Et samfunn i uføre

I 2004 registrert Aetat 53 000 nye yrkeshemmede mennesker, en økning på 35 prosent fra 2003. Hele 2,5 prosent av alle kvinner i aldersgruppen 30-39 år er nå yrkeshemmede. Mange av dem kommer fra hotell- og restaurantbransjen, renhold og industrien.

JOBB

Det er ingen enkle årsaker eller løsninger på den enorme utfordringen de mange yrkeshemmede og 315 000 uføretrygdete representerer. I en aldrende befolkning er det riktig nok naturlig at antallet på uføretrygd øker. Det som verken er naturlig eller akseptabelt er at de uføretrygdete blir stadig yngre. Er du mellom 30 og 40 år har du i dag tre ganger så stor sannsynlighet for å bli uføretrygdet som i 1980.

Slik tall krever dyptgående analyser og debatter. Hva har skjedd med arbeidslivet de siste 25 årene? Er arbeidslinja realistisk og virkelig ønskelig? Må vi i større grad vektlegge andre verdier enn arbeid? Hvorfor tenker vi ikke forebygging og tar konsekvensen av åpenbare sammenhenger mellom oppvekst og yrkeskarriere? Og mange yrkeshemmede og uføretrygdete har et lavere utdanningsnivå enn gjennomsnittet for befolkningen. Uten dyptgående strukturelle samfunnsendringer vil vi ikke komme ut av uføret.

Powered by Labrador CMS