Full kollisjon i bussbransjen

Uenigheten om tariffavtalen i bussbransjen kom opp som siste avstemning på LO-kongressen, og Transportarbeiderforbundet led et nederlag.

Publisert Sist oppdatert

JOBB

Det er Transportarbeiderforbundet som eier tariffavtalen for bussbransjen, men bussjåførene organisert i Jernbaneforbundet og Fagforbundet og YS-forbundet YTF, jobber på avtalen. Transportarbeiderforbundet eier tariffavtalen med NHO. Fagforbundet og Jernbaneforbundet har i praksis en identisk overenskomst i Spekter-området

De tre LO-forbundene, pluss YS-forbundet YTF forhandler sammen og har felles avstemning på avtalene.

Jernbaneforbundet og Fagforbundet har lenge arbeidet for å bli parter i denne avtalen, men Transportarbeiderforbundet har sagt nei.

De to forbundene har derfor brakt denne saken inn for kongressen. Og de fikk medhold i kongressen på at det skal nedsettes et utvalg for å se om det er mulig å få en felles overenskomst. Ifølge Jernbaneforbundet og Fagforbundet fører situasjonen til at det er en evig kamp om medlemmer i bransjen mellom de ulike LO-forbundene.

Jernbaneforbundet og Fagforbundet fikk støtte av flertallet i kongressen til tross for at 1.nestleder Tor-Arne Solbakken advarte mot å ta opp slike saker på kongressen.

Utvalget skal legge fram en innstilling for LOs sekretariat til godkjenning i god tid før hovedoppgjøret i 2014.

Powered by Labrador CMS