2,5 milliarder til Sudan
Den norske regjeringen gir 2,5 milliarder kroner over de neste fire årene for å styrke fredsarbeidet i Sudan.
JOBB
Utviklingsminister Erik Solheim (SV) tjuvstartet giverrunden i sin åpningstale under den internasjonale giverkonferansen for Sudan i Oslo tirsdag. Norge kommer til å gi rundt 600 millioner kroner hvert år fram til og med 2011 for å bidra til en vellykket gjennomføring av fredsavtalen i Sudan.
– Giverrunden begynner egentlig ikke før i morgen, men jeg kan allerede nå si at den norske regjeringen kommer til å gi ytterligere 500 millioner dollar over de neste fire årene, sa Solheim og høstet applaus fra salen.
Sør-Sudans president og landets første visepresident, Salva Kiir, måtte avlyste sin deltakelse på konferansen på grunn av flystyrten i Sør-Sudan fredag, der blant andre forsvarsministeren og andre politikere mistet livet. Solheim ba om en stund i stillhet til minne om de døde da han holdt sin tale.
– Fred i Sudan er også avgjørende for nabolandene til Sudan og for den regionale stabiliteten. Hvis freden blir brutt, vil det påvirke hele regionen, sa Solheim til NTB etter åpningstalen.
– Politisk vilje avgjørende
Solheim poengterte at penger ikke er det avgjørende for å oppnå en varig fred i Sudan, men at donasjoner fra verdenssamfunnet til bygging av veier, skoler og helsevesen vil vise folket i Sudan at fred lønner seg.
– Dette arbeidet tar tid, og det koster penger. Det er nesten ingen grenser for hvor mye penger man kan bruke her, sa han.
Den 20 år lange borgerkrigen mellom Nord- og Sør-Sudan er en av de blodigste i afrikansk historie. Fredsavtalen mellom regjeringshæren og opprørerne i Sør-Sudan ble undertegnet i januar 2005, men veien videre har ikke vært uproblematisk selv om det er gjort enkelte framskritt, blant annet innen institusjonsbygging og maktdeling mellom partene.
– Det avgjørende er at de to partene i konflikten, National Congress Party og SPLA, viser politisk vilje til å bygge en varig fred, blant annet ved å videre maktdelingen i den nasjonale samlingsregjeringen, sa Solheim til NTB.
Milliarder i bistand
Etter donorkonferansen i 2005 har Norge gitt betydelig økonomisk bistand, i overkant av 2 milliarder kroner, 400 millioner kroner mer enn lovet, ifølge Utenriksdepartementet. Det har medført at landet er den største mottakeren av norsk bistand de siste årene. Fra UD-hold utelukkes det ikke at bistanden også i årene som kommer kan overstige beløpet som ble lovet tirsdag, hvis det oppstår akutte humanitære behov.
Store deler av pengene som er gitt de siste årene har gått til å dekke humanitære behov i Darfur i Sør-Sudan. Solheim vedgikk at Darfur-konflikten har innebåret tilbakeslag for fredsarbeidet, men understrekte at denne konflikten ikke må få overskygge fredsarbeidet for hele Sudan.
– Det er viktig for min regjering at Darfur-konflikten ikke totalt får overskygge fredsavtalen. Hvis det skjer, vil alt annet bli veldig, veldig skadelidende, sa han. (ANB-NTB)