Statsbudsjettet
For Jarle (64) kom postkuttet som et sjokk
17. mars utelukket daværende samferdselsminister kutt i postleveringen. 7. oktober kom likevel kuttet.
I 48 år har Jarle Eide (64) jobbet i Posten. Da han begynte, var han 16 år. Nå kan det bli stopp.
Da regjeringen la fram sitt forslag til statsbudsjett 7. oktober ble det klart at Posten skal gå ned fra to og en halv dag levering i løpet av to uker, til en dag levering hver uke. Fagforbundet mener 2000 arbeidsplasser må bort på kort varsel.
Dette står i kontrast til uttalelsen fra daværende samferdselsminister, Jon-Ivar Nygård, 17. mars i år. Han ville utsette å legge fram en ny postlov.
– Regjeringen vil effektivisere posttjenesten, men uten å kutte i leveringen, uttalte Nygård til FriFagbevegelse.
Nå frykter Posten-ansatte at de gå glipp av ekstrapensjonen og store summer.
– Helt vilt at det er en Ap-regjering
Jarle Eide er hovedtillitsvalgt for Fagforbundet Post Vestlandet, og har vært det i 20 år. Det er ikke første gang han opplever nedskjæring. Den første kom på 90-tallet.
Men ingen kan sidestilles med denne.
– Det har vært tøffe tak før, men det har alltid vært en god dialog med Posten og med staten som eier, sier Jarle Eide til FriFagbevegelse, og fortsetter:
– Når det ble lagt fram denne gangen, er det helt vilt at det er en Ap-regjering som legger det fram på denne måten. Det er snakk om 2000 arbeidsplasser som skal legges ned fra 1. juli.
Etter 48 år i Posten kan kolleger av ham som er postbud, med 20–30 års ansiennitet, miste AFP og tape store pengebeløp.
Umulig å bygge opp igjen
Fagforbundet jobber for å få innført en kompenserende dørterskeltjeneste. Det er blant annet snakk om en beredskap som er viktig for samfunnet.
Det ser man blant annet verdien av i Ukraina. Det er snakk om et velfungerende postnett som blant annet kan frakte medisin, mat og pakker.
– Bygger du ned dette nettet, er det borte og nærmest umulig å bygge opp igjen. Nå må regjeringen ta muligheten til å innføre en dørterskeltjeneste med en prøveperiode på tre år, mener Eide.
Posten er eid av staten. Men dialogen med Posten har alltid vært god, ifølge Eide.
– Det er nesten som å dra ned en gardin. Det virker som det bare kjøres på. Posten med det nett det har, jo lenger ut i distriktene du kommer jo dårligere og dyrere blir det. Det er en risiko man må ta innover seg, mener Eide.
Han var delegat på regionkonferansen til LO Vestlandet, hvor det ble vedtatt en uttalelse om Posten. Der heter det at LO Vestland ikke vil akseptere forslaget fra regjeringen om å fjerne 2000 årsverk.
– Gi Posten nye oppgaver, som samfunnet trenger i en ny tid, heter det videre.
Statens utgifter femdoblet
Statssekretær i Justis- og beredskapsdepartementet, Marte Ingul (Ap), gjestet også konferansen for å snakke om cybersikkerhet.
Hun viste til Samferdselsdepartementet som har ansvaret for saken, men forklarte regjeringens begrunnelse med at brevmengden har falt i mange år.
– Posten har en viktig oppgave i samfunnet, og det vil de ha framover også. Men statens utgifter er nær femdoblet på ti år, til over 2 milliarder kroner.
Ifølge Ingul får en vanlig husstand i dag rundt ett brev i uken, og viser til forslaget om at brev som hovedregel skal bli levert til postkassen en dag i uken.
– Dette er fellesskapets penger, og de må brukes der de gjør mest nytte. Derfor foreslår regjeringen at brev fortsatt skal komme fram til alle, i hele landet, og vi skal ha et godt og likeverdig posttilbud.
Brev som haster kan komme like raskt fram som i dag, mot en høyere porto som avsenderen betaler, forklarer Ingul. Og de som vil, kan hente brevene sine på et hentepunkt fem dager i uken.
– Viktig at ansatte følges godt opp
Statssekretær Ingul understreker at de foreslåtte endringene er i tråd med Postutvalgets anbefalinger som har vært kjent siden desember 2024.
– I alle endringsprosesser er det viktig for regjeringen at de ansatte følges godt opp. Derfor har samferdselsministeren også vært helt tydelig på at hun forventer at Posten finner gode løsninger for de ansatte og involverer dem aktivt.
Ingul understreker at det er Regjeringens forslag som er lagt fram, men at det er Stortinget som vedtar budsjettet.
Hun viser til Samferdselsdepartementet for ytterligere kommentarer om postkuttet.