– Lærlinger kan ikke nok om sine plikter

Norske ungdommer vet ganske mye om sine rettigheter, men er ikke like oppdatert på at de også har plikter. Det sier lærlingombud Andreas Nilsson.

Publisert Sist oppdatert

JOBB

Norske elever trenger mye mer info om arbeidslivet, om hva som forventes av dem og hva de kan forvente. Mange får sjokk av sitt første møte med arbeidslivet. Og lærlinger kan altfor lite om hva det innebærer å være lærling.

Det sier elev- og lærlingombud i Akershus fylkeskommune, Andreas Nilsson. I dag ga han 55 unge lærlinger fra Fellesforbundet på konferanse på Sørmarka en innføring i deres rettigheter og plikter.

Ansvar gir rettigheter

Andreas Nilssons budskap til de unge fagorganiserte lærlingene er at dersom de tar ansvar, følger det også med flere rettigheter.

– Dere skal vite at dersom dere ikke tar ansvar for deres egen læring faller også en del av rettighetene deres bort. Det gjelder for eksempel at man skal drive med egenvurdering og dokumentasjon av hva man gjør som lærling. Dokumentasjon er faktisk en plikt, og uten den kan fagprøven henge i en tynn tråd, sier Nilsson.

Under halvparten av deltakerne på Fellesforbundets årlige lærlingkonferanse har sett på sin egen læreplan. Ombud Nilsson mener det bare er å sette i gang og studere dem:

– Sjekk hva det er forventet at dere skal kunne. Gjør dere det, har dere også rettigheter i opplæringsloven. Der heter det at lærlinger skal ha medansvar og rett til medvirkning. Det er viktig at dere er bevisst dette ansvaret, sier Nilsson.

Grep om egen læretid

Han mener at skolene må bli bedre på å gå gjennom med elevene hva som forventes av dem før de går ut i læretiden. Også mottaket i bedriftene må bli bedre, de skal ikke sette lærlingene rett i arbeid uten en introduksjon.

– Dessuten har lærlingene selv et ansvar for å lese seg opp og for å stille krav om å få være med å planlegge arbeidet de skal utføre, mener Nilsson. Det handler rett og slett om at ungdommer må ta mer grep om sin egen læretid.

Nilsson er ombud for rundt 2.500 lærlinger i Akerhus. 17 norske fylker har et slikt ombud. Men de håndterer kun saker knyttet til opplæringsloven. For spørsmål om arbeidsmiljø, sykepenger og ferie viser han til fagbevegelsen.

Stor interesse

Ungdomssekretær Kim Andreas Stensnes i Fellesforbundet sier at nettopp dette med å ta grep om egen læresituasjon er en viktig del av hensikten med lærlingkonferansen. Konferansen går over tre dager, og er ifølge Stensnes veldig populær.

– Ja, den har vært fullbooket, og vi kunne sikkert hatt dobbelt så mange deltakere ut fra interessen.

Stensnes sier at han er positivt overrasket over det store engasjementet til de 55 lærlingene.

– Man vet jo aldri med en gjeng 17-18-åringer, men på denne konferansen har de vist mer og mer interesse.

Powered by Labrador CMS