Bekymret for Åslaug

Mamma er bekymret for Åslaugs helse.

Publisert Sist oppdatert

JOBB

– Av hensyn til helsa er det riktig av henne å trekke seg, sier Berthe Haga, mor til Åslaug Haga, olje- og energiministeren som kunngjorde at hun trekker seg torsdag.

– Vi har vært og er redde for helsa hennes. Helsa er det viktigste, og Åslaug har kjørt et enormt tøft løp i mange år. Det har gått på helsa løs, sier Berthe Marie Haga når Romerikes Blad treffer henne hjemme i Høieveien på Årnes.

Nyheten om at hennes yngste datter trekker seg som statsråd og leder av Senterpartiet er fortsatt fersk, men Berthe Haga ble informert dagen i forveien.

Ikke overrasket

– «Nå blir du forskrekket. Avgjørelsen er tatt», sa hun til meg på telefonen.

Men Berthe ble ikke forskrekket.

– Jeg skjønte at det gikk denne veien, man orker ikke å stå et sånt løp. Hadde hun bare fått gjøre jobben sin, så hadde det vel gått, men ikke når man får alt det andre oppå. Og det er ene og alene dette andre pressen har vært opptatt av i lengre tid nå.

Åslaug Haga begrunner sin avgjørelse med hensynet til sin egen helse, og mamma Berthe synes det er svært klokt av henne å sette helsa i fremste rekke. På en hastig innkalt pressekonferanse torsdag framholdt Haga at beslutningen om å trekke seg ikke er en politisk erklæring eller et angrep på pressen, opposisjonen eller andre. Det er hennes helse som ikke tåler dette livet lenger.

Små saker

Berthe Haga betegner forholdene som er avdekket i mediene som utrolig små saker, selv om hun forstår at det stilles strengere krav til statsråder og toppolitikere enn mannen i gata.

– Åslaug har hatt en todeling på hjemmebane. Mannen har tatt hånd om de sakene som er omtalt, men politikerne skal jo ha ansvar for alt. Og jeg ønsker ikke å legge skylden på Bård, han er en fantastisk støtte for Åslaug.

Berthe Marie Haga har en stund vært spørrende til utfallet av saken, sett på bakgrunn av datterens helsesituasjon.

– Det er viktig for henne å gjenvinne helsa. Hun har fortsatt ikke fylt 50 år og har hele tiden hatt planer om en yrkesvei utenom politikken på et eller annet tidspunkt. Da er det vesentlig å ha helsa i behold den dagen hun skal ut i annen jobb.

– Ser du fram til å se mer til Åslaug nå?

– Det gjør jeg. Men samtidig må jeg få si at hun tross sin krevende jobb hele tiden har vært flink til å stille opp i mange sammenhenger. Hun har strukket til på så mange fronter, sier Berthe Marie Haga. (ANB)

Powered by Labrador CMS