Intet nytt på organisasjonsfronten

Publisert Sist oppdatert

JOBB

- Det har ikke akkurat vært stemning for å diskutere et forbundsløst LO eller avvikling av kartellene, rapporterte Thoresen fra den store organisasjonsutredningen LO-kongressen i 2001 satte i gang.

Han forklarte dette med at forbundenes engasjement i stor grad har blitt brukt på å få til forbundssammenslåinger de siste årene.

Voldsomt apparat

Organisasjonsutredningen har derfor konsentrert seg om en grundig kartlegging av ressursene LO og forbundene disponerer, sentralt og lokalt.

- Det er et voldsomt apparat vi disponerer, rapporterte Thoresen og stilte spørsmålstegn ved om det blir brukt på den aller beste måten.

Må prioritere

Utredningen har også satt i gang flere forsøk for å prøve ut nye måter å organisere det lokale arbeidet på. Thoresen varslet at man neste år vil komme tilbake med konkrete forslag på dette feltet. Men han gjorde det samtidig klart at det betyr at man også må greie å bli enige om hva som skal nedprioriteres for å frigjøre penger.

- Er vi villige til det, spurte nestlederen.

Nei til LO-medlemskap

Også et forslag om å skjære gjennom de stadige stridighetene om hvilket forbund folk skal være medlemmer i ved å innføre direkte medlemskap i LO har vært diskutert. Men heller ikke her maktet man å komme fram til noe konkret forslag.

Ifølge Thoresen strandet det på motvilje blant forbundene.

- Forbundene har vært veldig engstelige for at det ville rokke ved selve systemet; nemlig at det er forbundene som er medlemmer i LO, forklarte han.

Powered by Labrador CMS