Hurra! Det ble rødgrønt!

I går satt jeg med morgenkaffen og frydet meg over Dagsavisen. Hele forsida var viet oppfordringen om å stemme rødgrønt. Det var nesten som om Tranmæl hadde stått opp av grava, og beordret redaksjonen til en kraftfull agitatorisk innsats. Sjelden har vi på en bedre måte blitt minnet på hvor viktig det er å ha medier som støtter opp om venstresidas verdigrunnlag.

Per Østvold E-post
Publisert 15.09.2009 kl 06:48 Oppdatert 15.09.2009 kl 06:48

Tips en venn på e-post:

...

Mange har kalt det et skjebnevalg. Og det er selvfølgelig riktig. Denne valgkampen har dreid seg om hva slags samfunnsutvikling vi skal ha: Solidaritet og fellesskap opp mot høyresidas Forskjells-Norge.

Tre bilder
For meg står tre bilder igjen fra valgkampen som illustrerer hva vi risikerte å få, hvis Siv og Erna hadde fått lov til å overta. Det første er bildet er Stein Erik Hagen, da han skal forklare hvorfor det er så urettferdig at han og andre styrtrike mennesker skal betale formuesskatt og arveavgift. Ikke overraskende ga han et rundhåndet bidrag til FrPs valgkamp!

Det andre bildet jeg vil huske, er Kristin Clemet, høyredama som også er leder for den høyreliberale tankesmia Civita. I valgkampen hevdet hun at økningen i trygdeutgiftene skyldes at folk har dårlige arbeidsmoral. Man trenger ikke overnaturlige evner for å skjønne hva som rører seg i hodet til Kristin Clemet. Der andre ser velferdsordninger, ser hun bare latsabber. Og i Høyre er hun i godt selskap!

Det tredje bildet er FrP-Siv, som i valgdebatt etter valgdebatt har spredt koblingen mellom kriminalitet, voldtekt og asylsøkere. Alle som har gått inn på en nettdebatt om asylpolitikk, kan se hva slags hatholdninger og rasisme hun og FrP nører opp under.

Jens vek tilbake
Og dette bringer meg over på det jeg har likt minst i valgkampen: At Jens ikke har villet ta sjansen på et generaloppgjør med FrPs syn på innvandrere og asylsøkere. Han kunne ha gjort det, men har veket tilbake i frykt for at innvandringsdebatten skulle dominere hele valgkampen og bringe FrP opp på nye høyder. Taktisk kan jeg skjønne det, men god langsiktig strategi er det neppe!

Ikke en eneste gang kan jeg huske at jeg har hørt Jens debattere innvandring med Siv uten å understreke at den rødgrønne regjeringa allerede har strammet inn på asylpolitikken. Det er selvsagt riktig oppsummert. Innstramningen sørget Arbeiderpartiet for å få gjennomført i god tid før valgkampen, og ingen er i tvil om at det var et valgforberedende tiltak. Mitt poeng er at når det negative synet på asylsøkere får lov til å ligge som et premiss for hele debatten, blir det selvsagt vanskelig å få et skikkelig nakketak på FrP. Og slik vil det fortsette så lenge vi aksepterer at alle asyl- og innvandringsdebatter skal føres på FrPs hjemmebane.

Derfor vil jeg gi ros til stortingsrepresentant Truls Wickholm, som kalte en spade for en spade. Og det sier jeg på tross av at partikontoret tvang ham til å unnskylde at han kalte FrP rasistisk. Litt ros må også gå til Venstre-leder Lars Sponheim. Han tapte valget, og blir ikke savnet av mange på venstresida. Pompøs og storkjefta har han også vært. Men han har med stort engasjement og i beste sendetid gitt Siv Jensens noen verbale ørefiker for hennes inhumane asylpolitikk. Og slikt står det respekt av!

Jens-Siv-Erna-debatten
Jens Stoltenberg og AP er valget store vinnere. Jens har vært klar, trygg på egen politikk, og har helt fortjent fått velgernes tillit. Men Jens-Siv-Erna-debatten har overskygget mange av de viktige politiske enkeltsakene. Derfor ble det av og til litt kjedelig. Hvor ble det for eksempel av skoledebatten? Eller debatten om Norges krigsdeltakelse i Afghanistan? Eller debatten om den nødvendige tannhelsereformen?

Men så gikk det altså godt. Og da er det ikke lett å være selvransakende. Men la oss allikevel stoppe opp et lite øyeblikk, senke champagneglasset, og tenke over følgende: Har ikke dette valget vært en folkeavstemning over det rødgrønne prosjektet, over Europas mest radikale og beste regjering? Og når det er slik, hvorfor har ikke begeistringen vært enda større? Hvorfor har ikke denne valgkampen fra første stund vært en ren parademarsj for de rødgrønne?

Jeg er ikke sikker på at jeg har svaret. Dessuten finnes det neppe bare ett svar. Men jeg er overbevist om at en del av forklaringen er at regjeringa ikke har klart å samle seg om en velferdsreform som kunne ha mobilisert enda flere velgere. Kanskje kunne det ha vært tannhelse, som fikk mye oppmerksomhet både på Aps og SVs landsmøter, men som likevel er skjøvet ut i det blå. Eller enda bedre, en sak som hadde hisset opp både Høyre og FrP.

SVs problem
Mitt eget parti, SV, har gjort et dårlig valg sammenlignet med 2005. Noe av dette må forklares med at det er mye vanskeligere for SV å markere seg posisjon enn i opposisjon. Men kanskje er det ikke helt rettferdig å sammenligne med 2005? SV fikk 6,2 % ved valget for to år siden - en halvering fra 2003. Og det er omtrent der SV vil havne også denne gang. Men uansett er resultatet alt for dårlig.

Mens AP har kunnet spille på valget mellom Jens og kaos, har de minste partiene på begge sider kommet i skyggen. Men dette kan bare delvis forklare SVs tilbakegang. SVs største problem er paradoksalt nok at det rødgrønne regjeringsprosjektet har dratt AP til venstre. Resultatet er at mange velgere har forlatt SV til fordel for et AP som framstår som mer radikalt. Og det hjelper lite å minne velgerne på at det er SV som holder AP i det venstre øret. Det gir ingen nye velgere.

For å bli synlig ved siden av et stort AP, må SV bli tydeligere og frekkere. Det samme oppsummerte SVs landsstyre for to år siden etter SVs elendige resultat i kommune- og fylkestingsvalget, uten at det ser ut til å ha påvirket partiledelsens valgkampstrategi. Velgerne må se klart og tydelig at det er en forskjell hvis de skal velge SV. Og nettopp derfor burde Kristin Halvorsen ha benyttet siste del av valgkampen til å stille ultimatum på oljeboring i Lofoten. Det ville SV ha tjent på!

LOs valgkamp
LO har gjennomført en vellykket valgkamp. Ikke minst er jeg imponert over LOs ledelse, som har reist land og strand rundt på utallige arbeidsplassbesøk. Mange forbund har også gjort en formidabel innsats. I omfang og styrke tror jeg at antall arrangementer og tiltak ligger på nivå over valgkampen i 2005. Og det aller meste har hatt en rødgrønn innretning. Det er flott. Og det har virket!

Men partiet SV har ingen eller liten plass i LOs valgkamp. Og dette skriver jeg ikke for å bortforklare årsakene til at SV har gjort et dårlig valg. Det jeg vil ha fram, skal jeg illustrere med et eksempel: Jeg synes det var uklokt av LO å arrangere en valgkampåpning i Vaterlandsparken i Oslo hvor bare ett av de rødgrønne partiene var invitert. Det ble oppfattet som et uttrykk for at LO ikke ser på SV og SP som likeverdige parter i regjeringssamarbeidet. Men det var kanskje ikke slik det var ment?

Vi vil begeistres!
Heldigvis ble det rødgrønt flertall. Nå skal vi glede oss over resultatet, brette opp ermene og samarbeide videre. Og så skal de tre partiene forhandle fram en Soria Moria-II-erklæring. Og det blir selvsagt ikke enklere for SV og SP å forhandle med et enda større AP. Men vi må være optimistiske. Vi må håpe på en regjeringserklæring som stiller ambisiøse miljømål, som verner Lofoten og Vesterålen, foretar en storstilt utbygging av kollektivtrafikken, setter en frist for å trekke norske styrker ut av Afghanistan, og som skaper entusiasme rundt videreutviklingen av velferdsstaten. Dette bare for å nevne noe. Vi vil begeistres. Intet mindre!

(Per Østvold er utreder i Norsk Transportarbeiderforbund)

Leder i Sosialistisk Ungdom Mali Steiro Tronsmoen krever at lovefestet rett til lærlingplass skal inn i den nye regjeringserklæringen.

Krever lovfestet rett til lærlingplass

Sosialistisk Ungdom krever at lovfestet rett til lærlingplass må inn i den nye regjeringsplattformen. Les mer

...

54 % LO-stemmer til Ap

53,8 % av LO-medlemmer som stemte ved stortingsvalget, sier at de ga sine stemmer til Arbeiderpartet, ifølge en valgdagsmåling. Det er samme andel som i 1997. 22,2 % sier de stemte på Frp, som da blir det nest største partiet blant LO-medlemmer. Les mer

...

Fra LO til Stortinget

To nyvalgte og fire gjenvalgte ble LOs beholdning etter stortingsvalget. Både LO Stats nestleder, Tone Sønsterud, og LOs distriktssekretær, Else-May Botten, tar i høst plass i stortingssalen. Les mer

Statsminister Jens Stoltenberg møter pressa etter valgseieren i Stortingsvalget

– Fagbevegelsen avgjørende

Da statsminister og leder i Arbeiderpartiet Jens Stoltenberg møtte pressen morgen etter valgnatta startet han med å takke alle som hadde gjort det mulig å få til et gjenvalg på det rødgrønne alternativet. Les mer

Mona Sahlin er leder for de svenske Socialdemokraterna.

Norge viser vei

–Norge viser veien, Jens Stoltenberg har gjort et fantastisk valg, mener lederen for de svenske sosialdemokratene, Mona Sahlin Les mer

VALGKOMMENTARER:

...

Tenk framover

I Folkets Hus puster de lettet ut. Men Sponheims avgang bør bekymre. Framtida kan bli mørkeblå. Les mer

«SVs største problem er paradoksalt nok at det rødgrønne regjerings- prosjektet har dratt AP til venstre.»

Kommentar

RESULTATER:

Stortingsvalg 1993 - 2005:

...

Slik stemte «LO-folket»

LO spør - partiene svarer:

Fagligpolitisk regnskap

LO-kongressen om valget:

Partienes hjemmesider:

Offentlig informasjon:

Nytt LO-hefte:

Ungdom - arbeidsliv - valg

100 siste saker om valget:

Klart for nytt Soria Moria 07.10.2009 - 16:49

Krever lovfestet rett til lærlingplass 25.11.2009 - 22:31

54 % LO-stemmer til Ap 06.11.2009 - 13:32

– Fagbevegelsen avgjørende 25.11.2009 - 22:31

Norge viser vei 15.09.2009 - 12:45

Fra LO til Stortinget 06.11.2009 - 13:32

– Betyr alt for oss 15.09.2009 - 08:18

Glede og lettelse 07.10.2009 - 16:54

Hurra! Det ble rødgrønt! 15.09.2009 - 06:48

Tenk framover 25.11.2009 - 22:19

Glad og lettet 06.11.2009 - 13:31

– Sjeleglad vi vant 06.11.2009 - 13:34

– Ser fram til fire nye, gode år 06.11.2009 - 13:34

– Vi kan ha reddet regjeringen 06.11.2009 - 13:34

Flåthen forsiktig optimist 06.11.2009 - 13:34

Rødgrønt flertall 07.10.2009 - 16:49

Rødgrønne valgdagsmålinger gjør Davidsen optimistisk 14.09.2009 - 22:54

Borgerplikten utført 06.11.2009 - 13:34

Spente før valget 06.11.2009 - 13:34

– Amerikanerne kan lære mye av den norske valgkampen 06.11.2009 - 13:32

Blått flertall, men Stoltenberg statsminister 25.11.2009 - 22:31

Flertall i sikte 07.10.2009 - 16:54

– Blanke løgner fra Frp 14.09.2009 - 09:34

Valget handler om solidaritet eller økende klasseforskjeller 14.09.2009 - 07:26

Sammen mot outsourcing 06.11.2009 - 13:34

Griper fatt i dumpingkravene 25.11.2009 - 22:31

Siv Jensens danske paradis 11.09.2009 - 13:46

Kraftig nedgang i fattigdommen 25.11.2009 - 22:31

Halvparten får etterutdanning 06.11.2009 - 13:34

Ap vil opprettholde alle flyplassene 06.11.2009 - 13:32

Rødt vil være rødgrønn garantist 09.09.2009 - 12:46

Stemmesankere 06.11.2009 - 13:34

FrP fortsatt kritisk til ny AFP 11.09.2009 - 13:03

Valget gjelder jobben din 25.11.2009 - 22:31

Høyre kastrerer studieforbundene 09.09.2009 - 06:37

Frykter for trafikksikkerheten med FrP bak rattet 06.11.2009 - 13:32

Folk flest imot privatisering 06.11.2009 - 13:34

En kvart million nye jobber 06.11.2009 - 13:34

Røde kandidater i Trondheim 07.09.2009 - 15:21

Alle støtter idretten 25.11.2009 - 22:31

– Bruk stemmeretten! 06.11.2009 - 13:34

– Lærer valgkamp av Obama og Jens 06.11.2009 - 13:32

H og Ap fram 07.09.2009 - 08:33

Vil la NATO bruke norske soldater fritt 07.09.2009 - 14:16

Bortkastet å stemme Rødt? 07.09.2009 - 08:20

iPod nr. 2 til Bergen 06.11.2009 - 13:32

LO Stat på 4000 busser 06.11.2009 - 13:32

Vil ha LO-mann på Tinget 04.09.2009 - 10:12

– Bare ett regjeringsalternativ 04.09.2009 - 07:47

– Valget handler om samfunnsmodell 03.09.2009 - 18:36

Venstre: Vekk med nettolønn 03.09.2009 - 15:24

Stryking uten effekt 03.09.2009 - 11:08

I sirkel om asylbarna 06.11.2009 - 13:34

Tusener kan miste jobben 03.09.2009 - 07:25

Et vanskelig valg 07.10.2009 - 16:54

– Valget blir en folkeavstemning om velferdsstaten 03.09.2009 - 08:52

– Viktig å få folk til stemmeurnene 02.09.2009 - 10:59

Solid rødgrønt flertall i nord 02.09.2009 - 09:21

Frp har lovet 70 mrd. i lavere skatt 02.09.2009 - 09:46

Valgkamptid for "Turbo-Lund" 06.11.2009 - 13:32

– Høyre vil få de samme svarene fra YS 25.11.2009 - 22:31

– Utgiftsbombe fra Frp 06.11.2009 - 13:34

Jippi, vi har en vinner! 06.11.2009 - 13:32

Valgkamp-forbud hos Posten Norge 06.11.2009 - 13:32

Venstre på kollisjonskurs med LO 31.08.2009 - 10:02

Ulne svar på LO-krav 07.10.2009 - 16:54

Vil stramme opp Jens i sykehuspolitikken 06.11.2009 - 13:32

Rødt på vippen i ny måling 28.08.2009 - 08:11

Høyre-ordførere nekter å vrake kvalitetskommunen 27.08.2009 - 15:45

Jobbtrygghet avgjør partivalget 27.08.2009 - 09:30

Stemmer rødgrønt 06.11.2009 - 13:32

Mobiliserer for rødgrønn regjering 06.11.2009 - 13:34

Bensin drukner fattigdommen 06.11.2009 - 13:34

Rødgrønt flertall 26.08.2009 - 08:33

Milliondryss for skattelette? 25.11.2009 - 22:31

Skillelinjer i arbeidslivspolitikken 25.11.2009 - 22:31

Et mer anstendig arbeidsliv 25.11.2009 - 22:31

– Ingen dørmatte for Ap 25.08.2009 - 14:18

Klare forskjeller i jernbanepolitikken 06.11.2009 - 13:32

Etterlyser ny Sandman 06.11.2009 - 13:34

Folk vil ha offentlig vannkraft 06.11.2009 - 13:34

Valg mellom to ideologier 06.11.2009 - 13:34

Gir Frp en kald skulder 25.08.2009 - 07:41

Taper milliarder på skattekutt 25.08.2009 - 08:57

Likelønn - bare for offentlig ansatte? 25.11.2009 - 22:31

Skeptisk til SV-forslag om overtidsbetaling 06.11.2009 - 13:34

Hvem er fattig i Norge? 24.08.2009 - 14:05

– Kan få dramatiske konsekvenser 06.11.2009 - 13:34

Enige om å avvikle helseforetak 26.08.2009 - 15:13

Disse taper på Frp-styre 24.08.2009 - 08:58

Hvem skal ut? 25.11.2009 - 22:31

Stoler ikke på de borgelige 25.11.2009 - 22:31

Det store spleiselaget 06.11.2009 - 13:32

Garanterer sykehjemsplass 25.11.2009 - 22:31

Over halvparten støtter likelønnspott 06.11.2009 - 13:32

Valget avgjøres ikke på jobben 25.11.2009 - 22:31

Medienes partitester hjelper Frp 06.11.2009 - 13:34

Stemmer blått, tror på Jens 21.08.2009 - 10:23

Siv vil øke kvinnelønna 20.08.2009 - 22:31

– Milliardtap med Frp 21.08.2009 - 07:51

KONTAKT:

Besøk: Møllergata 39 (7. etasje)
Post: Postboks 231 Sentrum, 0103 Oslo
Telefon: 23 06 33 59/23 06 33 54
Faks: 23 06 11 11
E-post:Redaksjonen
Ansatte i FriFagbevegelse.no
Annonser:Steinar Grønbekk

REDAKSJONEN:

Ansvarlige redaktører:
Hanne S. K. Nielsen
Svein-Yngve Madssen
Redaksjonssekretær:
Einar Fjellvik

REDAKTØRANSVAR:

Frifagbevegelse.no er medlem av Fagpressen
og redigeres i tråd med
Redaktørplakaten
Vær Varsom-plakaten
Tekstreklame-plakaten
Formålsparagraf og etiske retningslinjer

UTGIVER:

Stiftelsen LO Media
Møllergata 39 (7. etasje),
Postboks 231 Sentrum, 0103 Oslo
Tlf.: 23 06 33 66
Daglig leder:
Tore Ryssdalsnes

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.