Statens oljeselskap har håvet inn 56 milliarder kroner til statskassa i år

Selskapet Petoro, som forvalter statens direkteeide andeler i olje- og gass, bidro med 56 milliarder kroner til statskassen i første halvår.

Illustrasjonsfoto.
Illustrasjonsfoto.
Publisert

JOBB

Fakta om Petoros resultat i første halvår

Nøkkeltall fra Petoros resultat for første halvår 2018 (tall for 2017 i parentes):

• Driftsinntekter: 79,3 milliarder kroner (77,5 milliarder kroner)

• Driftsresultat: 51,0 milliarder kroner (49,6 milliarder kroner)

• Netto kontantstrøm: 56,0 milliarder kroner (49,2 milliarder kroner)

Fakta om Petoro

• Statlig aksjeselskap som forvalter statens direkte eide andeler i norsk olje- og gassvirksomhet (SDØE).

• Som forvalter av SDØE, er Petoro rettighetshaver til om lag en tredel av de norske olje- og gassreservene, samt til den største eierandelen av transportsystemet på norsk sokkel.

• Opprettet i 2001, da Statoil ble privatisert

• Navnet er sammensatt av petroleum og oro («gull» på spansk).

• Ifølge en verdivurdering Rystad Energy gjorde på oppdrag for Olje- og energidepartementet, var Petoros portefølje verdsatt til 1.093 milliarder kroner ved årsskiftet 2017/2018.

• I første halvår av 2018 bidro selskapet med 56 milliarder kroner til statskassen.

Kilder: Petoro, Store norske leksikon

Selskapets kvartalsresultat for andre kvartal, viser at driftsinntektene har økt fra i fjor. I løpet av første halvår har selskapet omsatt for 79,3 milliarder kroner, mot 77,5 milliarder kroner i fjor.

Det gir en netto kontantstrøm på 56 milliarder kroner, som altså går rett inn statskassen. Dette er en økning på 14 prosent fra samme periode i fjor.

• Industri Energi og Safe er rykende uenige om pensjon. Her er grunnen

Selskapet omtaler Troll-lisensen, som staten eier 56 prosent av, som «juvelen» i porteføljen.

– Videreutviklingsprosjektet på Troll vil gi om lag 500 milliarder norske kroner i kontantstrøm kun fra Petoros andel. Gjennom dette prosjektet vil Troll fortsette å være juvelen i Petoros portefølje og viser at mulighetsrommet åpner seg når evnen til å bruke ny teknologi og nye verktøy er til stede, sier administrerende direktør Grethe Moen i Petoro.

Petoro AS forvalter statens direkte eide andeler i norsk olje- og gassvirksomhet (SDØE). Selskapet er rettighetshaver til om lag en tredel av de norske olje- og gassreservene, samt til den største eierandelen av transportsystemet på norsk sokkel.

Rystad Energy gjennomførte nylig en vurdering av SDØE-porteføljen som viste at verdien har økt fra 810 milliarder kroner til 1093 milliarder de siste to årene.

• Staten har tent 3,3 milliardar på desse selskapa dei siste fem åra. Likevel vil regjeringa selje

Powered by Labrador CMS