...
LITT SKUFFA: NTL-leiar John Leirvaag hadde håpa Skatteetaten sitt driftsbudsjett vart styrka. Foto: Anders Hauge-Eltvik

Bekymra for Skatteetaten

NTL-leiar John Leirvaag er nøgd med satsing på velferd, men litt skuffa over at Skatteetaten ikkje fekk meir til drift.

Anders Hauge-Eltvik
Anders Hauge-Eltvik Profil E-post
Publisert 06.10.2011 kl 12:45 Oppdatert 14.10.2011 kl 10:33

Tips en venn på e-post:

– Generelt vil eg seie at vi faktisk er i ein situasjon der vi kan halde fram med satsinga på velferd og fellesordningar i ei tid der landa rundt oss ikkje har moglegheit til det. I Skatteetaten styrkjar dei arbeidet mot svart økonomi, noko vi tykkjer er bra. Vi hadde håpa det ikkje berre skulle vere dette tiltaket. Problemet er at det er for lite midlar på driftssida, og den blir ikkje styrka i år heller. Dermed kan vi risikere at kvaliteten på det «vanlege» arbeidet blir dårlegare, og at skatteinngangen kan bli mindre og skatteberekninga kan bli ulik. Vi er litt skuffa over at dei ikkje tok det signalet frå oss, seier Leirvaag.

Som kommentar til NAV sitt budsjett, meiner Leirvaag at reduksjon i tiltaksbudsjettet er bekymringsverdig på bakgrunn av utviklinga i arbeidsmarknaden. Han varslar at dette er noko NTL kjem til å sjå nærare på.

– Når det gjeld Forsvaret er eg glad regjeringa følgjer opp langtidsplanen med midlar, kommenterer han.

Innan justissektoren ser Leirvaag fleire gode prosjekt, og han likar at dei vert sett i samanheng. Men utviklinga IKT-systema er han redd får for lite pengar.

– Dei kjem med ei løyving til IKT-systemet til straffesaksystema i Politiet, men vi er redde det ikkje er nok og at ein må ta midlar frå driftsbudsjettet. Det er sett av 80 millionar kroner, men etter det vi veit kostar det 450 millionar.

Arbeidstilsynet ser ut til å få nokre større budsjett knytt til ein del prosjekt. Dei rettar seg blant anna retta inn mot bemanningsføretak, noko Leirvaag tykkjer er riktig prioritering.

På forsiden nå


...

Vurderer å flagge ut –
1.400 jobber kan bli borte

– Frykten er stor for at vi skal bli arbeidsledige etter 9. september. Hvis Høyre kommer til makta står arbeidsplassene våre i fare, sier Ronny Øksnes, Sjømannsforbundets hovedtillitsvalgt i Color Line.

Eva Ler Nilsen er ansvarlig redaktør for HK-Nytt.

«Litt ditt» - eller litt Northug sitt?

Petter Northug eller egne ansatte? For Coop er valget åpenbart enkelt. Les mer

...

Coop-ansatte klare til streik

1.400 ansatte i kooperasjonen kan gå til streik fra onsdag hvis ikke LO Samfo blir enige om lønnsoppgjøret deres.

REDAKSJONEN:

Ansvarlige redaktører:
Hanne K. Nielsen
Svein-Yngve Madssen
Redaksjonssekretær:
Einar Fjellvik
Journalist:
Simen Aker Grimsrud

KONTAKT:

Besøk: Storgata 33 A (2. etg)
Post: Postboks 8964 Youngstorget, 0028 Oslo
Telefon: 23 06 83 60
E-post: Redaksjonen
Annonser: Redaksjonen

REDAKTØRANSVAR:

Frifagbevegelse.no er medlem av Fagpressen
og redigeres i tråd med
Redaktørplakaten
Vær Varsom-plakaten
Tekstreklame-plakaten
Formålsparagraf og etiske retningslinjer
FriFagbevegelse.no har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til

UTGIVER:

Stiftelsen LO Media
Storgata 33 A
Post: Postboks 8964 Youngstorget, 0028 Oslo
Tlf.: 23 06 83 60
Daglig leder: Tore Ryssdalsnes

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.