LO-rådgiver: -Ikke overrasket

Rådgiver Halvor Wøien på Arbeidslivsavdelingen i LO er ikke overrasket over rapportens innhold. Han mener også fagbevegelsen har en jobb å gjøre når det gjelder bærekraftig utvikling.

Publisert Sist oppdatert

JOBB

Selv om det i LOs handlingsprogram er et eget kapittel om bærekraftig utvikling, frykter Wøien at det kan bli for mange fine ord og lite handling. Arbeidet må følges opp både faglig og politisk.

- Når mange i fagbevegelsen hører ordet bærekraftig utvikling tenker de automatisk på miljø og er allerede da litt skeptiske. I forhold til bærekraftperspektivets helhetsperspektiv er kanskje fagbevegelsen den mest sentrale aktøren til å ta tak i utfordringen og mulighetene

Wøien er enig i rapportens hovedkonklusjon og håper at den kan være med, som et av flere tiltak, til at fagbevegelsen kommer mer på banen.

- Vi må før eller siden komme på banen. Bærekraftig utvikling har tross alt vært et begrep i 20 år.

Rapporten har vært diskutert i LOs miljøforum og er sendt til forbundene.

- Vi kan bare så noe fra sentralt hold, mens arbeidet må skje lokalt, sier Wøien.

Powered by Labrador CMS