Vil pensjonsreformen lykkes?

Forskere tror pensjonsreformen vil lykkes med å få oss til å jobbe lenger, men de tviler på at pensjonsutgiftene vil bli redusert.

Publisert 25.09.2008 kl 13:28 Oppdatert 06.11.2009 kl 13:34

Tips en venn på e-post:

Ni av ti norske minstepensjonister er kvinner.
Foto: Colourbox

Forskerne Erling Holmøy og Kyrre Stensnes i Statistisk sentralbyrå har brukt sine økonomiske modeller for å undersøke om den store pensjonsreformen som skal iverksettes fra 2010 vil virke etter hensikten.

Vil jobbe lenger
Reformen vil styrke statens finanser, konkluderer de to. Hovedgrunnen er at vi vil vente med å pensjonere oss og vi vil jobbe mer mens vi er yrkesaktive. Ifølge SSB-modellene vil dette øke statens inntekter så mye at man for eksempel kan redusere arbeidsgiveravgiften med ti prosentpoeng i 2050.

Sparer lite
En viktig grunn til at arbeidet med en pensjonsreform ble satt i gang var behovet for å dempe veksten i pensjonsutgiftene. På dette området kommer SSB-forskerne til at reformen vil ha liten effekt. forklaringen er at når vi jobber mer, så opparbeider vi også rett til høyere pensjon. I tillegg mener forskerne at lønnsveksten vil bli sterkere enn tidligere antatt. Det vil også bidra til å øke pensjonsytelsene.

Studien konkluderer med at pensjonsreformen bare «i noen grad» vil redusere behovet for å øke skattesatsene for å kunne finansiere pensjonsutbetalingene.

Økte forskjeller
Studien viser også at pensjonsreformen vil bidra til å øke inntektsforskjellene blant pensjonistene.

– Særlig kjønnsgapet i gjennomsnittlig pensjonsinntekt kommer til å øke, skriver Holmøy og Stensnes.

Forklaringen er at det vil være en mer direkte sammenheng mellom inntekten du har som yrkesaktiv og pensjonen du får som alderspensjonist i den nye folketrygden.

Hele studien «Will the Norwegian pension reform reach its goals? Kan du lese her (OBS! Engelsk tekst)

Mest lest nå

Helga Pedersen, nestleder i Arbeiderpartiet og partiets parlamentariske leder. (Foto: Sissel M. Rasmussen)

Nekter å bøye seg for vikarmotstand

Helga Pedersen synes det fint at lokale Arbeiderpartilag diskuterer EUs vikarbyrådirektiv, men avviser at debatten kan få partiet til å snu i striden om direktivet skal bli norsk lov. Les mer

Tre ble alvorlig skadd i en fallulykke på Kværner Verdal.

A-tilsynet: Krana knakk

– Den øvre delen av krana har knekt slik at kurven falt ned. Det er Arbeidstilsynets foreløpige forklaring på gårsdagens ulykke ved Kværner Verdal der tre arbeidere ble alvorlig skadd. Les mer

Monica Nkechi Okpe (midten) i arbeidsretten sammen med forbundssekretær i Transportarbeiderforbundet Sissel Karslen (t.v.) og LO-advokat Einar Stueland.

Grove overtramp avdekket

Under onsdagens vitneforklaringer i Okpe-saken ble det avdekket mange eksempler på trakassering i DHL. Les mer

Anette Trettebergstuen (Ap), stortingsrepresentant fra Hedmark. (Foto: Tri N. Dinh)

Trettebergstuen i alle kanaler

Fra vi møtes i stortingskantina til intervjuet blir publisert har forholdene snudd seg opp-ned. Les mer


REDAKSJONEN:

Ansvarlige redaktører:
Hanne S. K. Nielsen
Svein-Yngve Madssen
Redaksjonssekretær:
Einar Fjellvik

KONTAKT:

Besøk: Møllergata 39 (7. etasje)
Post: Postboks 231 Sentrum, 0103 Oslo
Telefon: 23 06 33 59/23 06 33 54
E-post: Redaksjonen
Annonser: Steinar Grønbekk

REDAKTØRANSVAR:

Frifagbevegelse.no er medlem av Fagpressen
og redigeres i tråd med
Redaktørplakaten
Vær Varsom-plakaten
Tekstreklame-plakaten
Formålsparagraf og etiske retningslinjer

UTGIVER:

Stiftelsen LO Media
Møllergata 39 (7. etasje),
Postboks 231 Sentrum, 0103 Oslo
Tlf.: 23 06 33 66
Daglig leder:
Tore Ryssdalsnes

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.