LO redder liv

I fjor døde 48 mennesker i arbeidsulykker her til lands. I gjennomsnitt på 90-tallet omkom 58 mennesker. I tiåret 1967 til 1977 var det i gjennomsnitt 120 dødsulykker i arbeidslivet.

Publisert Sist oppdatert

JOBB

I fjor ble det rapportert om 77 nye tilfeller av asbestrelatert i Norge. Hadde ikke LO kaste alle sine krefter inn på å få et asbestforbud i 1980 hadde tallet vært mange hundre.

I 1977 kom Arbeidsmiljøloven, og tallet på dødsulykker i arbeidslivet sank. Arbeidsmiljøloven kom ikke flytende på en fjøl. Arbeidsmiljøloven kom gjennom langvarig politisk kamp. En kamp som førte til en helt ny arbeidsmiljøtenking og en halvering av antall dødsulykker i arbeidslivet til 90-tallet. De fleste årene på 2000-tallet har antall dødsfall ligget under 40 per år.

LO har i vår fått en egen arbeidsmiljøavdeling som er skilt ut fra arbeidslivsavdelingen. Det er all grunn til å ønske dem lykke til med det rett og slett livsviktige arbeidet de gjør.

Powered by Labrador CMS