Jubler over laksekjennelse

Senterpartiet er svært godt fornøyd med nyheten om at Norge får medhold i Verdens handelsorganisasjon (WTO) i en klagesak mot EU.

JOBB

– Dette er veldig gledelig. Vi har hele tiden ment at påstanden om at norske oppdrettere dumper laks på EU-markedet er grunnløs og at reaksjonen fra EU har vært urimelig. Dette er derfor et resultat vi vil feire, sier Sps nestleder og leder av Stortingets næringskomité Lars Peder Brekk.

Utenriksminister Jonas Gahr Støre (Ap) bekrefter at Norge har fått medhold i noen av hovedpunktene i klagesaken, men vil ikke gi ytterligere opplysninger. WTO-panelet skal først offentliggjøre resultatet av granskingen i september.

Brekk mener WTOs konklusjon er resultatet av den rødgrønne regjeringens politikk overfor EU.

– Det nytter å ta opp kampen med EU, slik vi har sett flere eksempler på bare det siste året, sier Brekk. Han trekker fram den differensierte arbeidsgiveravgiften, hjemfallssaken og spillautomatene som eksempler på at Norge vinner fram. (ANB-NTB)

Powered by Labrador CMS