Flere saker
Dette er en sak fra
LO Aktuelt
Vi skriver for tillitsvalgte i alle LO-forbund.
Les mer fra oss
Forlagene stiller knallharde krav om prisreduksjon. Dermed må Aller Trykk budsjettere med 22 millioner i underskudd i 2015 og arbeidsplasser står i fare.
Norske magasintrykkerier møter knallharde krav om prisreduksjon fra forlagene, med Se og Hør i spissen. Etter at Aktietrykkeriet nylig avviklet trykkeriet sitt på Fetsund er det bare to norske trykkerier igjen for magasiner. Ett av dem sliter tungt økonomisk.
I 2015 har Aller Trykk budsjettert med et underskudd på 22 millioner kroner. Drastiske tiltak må til, hvis ikke ryker også dette trykkeriet. Likevel er Aller Grafiske klubb optimistiske.
– De ansatte er innstilt på grove endringer i drift og bemanning på alle plan. Og vi håper forlagene snart ser nytteverdien av å ha et trykkeri i Norge. Men at dette ikke vil påvirke antall årsverk i bedriften kan jeg ikke love, sier leder Øyvind Christensen.
Aller har nylig investert 25 millioner i en limfreslinje, dette kan være redningen.
– Enn så lenge er vi optimistiske, men konkurransen fra utlandet er hard. Det gjelder å kunne tilby det forlagene vil ha. At vi har investert er jo et betryggende tegn, men trykkeriansatte går en spennende tid i møte, sier Christensen.
Det er først og fremst konkurransen fra utlandet som presser prisene i Norge. Trykkeriene i Norge har prøvd å tilpasse seg markedet i fire-fem år nå, ifølge administrerende direktør hos Aller Trykk, Trond Bøe.
– I utlandet har de storskala produksjon med fem til ti og kanskje femten trykkmaskiner. Hos oss har vi to. Det er hardt, men vi må bare kjempe videre, og finne riktig pris både for oss og kundene, sier Bøe.
Nylig gikk trykkeriet hos Aktietrykkeriet inn. Maskinparken legges ut for salg, bygget selges eller leies bort, men selskapet skal leve videre av å formidle trykksaker videre til andre trykkerier i Norge og utlandet. De går fra 47 ansatte til 13. Fra desember er de 11, og skal ned til sju. Til slutt vil de ende opp med mellom fem og sju medarbeidere.
Trykkeribransjen er under hardt press og antall jobber reduseres stadig. Ifølge et Fafo-notat tror trykkeriene selv at det vil være færre trykkerier i Norge om fem til ti år.
Hovedårsaken til at trykkeribransjen sliter, er at det blir stadig færre aviser og magasiner å trykke. Siden 2000 har det samlede avisopplaget i Norge gått ned med 28 prosent.
Trykkeriene har et skjebnefellesskap med utviklingen av papirprodukter. Når forlagene ikke prioriterer papirproduktet, blir det vanskelig også for aviser og magasiner utenfor konsernene å ivareta sine behov.
Schibsted skal snart avgjøre om ett eller flere av konsernets trykkerier skal stenges. Amedia har allerede lagt ned trykkeriet sitt på Borgeskogen i Vestfold. Der mistet 77 ansatte jobben.