Får ikke støtte fra eget ungdomsparti

Sosialistisk Ungdom vil ikke støtte moderpartiet i kampen mot lagring av gruveavfall i norske fjorder.

JOBB

Ungdomsorganisasjonen har et helt annet syn på sjødeponier.

– Vi tror gruvenæringen kan bli et industrieventyr, sier SU–leder Andreas Halse til Nationen.

SV kjemper hardt mot sine rødgrønne regjeringspartnere Sp og Ap for å unngå at gruveindustrien får tillatelse til å lagre avfall i norske fjorder. SV ønsker ikke å innvilge gruveindustrien et eneste sjødeponi før man har fått mer kunnskap om miljøkonsekvensene.

– Les også: Opptur for SV

Men partiet kan ikke forvente særlig drahjelp fra sin ungdomsorganisasjon. SU vedtok nemlig for halvannen uke side å åpne for fjorddeponier med gruveavfall, selv om de støtter moderpartiet når det gjelder å gå mot et slikt deponi i Førdefjorden.

– Prinsipielt er vi ikke imot sjødeponi. Vi må tillate industrien å bruke tilgjengelige ressurser, mener Halse.

SVs næringspolitiske talsperson Alf Holmelid sier SV har valgt en tydeligere linje enn sitt ungdomsparti.

– SU legger vekt på kunnskap og forskning. Det er jeg enig i. Men SV er tydeligere på at vi i dag ikke har nok kunnskap til å tillate nye sjødeponier, sier han til Nationen. (ANB–NTB)

Powered by Labrador CMS