Forventer raske kutt i bankene
Finansminister Kristin Halvorsen (SV) forventer at bankene nå er raske med å sette ned renten.
JOBB
– Det er veldig viktig at bankene nå er raske med å følge opp. Til sjuende og sist er det jo det som står på brevet fra banken som teller for enkelthusholdningene, sier Halvorsen, etter at Norges Bank onsdag satt ned rentene med 1,75 prosentpoeng til 3 prosent.
Ifølge finansministeren betyr rentekuttene på til sammen 2.45 prosentpoeng som er gjort i høst, at de med 1 million i lån vil få 20.000 kroner mindre i utgifter i året.
Ut mot opposisjonen
På en pressekonferanse etter møtet i regjeringens kontaktutvalg onsdag nyttet Halvorsen anledningen til å komme med et kraftig utfall mot opposisjonen.
– Vi har fått mange dårlige råd underveis. Høyre har gitt oss dårlige råd hele tiden. Så langt har vi hatt rett. Vår plan har virket, sa en offensiv finansminister.
Hun mener at det i dagens situasjon ikke er noe annet enkelttiltak regjeringen kunne ha gjennomført som har så stor betydning for enkelthusholdninger og for bedrifter.
Samtidig peker Halvorsen på at mer må gjøres.
– Vi vet av vi må gjøre mer. 2009 blir enda et krevende år. Denne krisen går ikke over. Den kommer til å vare både ett og to år til, sa Halvorsen.
Alvorlig
Norges Banks rentereduksjon er noe større enn markedsaktørene forventet.
– Det er en indikasjon på at Norges Bank ser på situasjonen som alvorlig. Samtidig viser dette også at sentralbanken er rede til å fatte de vedtak som den mener er nødvendig for å møte de utfordringene vi står overfor, sier Halvorsen.
Norges Banks hovedstyre mener at renten bør komme ned mot 2 prosent fram mot sommeren, dersom det ikke skjer ytterligere forverringer. Dette er en vurdering finansministeren er enig i.
(ANB-NTB)