I spill igjen

Ifølge Aftenposten ønsker den irske avismagnaten David Montgomerys norske selskap å overta Opplysningen 1881.

Publisert Sist oppdatert

JOBB

Tross intens motstand fra de ansatte ble Opplysningen 1881 i 2005 skilt ut fra Telenor. Tidligere i år ble Opplysningen fusjonert med Carrot Communications, der finansmannen Christen Sveaas og hans Kistefos er blant eierne.

Nå hevder Aftenspoten å ha tilgang til dokumenter som viser at David Montgomerys norske selskap, Edda Media, ønsker å kjøpe opp selskapet for å styrke sin posisjon på nettet og i elektroniske medier i Norge. Ifølge Aftenposten ble saken diskutert på styremøtet i Edda media denne uka. I første omgang skal det være mest aktuelt å kjøpe opp datterselskapet 1881.no.

Trenger ro

– Vi er redde for å komme i spill. Vi var jo sterkt skeptiske til at Opplysningen ble løsrevet fra Telenor. Nå trenger de ansatte ro. Det er første gang jeg hører om dette, sier Hjørdis Henriksen. Hun sitter i styret for de ansatte, og jobber i El- & IT-forbundet.

God butikk

Opplysningen 1881 går svært godt økonomisk, ifølge Rune Rinnan, som sitter i styret for selskapet. Til Aftenpostne sier han at Opplysningen 1881 i år vil få et driftsresultat på over 130 millioner. Neste år mener Rinnan at omsetningen vil passere milliarden.

– Det er naturlig at Opplysningen søker en strategisk partner på lang sikt for å forsterke sin posisjon i markedet ytterligere. Ingen av de store aksjonærene kan kalles industrielle eiere. På sikt er det naturlig at Opplysningen får nye og mer industrielle eiere, sier Rinnan til Aftenposten.

Kvinnearbeidsplasser

Opplysningen 1881 sysselsetter 900 personer - mange av dem kvinner i utkantstrøk.

Powered by Labrador CMS