Børster støv av regnskap

Siv Jensen vil føre et nasjonalt «innvandringsregnskap» dersom Frp får regjeringsmakt.

JOBB

Hun får ikke støtte fra potensielle regjeringspartnere.

Frp-lederen vil ha en oversikt over hvor mye innvandrere koster den norske staten, skriver Dagsavisen.

– Altfor mange innvandrere ankommer Norge og havner rett i trygdefella, sier Jensen, som mener rapporter fra Statistisk sentralbyrå og det regjeringsoppnevnte Brochmann-utvalget viser at norsk innvandringspolitikk ikke er bærekraftig.

Frp-lederen gleder seg over at mange innvandrere jobber, men mener altfor mange ikke bidrar til å skape verdi i det norske samfunnet.

– Jeg mener vi må konsentrere oss mer om de som ikke kommer i jobb eller utdanning, men mottar penger fra Nav, sier hun.

– Les også: Vi blir bare fler og fler...

Hun håper på støtte fra andre borgerlige partier ved et eventuelt regjeringsskifte. Men både Kristelig Folkeparti og Venstre avviser forslaget.

– Siv Jensen setter en merkelapp på innvandrere. Hun mistenkeliggjør og stigmatiserer en gruppe. Vi er helt uenig i dette, sier nestleder Dagrun Eriksen i KrF.

Høyres nestleder Jan Tore Sanner vil ikke kommentere saken overfor Dagsavisen. Første gang Frp lanserte ideen om innvandringsregnskap var under byrådsforhandlingene med Høyre i Oslo i 1996, men etter en lang politisk dragkamp ble planen nedstemt. (ANB-NTB)

Powered by Labrador CMS