Heltene fra 9/11 sliter
Mange av de 50 000 redningsfolkene som gjorde en helteinnsats 11. september 2001 i New York er rammet av sykdom.
JOBB
Det er særlig brannfolkene som er utsatt etter at de evakuerte mellom 20 000 og 30 000 mennesker fra World Trade Center midt i et brennende inferno og skadelige røykgasser.
Forhøyet kreftrisiko
Brannetatens ansatte som var på åstedet for terrorhandlingene i New York er fulgt opp med hyppige helseundersøkelser etterpå. Ifølge en undersøkelse som er omtalt i den medisinske tidskriftet Lancet har brannfolk en 19 prosent høyere kreftrisiko, skriver The Guardian Weekly.
Krefttypene varierer, men de vanligste er hudkreft, prostatakreft, kreft i skjoldbruskkjertelen og lymfekreft. Det er en sammenheng mellom disse krefttypene og de sterkt forurensede og til dels giftige stoffene som klorfenyl og dioksin i røykgassene og i støvet som la seg etter at World Trade Center falt sammen.
Mange rammet
Ikke bare brannfolk er blitt fulgt opp, også politiet, kommunalt ansatte, bygningsarbeidere og mennesker som bor i nabolaget har fått helsen sjekket regelmessig. Av alle de 50 000 rednings- og ryddemannskapene som strømmet til på selve dagen og senere ryddet opp på plassen i mange måneder der tvillingtårnene kollapset, er mange rammet av sykdom. Det handler om både fysiske og psykiske sykdommer, konstaterer en annen undersøkelse som er omtalt i Lancet.
42 prosent av alle disse har pusteproblemer. Etter den skjebnesvangre datoen har nesten tre av ti hatt en depresjon, en betydelig høyere andel enn i den øvrige befolkningen. 32 prosent har opplevd en posttraumatisk stressreaksjon. To av ti har panikkfølelser. Mange i den undersøkte gruppen er rammet av flere ulike sykdommer.