Landsmøter i «mellomår»
Landsmøtet er enig i at det er uheldig å arrangere landsmøte det samme året som det er hovedtariffoppgjør. I et forslag ber Bodø Elektrikerforening om at forbundet endrer tidspunkt for landsmøtet.
JOBB
Forslaget ble oversendt med anbefaling til det nye forbundsstyret.
I sin begrunnelse for forslaget skrivet distrikt Nordland og elektrikerforeningen som har reist forslaget at det er uheldig at EL & IT Forbundets landsmøte kommer i et år med hovedoppgjør mellom tariffpartene. Tillitsvalgte i forbundet vil både måtte delta i forberedelsene til landsmøte og til forberedelse og deltakelse i forhandlinger i forbindelse med lønnsoppgjøret.
– Hvis landsmøtet ligger i et år med mellomoppgjør, vil belastningen for forbundet økonomisk og menneskelig bli redusert, skrev elektrikerforeningen til årsmøtet i EL & IT Forbundet Nordland.
De som hadde ordet i debatten på landsmøtet var alle positive til forslaget, men ville la det være opp til forbundsstyret å behandle saken videre. Landsmøtet markerte at de var enige i intensjonene i forslaget.
Det betyr at det kan bli mellom fire og fem år til neste landsmøte.