjeringen også har lagt til grunn at monopolet skal bestå.
– Hvordan de tre partiene ellers ser for seg at de skal sikre et likeverdig tilbud av posttjenester til lik pris i hele landet, undrer han.
Kl 06.15: Mekler Merete Smith har lagt fram et meklingforslag som både EL & IT Forbundet og NHOs forhandlere har akseptert. Dermed blir det ingen streik fra i dag. Les mer
Lønnstillegg på over fem kroner timen og gjennomslag for prinsippene fra frontfaget når det gjelder vikarer. Det er hovedinnholdet i meklingsforslaget som nå er anbefalt av begge parter. Les mer
Nå får elektrikere som jobber offshore bedre rotasjonsordninger. Med flere hovedkrav innfridd, kan leder i EL & IT Forbundet, Hans O. Felix, smile etter nattens mekling. Les mer
Tolker vi bussjåførene i Hordaland riktig er de klare for streik. NHO og arbeidsgiverne må skjønne sin besøkelsestid og innfri kravene skal de unngå konflikt. Les mer