Kultur gir en bedre skole

En femdel av alle elever som går ut av vår 10-årige skolesystem kan ikke lese og skrive tilfredsstillende. Men er det mengden fag eller innholdet i fagene som er problemet?

Mest lest på FriFagbevegelse.no:

STILLING LEDIG:

VERKTØYKASSE FOR FAGFORENINGSFOLK:

Lenkesamling; arbeidsmiljø
Lenkesamling; inkluderende arbeidsliv
Lenkesamling; lønn
Lenkesamling; offentlig informasjon
Lenkesamling; norsk politikk

Andre fagblader:

Kjent med LO

* Arbeidslivets storebror

* Milliarder på kistebunnen

* LOs glemte kunstskatter

* Storstreiker gjennom tidene

* Miniportretter av samtlige LO-ledere

* LO-quiz

BESØK SPESIALSIDEN

Hans Ole Rian, nestleder i Musikernes fellesorganisasjon
Publisert 10.01.2008 kl 07:38 Oppdatert 10.01.2008 kl 08:07

Tips en venn på e-post:

Hans Ole Rian, nestleder i Musikernes fellesorgansiasjon. (Foto: Anne Myklebust Odland/2007)
Foto: Anne Myklebust Odland
Hans Ole Rian er kulturskolelærer i Leksvik i Nord-Trøndelag. Han har ledet MFOs fylkeslag i Trøndelag i to år. på landsmøtet i 2006 ble han valgt til nestleder i forbundet. (Foto:  Anne Myklebust Odland/2007)
Hans Ole Rian er kulturskolelærer i Leksvik i Nord-Trøndelag. Han har ledet MFOs fylkeslag i Trøndelag i to år. på landsmøtet i 2006 ble han valgt til nestleder i forbundet. Foto: Anne Myklebust Odland

Blir ikke det å tilby flere timer norsk og matematikk til noen som strever med faget som å gi mer grøt til en som ikke liker grøt?

En helt alminnelig elev i den norske skolen vil i løpet av sine 10 år i skolen få opplæring i norsk i 1.631 klokketimer. Dette tilsvarer 217 vanlige arbeidsdager, eller 43 1/2 arbeidsuker. Å påstå at dette er for lite for å lære noe så grunnleggende som å lese og skrive gir en helt ny mening til begrepet inneffektivitet. Men hva om vi nå tar inn over oss hva nyere forskning sier oss om læringsutbytte, om motivasjon og om hva som beviselig hjelper oss til å bygge en ny og bedre skole med motiverte og kreative elever?

I 2004 gjennomførte UNESCO, med professor Anne Bamford som leder, en stor internasjonal undersøkelse på hvilke effekter kunst- og kulturundervisning har på hele grunnopplæringen, på lokalsamfunnet og på elevenes sosiale og personlige utvikling. Det denne undersøkelsen ettertrykkelig slår fast er at god undervisning i kunst og kultur har store positive effekter hos barn og unge i skolen, og i dagens skole er det heldigvis mange lærere med solid kunstfaglig kompetanse. Disse bidrar til økt selvtillit, mindre fravær, og mye bedre lese- og skriveferdigheter blant barn og unge gjennom sin undervisning i musikk og andre estetiske fag.

Les mer om UNESCO-undersøkelsen «The Wow factor».

Dessverre har bare rundt halvparten av de som underviser i estetiske fag i ungdomskolen kompetanse i de fagene de underviser. Dette er meget beklagelig, spesielt når UNESCO-undersøkelsen nå slår fast at dårlig undervisning i kulturfag har en direkte negativ effekt på barns kreativitet og selvtillit. Ikke bare er det sløsing med tid og penger å sette ufaglærte lærere til å undervise i kulturfag, det er også ødeleggende for barna. Barn og unge som får en negativ opplevelse med kulturundervisningen får ødelagt sin kreativitet og selvtillit, og trivselen på skolen blir mindre.

På ungdomskolen skal det nå settes et minstekrav til kompetanse for å få lov til å undervise i norsk, matematikk og språk. Et ypperlig grep som helt klart vil øke kvaliteten i undervisningen. Men med bakgrunn i det som kulturlivet alltid har visst, og som denne rapporten nå så ettertrykkelig bekrefter, må konklusjonen bli at de samme kravene til kompetanse må gjøres gjeldende for alle fag i ungdomsskolen, og selvfølgelig også da for de estetiske fagene.

I dagens allmennlærerutdanning er ingen estetiske fag obligatoriske. Dette er høyst beklagelig, for å si det mildt. For at skolen skal være i stand til å fylle sin rolle som formidler av kulturarv, allmenndannelse, verdier og kunnskap kan vi ikke utdanne lærere uten grunnleggende ferdigheter og kunnskaper innenfor estetikk, kunst og kultur. Det må derfor skapes et mye større rom for estetikk i allmennlærerutdanningen. Undervisning i estetiske fag må styrkes, men det må også fokuseres mye sterkere på hvordan estetiske undervisningsmetoder styrker opplæringen i alle fag i grunnopplæringen.

Vi har nå en genuin mulighet til å sette et tydelig estetisk varemerke på den norske skolen. Et estetisk varemerke som beviselig vil gjøre all undervisning mye bedre, både for elevene, for skolen som læringsarena og for lokalsamfunnet. Gjennom undervisning i og undervisning gjennom estetiske fag vil vi kunne utdanne unge mennesker med nyskapende tanker, kreative hjerner og med en økt entusiasme for læring og for livet.

Og om vi likevel ikke greier dette kulturelle kunnskapsløftet, kan vi alltids trøste oss med Bruce Springsteens ord om læringsutbytte: ”We learned more from a three minute record, than we ever learned in school”.

Illustrasjonsbilde: Sissel M. Rasmussen

Arbeidstilsynet sjekker butikker

Arbeidstilsynet aksjonerer i disse dager mot butikker over hele landet for å finne ut om de følger opp ansatte som er sykemeldt. Les mer

– Går imot eget ekspertutvalg

Arbeidsminister Hanne Bjurstrøm (Ap) går imot regjeringens eget ekspertutvalg. Les mer

SAS-fly. (Foto: Nina Hanssen)

SAS kutter og kutter

Nytt milliardunderskudd tvinger SAS til å kutte kostnadene med ytterligere to milliarder kroner og hente inn fem milliarder i frisk kapital fra eierne. Les mer

Espen Løken

Hvem har beste jobb-video?

Nettstedet LabourStart har utlyst en åpen konkurranse om den beste videoen fra arbeidslivet. En video fra ungdomsutvalget i Industri Energi er allerede tilmeldt konkurransen. Les mer

Til rettssak mot brukerblokka

NFU går til sak mot Sandnes, som samlokaliserer 24 utviklingshemmede og psykisk syke. – Kommunene kan ikke omgå regelverket, sier helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen. Les mer

LO-Aktuelt i PDF-format

Klikk på forsiden for å laste ned siste utgave i PDF-format.

* Eldre utgaver

* Om LO-Aktuelt

* Kontakt/abonnement

Eurokrisa

De røde tallene kommer til blinke mot EU-lederne når de møtes til toppmøte i Brussel torsdag. Les mer

Arkiv - Dagens kommentar

LES OGSÅ:

Spanske pensjonsprotester 08.02.2010 kl 12:47

Vil nekte hjelp til ulovlige innvandrere 08.02.2010 kl 08:27

Ingen skadde på Mongstad 08.02.2010 kl 18:28

NTL ved NTNU fyller 50 04.02.2010 kl 10:49

575 mill. til ny SAS-emisjon

Regjeringen er positiv til å delta med en andel på 575 millioner kroner i en ny SAS-emisjon.

09.02.2010 - 12:01

Bedt om å regjere med Siv 09.02.2010 - 11:31

– Går imot eget ekspertutvalg 09.02.2010 - 10:13

Widerøe i pluss 09.02.2010 - 09:54

Mener flere bør få startlån 09.02.2010 - 06:49

Klikk her for å komme til Labourstarts norkse nyhetsside
Klikk her for å  komme til Labourstarts internasjonale nyhetsside

FAGBLADER PÅ NETT:

Norske arbeidsplasser i bilder:

Bibliotek til begjær

Stylist med vinkelslipar

Fleksible båtbyggere

Skuddsikkert i Molde

Engler i natta

Hekta på kjøtt

I Postens tjeneste

Lite inne. Bilen er det moderne kontoret for Laila Jamissen.

Bunad bit for bit

Kristi Nora Lie og Birgit Gjermstad (t.h.) har lang erfaring i bunadssøm. Begge arbeider i systua ved Husfliden i Bergen.

KONTAKT:

Besøk: Møllergata 39 (7. etasje)
Post: Postboks 231 Sentrum, 0103 Oslo
Telefon: 23 06 33 59/23 06 33 54
Faks: 23 06 11 11
E-post:Redaksjonen
Ansatte i FriFagbevegelse.no
Annonser:Steinar Grønbekk

REDAKSJONEN:

Ansvarlige redaktører:
Hanne S. K. Nielsen
Svein-Yngve Madssen
Redaksjonssekretær:
Einar Fjellvik
Journalist:
Odd Harald Røst

REDAKTØRANSVAR:

Frifagbevegelse.no er medlem av Fagpressen
og redigeres i tråd med
Redaktørplakaten
Vær Varsom-plakaten
Tekstreklame-plakaten
Formålsparagraf og etiske retningslinjer

UTGIVER:

Stiftelsen LO Media
Møllergata 39 (7. etasje),
Postboks 231 Sentrum, 0103 Oslo
Tlf.: 23 06 33 66
Daglig leder:
Tore Ryssdalsnes

Redaktøransvar