.
.
.
* Arbeidslivets storebror
* Milliarder på kistebunnen
* LOs glemte kunstskatter
* Storstreiker gjennom tidene
* Miniportretter av samtlige LO-ledere
* LO-quiz
| Publisert 18.02.2006 kl 21:48 Oppdatert 22.01.2010 kl 15:14 |
Betegnelse på forskjellen mellom gjennomsnittsinntekten i et kalenderår og lønnsnivået ved slutten av året. Det forteller dermed hvor stor årslønnsveksten fra ett år til det neste vil bli hvis det ikke gis lønnstillegg i det siste året.
Ved lønnsoppgjørene er lønnsoverhenget en av komponentene som inngår i den økonomiske rammen for lønnsoppgjøret.
Hvis alle lønnstillegg ble gitt med virkning fra 1. januar, ville lønnsoverhenget per definisjon være null og det ville være unødvendig å beregne det. Siden lønnstillegg gis på ulike tidspunkter, er det nødvendig å beregne lønnsoverheng og årslønnsvekst for å kunne sammenlikne lønnsutviklingen for ulike lønnstakergrupper fra ett år til det neste.
Størrelsen på overhenget kan variere betydelig, både fra bransje til bransje og fra år til år. Lønnstillegg som gis sent i året, fører til større overheng til neste år enn tilsvarende tillegg som gis tidlig i året.
«Vi (?) er prinsipielt imot enhver pålagt og ufrivillig avtale. Basert på dette stiller vi oss totalt avvisende til deres henvendelse», svarte Gjøvik-firma på krav om tariffavtale. Nå trappes presset opp. Les mer
Det er dommen kommunalt ansatte barnevernere feller over det statlige barnevernet, Bufetat. 7 av 10 sier de blir overprøvd av statens barnevernere. Les mer
Staten må styrke samarbeidet med arbeidstakerorganisasjonene om IA-avtalen, fastslår seniorrådgiver i FAD. NSB-direktør etterlyser større engasjement fra de tillitsvalgte. LO Stats landskonferanse
Streiken blant 1,3 millioner offentlig ansatte har splintret den nasjonale enheten fotball-VM skapte i Sør-Afrika og svekket den statsbærende alliansen mellom ANC, fagbevegelsen og kommunistpartiet. Les mer
I dag starter de offisielle forhandlingene mellom Israel og palestinerne i Washington DC. Men selv om det er fredsprisvinnner og president Barack Obama som er vert, er det få som tror at partene vil lykkes med en ny fredsavtale.
Lederen i den finske landsorganisasjonen, Lauri Lyly, kom i helgen med et uvanlig utspill. Han vil kutte antall kommuner fra over 400 til under 100. Les mer
Sier opp alle ansatte ved ventemottaket i Lier 03.09.2010 kl 08:22
LO skeptisk til røykeforbud 02.09.2010 kl 07:57
Litt lysere framtidsutsikter 01.09.2010 kl 14:49
Anker ikke likelønnssak 01.09.2010 kl 14:22
Solidaritetsmarkering 01.09.2010 kl 10:26
Satsar på 50.000 i NTL 01.09.2010 kl 11:43
1 av 10 uten jobb i Euro-landene 31.08.2010 kl 14:23
Storstreik kan bli avsluttet 31.08.2010 kl 13:53
Jonas Gahr Støre vil undersøke om han har oppgitt for lav verdi på de afghanske teppene han har fått i gave.
Problem transforming sheet: jar:file:/var/jetty/componada/Jetty_0_0_0_0_9002_componada.webapp.war__componada.webapp__.bdff6g/webapp/WEB-INF/lib/templator-jar-1.6.jar!/xslt/component_xhtml2html.xsl root cause: org.xml.sax.SAXParseException: The entity name must immediately follow the '&' in the entity reference.
Siste kommentarer