Regjeringens krisepakke for bankene på 100 milliarder kroner ble i dag vedtatt enstemmig av stortinget.
| EF | |
| Publisert 26.02.2009 kl 13:00 Oppdatert 26.02.2009 kl 13:28 |
Samtlige partier sluttet opp om pakka, som går ut på å opprette to nye fond på 50 milliarder kroner hver. Statens finansfond skal låne ut kjernekapital til bankene slik at de i sin tur kan låne ut mer penger til bedrifter og husholdninger. Statens obligasjonsfond opprettes for å blåse liv et steindødt obligasjonsmarked. I normale tider er obligasjonsmarkedet også en viktig finansieringskilde for næringslivet.
I likhet med redningspakkene mange andre land har vedtatt innebærer også den norske bankpakka et betydelig element av subsidiering. Regelverket omkring Statens finansfond må derfor utformes slik at fondet ikke havner i konflikt med EØS-avtalens forbud mot statstøtte.
– Vi betaler bankene for å drive bank. Mange synes nok det er litt pussig. Men uten dette grepet ville mange bedrifter ha gått under, og det er kort og godt fullstendig uakseptabelt, sa SVs Heikki Holmås under dagens stortingsbehandling.
Norge må belage seg på en sterkere økning i arbeidsledigheten enn det regjeringen anslo for bare noen uker siden. Les mer
Regjeringens krisepakke for bankene på 100 milliarder kroner ble i dag vedtatt enstemmig av stortinget. Les mer
Regjeringen utvider lånemulighetene for skipsverft og annen eksportindustri. Det kan redde flere tusen arbeidsplasser. Les mer
To nye statlige fond på til sammen 100 milliarder kroner skal gjøre det lettere for bedrifter og husholdninger å få tilgang til lån. LO gir den nye bankpakken full støtte. Også fra banknæringen og opposisjonspartiene er de første reaksjonene postive. Les mer
Både opposisjonen på Stortinget og næringene som blir berørt, er fornøyd med at de rødgrønne partiene på Stortinget utvider regjeringens krisepakke. Les mer
Lagt fram søndag 8. februar. Består av to nye, statlige fond som skal gjøre det lettere for bedrifter og husholdninger å få tilgang til lån.
* Statens finansfond blir på 50 milliarder kroner hver. Bankene kan søke om lån fra fondet for å styrke sin kjernekapital – og dermed bli i stand til å låne ut mer penger.
* De som benytter fondet må godta begrensninger på utbytte og lønnsfrys i 2009 og 2010 for topplederne.
* Lån skal tilbakebetales med renter innen fem år. Hvis ikke blir lånene omgjort til statlige eierandeler i bankene.
* Statens obligasjonsfond blir også på 50 milliarder kroner. Det skal bestyres av Folketrygdfondet. Oppgaven blir å blåse nytt liv i obligasjonsmarkedet som tradisjonelt har vært en viktig finansieringskilde for næringslivet.
* Tiltakene ble enstemmig vedtatt av Stortinget 26. februar.
I krisepakka Regjeringen la fram 26. januar foreslo den nye tiltak for nær 17 milliarder kroner, samt drøye 3 milliarder kroner i målrettet skattelette for næringslivet.
* Helseforetak: 6,5 milliarder
* Kommunene: 6,4 milliarder
* Jernbane, veier og havner: 3,8 milliarder
* Nye byggeprosjekter: 2, 8 milliarder
* Miljø – CO2-håndtering: 1,9 milliarder
* Fattigdomsbekjempelse 1,9 milliarder
Alle dokumentene om januartiltakene finner du på regjeringens budsjettportal.
En oversikt over Stortingets påplussinger blir lagt ut her når Finanskomiteens innstilling er avgitt 10. februar.
Regjeringsdokumentene om bankpakke II fra 8. februar finenr du her.
Fellesforbundet: Redder arbeidsplasser
EL & IT: Skjønner hvor skoen trykker
Jernbaneforbundet: Styrker jernbanen
Ansatte i Vinmonopolet har det høyeste sykefraværet på en rangering av 70 av de 100 største norske bedriftene, ifølge Finansavisen.
Arbeidsløsheten ned i Tyskland 29.07.2010 kl 08:15
Svenske akademikere til Norge 27.07.2010 kl 13:08
Frykter for Tine-jobber 29.07.2010 kl 08:13
Sikres arbeidsløshetstrygd 23.07.2010 kl 08:28
13 døde i gruve i Kina 23.07.2010 kl 08:30
9 av 10 får skoletilbud 22.07.2010 kl 10:12
Fengsel for AOF-bedrageri 21.07.2010 kl 10:32
Flere profilerte politikere i regjeringspartiene tar til orde for økte skatter, men vil ikke vente i seks år.
Frp kritisk til sykehjemssatsinga
For mange er Jølster i Sogn og Fjordane ein kommune dei køyrer gjennom på veg til andre stadar. For andre er bygda paradis på jord. ?Stiftinga Fritt Ord lyste i 2006 ut midlar for å blåse liv i norsk dokumentarfotografi. Fotograf Oddleiv Apneseth ynskte å dokumentere eit samfunn gjennom eit år. Den naturlege staden for eit slikt prosjekt var heimkommunen Jølster.
Les mer
Mellom 150 og 200 streikende transportarbeidere møtte fram til demonstrasjonen utenfor NHO-bygget i formiddag.
Se alle bildene
Det begynte på stiftelsesmøtet i 1920. I dag består Fagforbundet av 312.000 medlemmer og 110 forskjellige yrker. Historien viser slit, yrkesstolthet og en stødig kamp for offentlige fellesgoder.
Les mer