- I motsetning til i KS har Oslo kommune skjønt nødvendigheten av sentrale justeringer for å løfte kvinnelønna, sier Mari Sanden i Fagforbundet i Oslo etter at mekling i nær halvannet døgn på overtid, førte til enighet.
Fagforbundet Oslo er godt fornøyd med profilen og den økonomiske innretningen på det anbefalte forslaget til ny tariffavtale for Oslo kommune, som dermed unngår den streiken som rammer andre kommuner fra i dag.
- Det er meklet fram forbedringer av fellesbestemmelsene som slår positivt ut for likelønn. Sidestilling av skift og turnus skal være gjennomført til nyttår, og det er en viktig forbedring. Likelønn oppnås med en bred tilnærming til utfordringen, og krever løsninger i relasjon til arbeidslivet i sin helhet. Her har vi kommet et skritt videre, sier leder i Fagforbundet Oslo, Mari Sanden.
Det er gitt ett tillegg som gjelder fra 1. mai på minimum 6000 kr på tabellen, men fra lønnstrinn 54 maksimum 1,8%.
- Nå skal vi forberede oss så godt vi kan til forhandlinger om sentrale justeringer som skal sikre en likelønnsprofil, og lokale forhandlinger. Det er først når de lokale forhandlingene er avsluttet i høst, og vi kjenner helheten, at vi vet hvordan det endelige resultatet blir, sier Mari Sanden.
Det skal forhandles om 60 millioner i sentrale justeringer som skal sikre likelønn. Det er satt av 0,6%, tilsvarende 197 millioner som det skal forhandles om i lokale forhandlinger i høst, ifølge en pressmelding.
Det er skjedd forbedringer i forhold til:
Det er også meklet fram betydelige forbedringer i ulempetilleggene.
Det anbefalte meklingsforslaget går nå ut til uravstemning blant medlemmene.
Partene i bussoppgjøret er enige om å fortsette å mekle på overtid. Ifølge mekler Nils Dalseide var avstanden fortsatt for stor til å legge fram en skisse tidligere i kveld, men partene har nærmet seg hverandre. Les mer
Det ble ikke streik. Derimot ble det gjennomsnittlig lønnstillegg for bussjåførene på 21.000 kroner i år. Dermed når de 97 prosent av industriarbeiderlønn. Partene er også enige om å regulere mellomoppgjørene. Les mer
Bak døra hos Riksmekleren sitter partene fortsatt i mekling etter at fristen det var blitt enighet om gikk ut klokka 16 i dag. Dersom partene ikke kommer fram til en omforent løsning, er det busstreik fra mandag morgen. Les mer
– Hvis vi ikke får på plass en industrilønn i bussbransjen i dette oppgjøret, så får vi det aldri! Det mener bussjåførene i Trondheim som er mer streikeklare enn noen gang. Les mer