For sent rentekutt kan føre til kutt i antall ansatte

Publisert Sist oppdatert

JOBB

Sammenlignet med samme tid i fjor har pensjonskassa fått 73 prosent færre søknader om boliglån. Årsaken er åpenbar: Med en rente på 5,5 prosent ligger fordelsrenta et godt stykke over vanlig markedsrente. Derfor tar finansminister Per-Kristian Foss sjansen på at Stortinget senere i høst godtar nedsettelsen og kutter normrenten med 1,5 prosentpoeng fra 1. september. Kutt i normrenten til 3,5 prosent gir lånerente på 4 prosent i Statens Pensjonskasse. Denne renten følger normrenten, med et påslag på 0,5 prosentpoeng. Kutt i normrenten betyr også at alle med billige lån hos arbeidsgiver nå må betale mindre i fordelsbeskatning.

For sent og for lite

- Dette kuttet kommer for sent og er for lite. Rentene på boliglån i Statens pensjonskasse er nå på nivå med markedet ellers. Kuttet skulle ha vært på 1,5 til 2 prosent til, sier LO Stats leder, Morten Øye og betegner helgens kutt som et dårlig skjult valgkamputspill. - Det er ikke tilstrekkelig. Tall vi har hentet inn viser at denne renta har ligget rundt to prosent under markedsrenta - helt til den nåværende regjeringen overtok. De har verken vist evne eller vilje til å opprettholde det rentenivået som har vært en medvirkende årsak til at staten rekrutterer og beholder sine ansatte, sier Øye.

Raskere justering

Per Kristian Foss varsler også raskere justering ved større renteendringer. Regjeringen vil legge frem forslag til nytt opplegg for normrenteregulering i statsbudsjettet for neste år. - Dette nye opplegget vil vi se flere detaljer på før vi konkluderer med noe, men det må være en forutsetning at den renterabatten som Staten Pensjonskasse tradisjonelt har hatt, må opprettholdes. Da snakker vi om en rabatt på 1,5 til 2 prosent, sier Øye.

Ingen oppsigelser!

Øye mener også at planene om å kutte antall ansatte i pensjonskassa med inntil 28 personer må legges vekk. - Denne situasjonen er skapt på grunn av sommel fra regjeringen. Det skal ikke de ansatte i Statens Pensjonskasse måtte lide for, sier Øye.

Powered by Labrador CMS