Bøndene mer optimistiske

Antallet som venter positiv økonomisk utvikling for gårdsbruket er tredoblet på to år.

JOBB

– Det er et helt klart stemningsskifte i norsk landbruk, sier fungerende direktør Egil Petter Stræte i Norsk senter for bygdeforskning til Nationen.

Bygdeforsknings undersøkelse «Trender i norsk landbruk 2008» viser at 36,3 prosent forventer at økonomien på gårdsbruket endrer seg i positiv retning de neste fem årene. Det er tre ganger flere enn i 2006, da 13,2 prosent erklærte seg som optimister.

Samtidig har andelen «pessimister» sunket fra 56,1 prosent til 22,7 prosent i den samme perioden, en reduksjon på 33,4 prosentpoeng.

– Det er ikke uventet at bøndenes forventninger øker. Men at endringen skulle være så dramatisk som dette, hadde vi ikke trodd, sier Stræte.

Han mener stemningsskiftet i stor grad skyldes den internasjonale situasjonen med knapphet på matvarer og økende priser på mat.

– Dette gjenspeiles i undersøkelsen, der mer enn ni av ti bønder mener prisene på jordbruksprodukter må få en kraftig økning i årets jordbruksforhandlinger, sier Stræte. (ANB-NTB)

Powered by Labrador CMS