- Takket være en fantastisk innsats fra de streikende har vi nådd målsettingen om et sentralt likelønnsløft med en betydelig økning av minstelønnssatsene og et generelt tillegg på 2.1 prosent, minimum 7.100 kroner, sier Jan Davidsen som er leder i forhandlings-sammenslutningen LO Kommune.
- Med dette sikrer vi lavlønte og kvinnedominerte grupper i kommunene et lønnsoppgjør som er på linje med det de fikk i staten, sier Davidsen, i en pressemelding.
Davidsen ville gjerne hatt større forståelse for de spesielle utfordringene man har i kommunesektoren.
- Med sammensetningen av yrkesgruppene og den store andelen kvinner og lavlønte burde vi hatt en høyere økonomisk ramme enn i de andre oppgjørene. I stedet har vi måttet streike oss til det samme som andre tariffområder har fått gjennom forhandlinger eller mekling. Dette er ikke en situasjon vi kommer til å akseptere i framtiden, sier Davidsen.
- Den lokale potten er redusert og vi har fått en avsetning til kompetanseheving, sier Davidsen. Han er fornøyd med kompetansepotten som nå sikrer uttelling for spesial-, tilleggs- og videreutdanning.
- LO Kommune har i flere oppgjør krevd at arbeidstakerne skal få uttelling for kompetanseheving. Nå har vi fått på plass en kompetansepott og bestemmelser som skal sikre at dette gjennomføres etter lokale forhandlinger i den enkelte kommune, sier Davidsen. Han viser til at dette er et av tiltakene LO Kommune mener vil ha stor betydning for likelønn.
Helga Pedersen synes det fint at lokale Arbeiderpartilag diskuterer EUs vikarbyrådirektiv, men avviser at debatten kan få partiet til å snu i striden om direktivet skal bli norsk lov. Les mer
– Den øvre delen av krana har knekt slik at kurven falt ned. Det er Arbeidstilsynets foreløpige forklaring på gårsdagens ulykke ved Kværner Verdal der tre arbeidere ble alvorlig skadd. Les mer
Under onsdagens vitneforklaringer i Okpe-saken ble det avdekket mange eksempler på trakassering i DHL. Les mer
Fra vi møtes i stortingskantina til intervjuet blir publisert har forholdene snudd seg opp-ned. Les mer